Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dřevěnice

Obec Dřevěnice se nachází v okrese Jičín, kraj Královéhradecký. Obec Dřevěnice leží asi 6 km východně od Jičína. Rozkládá se při potoce Tužínka v Jičínské kotlině. Obec se skládá z částí Dolánky a Dřevěnice.

Historie
První písemné zmínky o obci pocházejí z roku 1388, kdy byly v držení Jana z Dřevěnice. Bývala tu tvrz, která byla poprvé zmiňována roku 1511, jako majetek nejvyššího zemského sudího Jindřicha Berky z Dubé. Stávala v areálu dvora, k němuž patřil i pivovar, sladovna, kovárna a mlýn. Páni z Dubé zde roku 1541 založili pivovar, později medovar. Gotická tvrz byla po roce 1588 upravena renesančně a později přeměněna na sýpku a sklad. Pivovarské sklepy dnes slouží ke zrání sýrů. Jedná se o obdélnou budovu s renesančním portálem, se zbytky psaníčkových sgrafit a se zazděným náhrobkem Jindřicha Berky z Dubé z roku 1541 na nároží. Západně od tvrze je mohutný objekt bývalé sladovny se šternberským erbem z roku 1676. V obci je ještě barokní kaple sv. Jana Nepomuckého z roku 1705 a řada roubených chalup. Na objektu staré hospody čp. 51 je portál s reliéfem řezníka a hostince, objekt pochází z let 1780 – 1790. Najdeme tu také několik soch z 17. až 19. století.

Dnes jsou Dřevěnice známy velkým volejbalovým turnajem, sportovní areál najdeme vlevo od silnice na levém břehu potoka. Severně od obce leží rozlehlý rybník Hlíza s kempem a koupalištěm. Podél rybničního břehu při kraji lesa dojdeme až k bývalému Tužínskému mlýnu.

Pamětihodnosti
•    Tvrz Dřevěnice
•    Socha Panny Marie a socha svatého Václava - nad vesnicí na kopci
•    Hospoda Na špici

Okolí

Vrch Přivýšina v Prachovských skalách
Skalnatý vrch Přivýšina leží na východní straně prachovského hřebenu. Jeho nadmořská výška je 464 m n. m. Na vrcholu se nachází vyhlídka Václava Čtvrtka, ze které je báječný výhled směrem na jih - na Veliš, Zebín, Jičín a dále na kolínskou rovinu. Na východní straně jsou vidět zbytky hradu Brada a na západně Prachov. Díky poloze mimo hlavní turistické stezky je Přivýšina klidným místem s hezkým výhledem.

Na Přivýšinu se dostaneme pěšky z Jičína po modré turistické značce směrem do Prachovských skal (asi 4 km), nebo z Jinolic (asi 3,5 km). Modrá trasa z Jičína je sjízdná i na kole. Dojet můžeme až na rozcestí pod Přivýšinou a odtud asi 300 metrů pěšky. Leží asi 4 km severozápadně od Jičína

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.infocesko.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA