Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chyjice

Obec Chyjice leží 5 km jižně od Jičína. Obec leží v údolí potoka Mrliny, na rozhraní Českého ráje a Podkrkonoší. V obci se nachází tzv. Chyjická stráň, která je přírodní chráněnou památkou. Dále zde najdeme sochu sv. Jana Nepomuckého z 18. století a sochu Krista nesoucího kříž z roku 1772.

Obec leží na místě vhodném pro pěší turistiku i cykloturistiku. Na severozápadě se rozprostírá oblast Českého ráje, kde je množství přírodních, kulturních a technických památek. V oblasti se rozprostírá velké množství skalních útvarů, jako například Prachovské skály či Hruboskalsko. Možností k vyžití je tu mnoho. Příznivci zimních sportů jistě využijí lyžařská střediska nedalekých Krkonoš.

Vítejte v Chyjicích, počtem obyvatel nevelké obci v okrese Jičín. Chyjice jsou protáhlá obec v mělkém údolí s pěknými stráněmi. Její páteří je silnice, která dává obci spolu s vodním tokem (Mrlinou) a stráněmi zmíněný tvar. Ten způsobuje, že vesnice nemá žádnou ústřední náves.

Chyjice jsou bohaté zelení. Množství kvalitních stromů, solitárně i jako porost umístěných v terénu, vytváří zdravé prostředí. Jsou zde mohutné lípy, jasany, smrky a jiné. Také keřovitých porostů je zde velké množství, zejména kolem říčky Mrliny. Rozloha katastrálního území je o něco větší nežli 500 hektarů. Vzhledem k rozloze je poměr počtu obyvatel (121) k počtu hektarů málo příznivý. Obec by mohla a měla být osídlena mnohem více. Neexistující náves má nahradit určitý malý, ne zcela hotový areál tvořený hřištěm, víceúčelovou vodní (požární) nádrží, kde byl v létě 1999 zřízen přístřešek pro osvěžení návštevníků. Ten byl na jaře roku 2000 přebudován jako sídlo Obecního úřadu.

V zimě se na zamrzlé vodní nádrži bruslí v umělém osvětlení dlouho do noci. Tyto součásti areálu má spojovat pěší komunikace. Také možnost jízdy na koních zde v omezené míře existuje.

Památka

Kostel sv. Šimona a Judy v Chyjicích
Současný kostel sv. Šimona a Judy pochází z let 1698 – 1700. Původní kostel, který stál na jeho místě, byl připomínán už v roce 1384. Vystavěn byl F. Spannbrukkerem, v letech 1776 a 1826 byl výrazně upraven.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.mujweb.cz/www/chyjice, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA