Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lupenice

Obec Lupenice leží v krásné krajině pod Orlickými horami v údolí Štědrého potoka obklopena městy Kostelec nad Orlicí, Vamberk a Rychnovem nad Kněžnou.

První písemná zmínka pochází z roku 1360 a k roku 1848 je součástí rychnovského a černíkovského panství. V letech 1849 - 1980 je samostatnou obcí a poté součástí Vamberka do roku 1990 kdy znovu získala statut samostatné obce.

V roce 2003 se obec Lupenice stává součástí sdružení obcí Mikroregion Rychnovsko. Přes 240 současných obyvatel pracuje v zemědělství, stavebnictví a strojírenské výrobě v místě a okolních městech. V budově původní základní školy je využívána tělocvična, je zde zřízena místní knihovna a sídlo obecního úřadu.

Podhorská krajina je vhodná pro pěší a cykloturistické výlety do okolí údolím Divoké Orlice, Kněžny či Zdobnice s možností navštívit hrady a zámky z obce na dohled. Relaxaci umožňuje sportovní areál vybavený osmi hřišti na volejbal, dvěma tenisovými kurty a odpovídajícím zázemím pro pořádání společenských či sportovních akcí.

Společenský život v obci s velkou tradicí úspěšně podporuje tělovýchovná organizace Sokol. Tradiční Lupenická lávka pořádána každoročně v červnu na místní požární nádrži je nedílnou součástí společenského života obce.

Sportovní akce a turnaje ve volejbale mají 40letou tradici a dostávají obec do podvědomí sportovců i ze vzdáleného okolí.

Lupenice a okolí je výzvou pro váš výlet do překrásné přírody s řadou stavebních památek.

Tipy na výlet

Hrad Litice
Gotický hrad založený koncem 13. století, poprvé připomínaný roku 1304. Velká přestavba a rozšíření hradu byly provedeny Jiřím z Poděbrad v letech 1450-1468. Od 70. let 17. století byl hrad opuštěn. Od konce 19. století probíhá rekonstruování a udržování hradu.

Hrad Potštejn
Trosky mohutného hradu, jehož historie sahá až do 13. století. Založen byl rodem Drslaviců a během času vystřídal řadu majitelů. K nejvýznamnějším patřili Pernštejnové, za jejichž působení dosáhl hrad největšího rozsahu a věhlasu. Dochováno je opevnění, hradní brány, kaple sv. Jana Nepomuckého. Přístup k hradu je na obnovené Křížové cestě, u vstupu je umístěna expozice o dějinách hradu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obeclupenice.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA