Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pecka

Městečko Pecka (332 - 489 m n. m.) leží v malebné členité krajině Podkrkonoší v severovýchodní části okresu Jičín. Obec samotná má kolem 870 obyvatel (spolu se spádovými obcemi téměř 1 300 obyvatel).

K městečku patří spádově obce Bělá u Pecky, Staňkov, Kal, Vidonice, Bukovina, Arnoštov a Horní Javoří. S okolními obcemi patří do regionu Pozdvičinsko a regionu Lázeňsko. Pecka je ideálním místem pro rekreační pobyt. Romantické okolí s mírným kopcovitým a lesnatým terénem skýtá vhodné prostředí pro příjemné procházky a turistické výlety po celý rok. Z Pecky je možné rovněž podnikat výlety do Krkonoš, do Českého ráje nebo do blízké zoologické zahrady ve Dvoře Králové.

Historie
V členité a kopcovité krajině západního Podkrkonoší mezi Novou Pakou a Dvorem Králové leží městečko Pecka. Nad ním se na strmém návrší tyčí stejnojmenný hrad a pozdější zámek, dnes už z větší části zřícený. Pouze jedno křídlo, západní palác, nadále odolává nepřízni osudu a poryvům horských větrů.

Hrad Pecka byl vystavěn počátkem 14. stol. pány ze Železnice. Jako jeho první držitel je r. 1322 uváděn jistý Budivoj či Buzek z Pecky. V téže době vzniká v podhradí nevelká osada, která se pozvolna rozrůstá, až je r. 1382 povýšena na město. Vzhled raně gotického hradu byl přes svoji členitost poměrně jednoduchý a strohý. Dvě obranné věže s malým obytným palácem byly propojeny pevnou hradební zdí, která uzavírala celé nádvoří.

Členité a kopcovité krajině západního Podkrkonoší mezi Novou Pakou a Dvorem Králové leží městečko Pecka. Nad ním se na strmém návrší tyčí stejnojmenný hrad a pozdější zámek, dnes už z větší části zřícený. Pouze jedno křídlo, západní palác, nadále odolává nepřízni osudu a poryvům horských větrů.

Hrad Pecka byl vystavěn počátkem 14. stol. pány ze Železnice. Jako jeho první držitel je r. 1322 uváděn jistý Budivoj či Buzek z Pecky. V téže době vzniká v podhradí nevelká osada, která se pozvolna rozrůstá, až je r. 1382 povýšena na město. Vzhled raně gotického hradu byl přes svoji členitost poměrně jednoduchý a strohý. Dvě obranné věže s malým obytným palácem byly propojeny pevnou hradební zdí, která uzavírala celé nádvoří. Přístup ke hradu byl znesnadněn hradebním příkopem, překlenutým u vjezdu dřevěným padacím mostem.

Za husitských válek byl hrad dobýván sirotky a jeho majitel Jarek ze Železnice byl přinucen k uzavření smíru. Počátkem 16. stol. za Mikuláše a Viléma Hořických z Hořic byl hrad rozšířen a provedeny četné pozdně gotické úpravy.

Kultura v obci
Hlavním turistickým cílem a lákadlem je hrad, který městečku dominuje. Návštěvníci se zde mohou dovědět zajímavosti o Kryštofu Harantovi, majiteli hradu ze 17. století, a poutavá je i expozice věnovaná historii obce. Za zhlédnutí stojí i nedávno instalovaná expozice věnovaná útrpnému právu (středověká mučírna). Prostory hradu jsou využívány k pořádání koncertů, divadelních představení, přednášek, konferencí a svatebních obřadů. V sezóně se na hrad sjíždějí šermířské skupiny a probíhá zde i zajímavé vystoupení dobývání hradu.

Od roku 1991 jsou pravidelně ve dvouletém intervalu vždy v červnu uspořádány Harantovské slavnosti historického zpěvu, zaměřené na renesanční a raně barokní hudbu. Hlavním pořadatelem je Kulturní sdružení Harant Pecka. Od roku 2001 je tato akce pořádaná jako festival. Koncerty probíhají současně na hradě a v kostele sv. Bartoloměje.

Pro mládež je v obci zábavné centrum DISCO PHOENIX PECKA, kde se konají pravidelné taneční večery a diskotéky. Během letní sezóny se pořádají country večery na místním koupališti. V letním období se promítá v místním kině, jinak slouží tento objekt k přednáškám a veřejným zasedáním zastupitelstva.

Místní knihovna nabízí mimo jiné i oblíbené akce Čteme v knihovně, besedy, literární soutěže apod., od roku 2000 nabízí veřejnosti přístup k internetu a postupně se stává důležitým informačním centrem obce. V roce 2001 v rámci Královéhradeckého kraje získala čestný diplom za vzorné vedení knihovny a byla nominována na Knihovnu roku 2001. V celostátním hodnocení bylo uděleno knihovně zvláštní ocenění s finanční odměnou.

V obci pracuje velice dobře Dobrovolný svaz hasičů, který pomáhá při mnoha kulturních i společenských akcích a každoročně pořádá okresní hasičskou soutěž Memoriál Jaromíra Tauchmana.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obec-pecka.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA