Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zdobnice

Obec Zdobnice se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký. Obec Zdobnice leží v údolí stejnojmenné říčky mezi lyžařskými středisky Říčky a Deštné v Orlických horách v nadmořské výšce 605 m.

Historie
První písemné zmínky se datují od roku 1550. V roce 1575 prodal panství císař Rudolf I. včetně obce Zdobnice. Tato byla přidělena mincovnímu úřadu v Kutných Horách.

Počátkem 16. století byli do této oblasti povoláni horníci - výdřevníci, kteří zde káceli lesy a dřevo plavili až do Kutných Hor. Kolem roku 1630 bylo ukončeno kácení lesů a horníci začali osídlovat odlesněné svahy kolem říčky Zdobnice. Z původního názvu Stobnitz, později Stiebnitz vzniká Zdobnice, která je rozdělena na Malou a Velkou. V roce 1703 se Zdobnice stává majetkem hraběte Norberta z Kolowrat. Před druhou světovou válkou žilo na dnešním katastrálním území obce 2 348 obyvatel, převážně německé národnosti. Po vysídlení počet trvale žijících obyvatel klesal.

Dnes v obci žije trvale 151 obyvatel.   Současné katastrální území zahrnuje bývalé obce Kunčina Ves, Kačerov, Souvlastní, Malou a Velkou Zdobnici. Převážná část obce je v Chráněné krajinné oblasti Orlické hory a má vysloveně rekreační charakter. V obci je 230 soukromých rekreačních chat a chalup a 15 penzionů a rekreačních zařízení. Ubytování v soukromí je poskytováno v šesti objektech.   V obci jsou vhodné podmínky pro turistiku a cykloturistiku. Krásná příroda láká návštěvníky a houbaře k procházkám i v období mimo hlavní sezonu. V nedalekém okolí jsou známé zámky - Opočno, Častolovice, Rychnov nad Kněžnou, Nové Město nad Metují, Doudleby nad Orlicí a opevnění - Dobrošov a Hanička.   V obci jsou tři vleky pro sjezdové lyžování a výborné podmínky pro běžkaře.   Návštěvu naší obce doporučujeme každému, kdo hledá klid a odpočinek od každodenního shonu.

Pamětihodnosti
- Kostel Dobrého pastýře
- Most se sochou Panny Marie, před kostelem
- Kaple Kunštátská, na hřebenu Orlických hor pod kótou 1035

Turistika
Od jara do podzimu jsou terény v okolí obce ideální pro turistiku pěší, cykloturistiku i autoturistiku. V podhůří jsou zajímavé výlety do Souvlastní, Kunčiny Vsi a Kačerova.

Ve Zdobnici, Souvlastní a Kunčině Vsi je smíšená zástavba rekreačních a trvalých objektů, Kačerov je rekreační osada. Všechny trasy jsou lemovány zajímavými sakrálními objekty a sochami. Na hřebenu Orlických hor se táhne známá Jiráskova stezka, která je dlouhá 128 km od Broumova do Litomyšle. Zde jsou mimo krásné přírody k vidění bunkry a opevnění z druhé světové války včetně známé pevnosti Hanička.

Na sítě cyklotras v Orlických horách je napojena i Zdobnice. Pro autoturisty je Zdobnice vhodné výchozí stanoviště , neboť svou polohou umožnuje výlety do blízkého i vzdáleného okolí, ať se jedná o města Litomyšl, Dobruška, nebo o zámky v Rychnově nad Kněžnou, Častolovicích, Doudlebách, Opočně, Náchodě a Novém Městě nad Metují. Pro zájemce o rybolov lze doporučit přehradní nádrže Pastviny a Rozkoš, které je možné využít ke koupání, jako i koupalište v Rychnově nad Kněžnou, Žamberku a Vamberku. Nedaleké hraniční přechody v Králíkách a v Náchodě lákají k výletum do Polska. Pro všechny tyto vlastnosti nelze jinak než konstatovat, že obec Zdobnice je pro turisty "srdcem Orlických hor.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.zdobnice.e-rychnovsko.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA