Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bílý Újezd

Osada je velmi stará, avšak první písemná zmínka pochází až ze 14. století. O původu přívlastku Bílý koluje několik pověstí. Poblíž kostela stávala jedna z nejstarších krčem v kraji. O oujezdní škole je první zmínka z r. 1787.

Historii nám dodnes připomínají památky z dob minulých. Bílá zvonice se šindelovou střechou a zaseknutou sekyrkou láká projíždějící "pocestné" k zastavení. Na venkovních zdech kostela upoutají náhrobní kameny pánů Ostrovských a Mladotů, které byly vyzvednuty z dlažby kostela, kam byli příslušníci těchto rodů pohřbíváni. Při hřbitovní zdi nalevo od kostela najdeme úzký hrob s bílým obeliskem z kararského mramoru. Je to hrob manželů Toberných, majitelů mlýna z nedalekých Mastů. Marie Toberná je známá Mančinka z knihy Boženy Němcové Babička. Hrob je pietně udržován a navštěvován.

Roudné
K Bílému Újezdu byla odedávna připojena roztroušená a nevelká osada Roudné. Dobu jejího vzniku nelze přesně zjistit. Ze zápisů ve starých pozemkových knihách je patrné, že některá stavení stála již před rokem 1651. Ze starých dob se v osadě Roudné dobývala železná ruda. Odtud původ jména osady. Těžení bylo zastaveno, protože ruda nebyla dostatečně hodnotná.

Hluboký a prudký zářez řečiště Zlatého potoka, který tvoří hranici osady Roudné je současně hranicí geologickou. Za ním totiž přestává opuka a nahrazuje ji tzv. "modrý kámen" - diorit, který se za Roudným ve velkém lomu (Lom Masty) dodnes dobývá, drtí a rozváží na stavby a opravy silnic.

Masty
Severně od Bílého Újezda (1,5 km) při břehu Zlatého potoka leží obec Masty. Stávala zde Mastecká tvrz, o které píše Alois Jirásek v románu Temno. Panský dvorec stával na nejvýše položeném místě ve vsi.

Na náhonu ze Zlatého potoka stojí mlýn, kam se r. 1841 provdala za mlynáře Antonína Toberného "Mančinka" z knihy B. Němcové Babička. Je pochována na hřbitově v Bílém Újezdě, kam obec Masty patřila farou i školou.

Hroška
Na jihozápad od Bílého Újezda leží obec Hroška. Vsí protéká od jihu k severu Ještětický potok. Písemně je o Hrošce poprvé zmiňováno roku 1362. Území Hrošky bylo zcela určitě osídleno podstatně dříve. Vyvýšené místo s názvem Hrad terénně odpovídá možné tvrzi s vodním opevněním.
Na severozápad od vsi uprostřed luk byl v kotlině založen velký dvorec s názvem Ostrov, v jehož okolí bývaly v minulosti rybníky.Těsně před Ostrovem se táhne mohutný stav největšího z nich. Jsou na něm obrovské duby, které dle pověsti pocházejí z dob Žižkových.

Obce leží v podhůří Orlických hor na trase silnice I. třídy č. 14 mezi městy Rychnov nad Kněžnou a Dobruškou.

Z jejich okolí je široký rozhled do kraje. Od severu k východu přehlédneme celý pohraniční hřeben Orlických hor s Velkou Deštnou, na východě Kralický Sněžník. K jihozápadu uzavírá široký obzor svah za Voděrady (Vrchy) až k Opočnu, jehož zámek zřetelně vystupuje na západě. Za jasnějších dní se na severu modrá celé pásmo Krkonoš se Sněžkou.

V Bílém Újezdě je k dispozici Mateřská škola i první stupeň Základní školy a to včetně školní družiny a jídelny. Druhý stupeň Základní školy žáci navštěvují v Solnici.

Kultura
V Bílém Újezdě a v Hrošce fungují knihovny. V pohostinství v Bílém Újezdě je k dispozici taneční sál, kde se konají asi tři plesy za sezónu. Ve sportovním areálu v Hrošce pořádá místní Klub netradičních sportů v letním období zhruba pět akcí, z nichž nejznámější je Hrošecká lávka a Veteran Moped Show. Svými aktivitami obohacují život v obci i ostatní místní organizace, jako jsou myslivci, hasiči, hokejisté, Jezdecký klub Jurášek, chovatelé a další.

Nemalou měrou ke kultuře v obci přispívají žáci místní Základní školy, kteří svým vystupováním při různých oslavách a příležitostech připravují besídky a různá vystoupení, připomínání starých kulturních tradic, výstavy ručních prací žáků, apod.

Obec pro své rodáky a seniory připravuje setkání s kulturním programem, bezplatně vydává informační Obecní zpravodaj, též byly vydány nové pohlednice Hrošky i Bílého Újezda.

V Hrošce bylo založeno Muzeum Hrošky, kde jsou uchovány cenné dokumenty a předměty pro další generace.

V kostele Proměnění Páně v Bílém Újezdě se konají pravidelné bohoslužby církve římskokatolické.

Sportovní vyžití
V Bílém Újezdě lze využít nově zrekonstruované víceúčelové veřejné sportoviště v centru obce. K dispozici je zde i fotbalové hřiště, nacházející se na jižním okraji obce pod areálem ZEAS Podorlicko.

V Hrošce k těmto účelům slouží zdejší sportovní areál. Využít lze jak hřiště, tak sál přilehlé budovy, kde jsou stoly pro stolní tenis. V areálu se plánuje rekonstrukce, ale až bude pojištěn proti povodni - areálem protéká potok a tak je celý v povodňovém pásmu. Dříve vyhlášené koupaliště, ležící v tomto areálu, plní dnes funkci požární nádrže. Koupání je vzhledem ke kvalitě vody možné pouze na vlastní nebezpečí.

V Mastech je pouze soukromý tenisový kurt, který je však přístupný i veřejnosti.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.bilyujezd.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA