Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Liberk

Liberk je obec nacházející se asi 6 km severovýchodně od okresního města Rychnov nad Kněžnou. Obec se skládá z šesti částí: Bělá, Hláska, Liberk, Prorubky, Rampuše a Uhřínov.

Historie obce
Obec Liberk je poprvé připomínána roku 1310 jako podhradí hradu Rychmberk vystavěného ve 14. století na ostrohu západně od kostela. Hrad byl spolu s kostelem zničen roku 1458 a po jeho rozebrání na stavební materiál zůstaly z něj zachovány pouze zbytky příkopu a část valu.

Při hradu Rychmburk, vystavěném ve 14. století, vznikla v roce 1310 obec. Hrad byl zbudován na úzkém a protáhlém ostrohu západně od kostela a byl chráněn na skále tesaným příkopem. Zbořen byl v roce 1458 i s původním kostelem. Dodnes je zachována cenná památka lidové architektury, roubený a šindelem obložený kostel svatého Petra a Pavla, patrně postavený na místě původního kostela v letech 1691 – 1692.

Památky

Kostel svatého Petra a Pavla
Dřevěný kostel sv. Petra a Pavla v Liberku je jedinečným dokladem lidové tvorby. Původně středověký kostel zbořený spolu s hradem byl nahrazen v letech 1691 - 1692 roubenou stavbou. Technicky a umělecky vzácnou památku doplňuje dřevěná stupňovitá zvonice a roubená fara. Takových kostelíků je v Čechách jen velmi málo. Cenná památka lidové architektury má sedlovou střechu, barokní interiér s kazetovými stropy a na dřevě malované obrazy.

Pro dřevěný kostel v Liberku vytvořil řezbář a sochař Filip Jakub Prokop dřevěné sochy českých patronů sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. Dále vyzdobil spodní část hlavního oltáře a varhany a v obci stojí jeho tři pískovcové sochy a několik křížů v okolí. F. J. Prokop se narodil roku 1740 právě v Liberku a později se proslavil za vlády Marie Terezie jako sochař u císařského dvora ve Vídni. Slavného rodáka si v Liberku připomínají pamětní deskou na místní mateřské škole.

Rampepurda
Socha známe postavy z knížky Karla Poláčka – Bylo nás pět. Rampepurdu najdeme v obci Rampuše u rybníka. Je dílem akademického sochaře Michala Moravce z Hořič.

Villa Nova
Středisko experimentální archeologie v Uhřínově založené v roce 1993 zve k návštěvě. Areál budovaného archeologického skanzenu je volně přístupný veřejnosti a umožňuje lidem získat představu o životě nižších společenských vrstev ve středověku a zároveň přiblížit některé z dnes již zapomenutých technologií. K vidění jsou dva domy, jež jsou rekonstrukcí ze 13. - 14. století, hospodářský zemědělský objekt, hrnčířský okrsek s pecemi, kolomazná pec a chlebová pec.

Kostel v Uhřínově
Uhřínov se rozkládá v těsném podhůří Orlických hor s nadmořskou výškou 645 m n. m. Barokní kostel sv. Vavřince z let 1752 - 1755 měl podobně jako v kostel Liberku svého gotického předchůdce.

Kostel svatého Jana Nepomuckého
Dominantou obce Bělá je barokní kostel sv. Jana Nepomuckého s hranolovou dřevěnou zvonicí. Kostel budovaný v letech 1734 - 1736, později v roce 1771 upravený, stojí na místě původní kaple z roku 1691.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obec-liberk.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA