Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Trnov

Obec Trnov se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký.

Trnov je pravděpodobně slovanskou osadou, doloženou ve 13. století. Náves je tvaru čtvercového, kolem níž jsou rozestaveny usedlosti v husté řadě, což svědčí o značné vnitřní kolonizaci. Vesnice leží na Houdkovickém potoku, po celé délce regulovaném. Celý katastr se dělí na tyto díly: Sedliska, U Zádolí, Mněle, U Houdkovic, U Baby, V Hložcích (Hložce),  U Mýt a Mýta. K dispozici občanům je obchod se smíšeným zbožím, hospoda, pila, a nejen hřiště na fotbal ale i na nohejbal.

Části obce
- Trnov
- Houdkovice
- Zádolí
- Záhornice

Historie
Trnov je dle všeho obcí značného stáří. Její vznik nutno hledat na konci 14. nebo v začátcích 15. století. I její jméno spadá do dob jejího založení, kdy se malé obce v blízkosti lesů i jednotlivá stavení chránila před dravou zvěří hustými trnitými ploty. Trnov se připomíná poprvé v roce 1388, kdy zde měl nějaký majetek blíže neznámý Ctiborko, který v tomto roce zemřel v Podbřezí. Větší část vsi již v této době byla příslušenstvím panství opočenského, později k tomuto panství patřila celá ves. Na přelomu 16. a 17 století tu vznikl dvůr, který náležel různým šlechtickým rodinám.

Zajímavosti

Rozhledna u Vojenic
Osičina je název kopce, jehož plochý vrchol se nalézá při silnici mezi obcemi Vojenice a Záhornice, přibližně pět kilometrů na jih od města Opočna. Představuje nejvyšší bod nad zalesněným údolím, známým pod jménem Dřížná. V něm se nachází poklidné poutní místo s kaplí Pany Marie z roku 1889 a křížovou cestou. Návštěvníci tu dále najdou studánku s pitnou vodou a dřevěný altánek pro odpočinek. To vše bylo v posledních letech opraveno péčí místních obyvatel.

Vlastní vrchol Osičiny ještě donedávna znali jen lidé z okolních obcí  a to díky vodárně, která zásobuje jejich domovy. Mnohé proto překvapila vysoká kovová konstrukce, jež zde vyrostla během zimních měsíců roku 2002. Jedná se o další z mnoha telekomunikačních stožárů, určených pro mobilní telefonii. Věž má tvar komolého čtyřbokého jehlanu se základnou 10 metrů.  Tento stožár měří 54 metry a ve třiatřicetimetrové výšce je vybaven vyhlídkovou plošinou. Na rozhlednu musí milovník přírodních krás vystoupat po 165 schodech.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.trnov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA