Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chleny

Obec Chleny má za sebou 800 let historie permanentního osídlení. V dnešní době má 238 trvale bydlících obyvatel, kterým poskytuje komplexní zázemí služeb, včetně právě dokončené plynofikace celé obce, základní školy, krásné školky, lékařskou péči, obchody, hospody, sportovní areál a aktivní sportovní vyžití. Ochranu proti event. požáru zajišťuje vlastní hasičský sbor s více než 130letou tradicí. Chlenská výrobna uzenin je známá v širokém okolí a pro její výrobky si rádi dojíždějí i lidé z okolí.

Jednou z dominant obce je krásně zrenovovaný kostel sv. Apolináře - původně gotický z 13. stol., renovovaný již ve stol. 14. a 18.. K němu patří i hradbou obehnaný hřbitov se sochou Krucifixe a fara. Existuje zde pravidelná autobusová doprava z Chlen do okolních měst včetně Rychnova nad Kněžnou, Kostelce nad Orlicí atd.

Pro milovníky zimních sportů to není dále než 20 km na nejbližší sjezdovky a běžkaři si mohou vychutnat krásu přírody přímo zde. V létě pak jsou krásné, plnohodnotné sportovní areály s bazény a koupališti vzdáleny jen 11 km (Vamberk), o něco dále pak Choceň a celá řada dalších. Obec Chleny se stala pojmem coby organizátor volejbalových turnajů za účasti handikapovaných sportovců a tento turnaj pořádá již 3. desítku let, navíc pak v posledních letech i za účasti paralympijských teamů ČR i SR.

Pojmem se stává i hudební festival Chlenský fest, organizovaný v letní sezóně již celou řadu let, na který se sjíždí dlouhá řada převážně rockových kapel, mezi nimiž hraje významnou roli i místní skupina 10 OČÍ. Kulturních akcí pro dospělé i děti je pořádána celá řada a jejich harmonogram bude aktualizován na těchto webových stránkách.

I pro krátkodobé návštěvníky Obec Chleny poskytuje možnost tolik potřebné relaxace procházkou či i sbíráním hub v okolních lesích nebo návštěvou blízkých hradů Litice či Potštejn.

Chleny v chronologii času a historie
První oficiální písemná zpráva o Chlenech pochází z roku 1348, vesnice však vznikla o sto let dříve, čehož důkazem je i zápis o existenci kaple již ve století třináctém. Do historie a dění Chlen významně zasahoval hrabě Kinský. Na znaku obce a její pečeti je národní strom lípa, která se stala i jejím symbolem.

Existence Chlen je z hlediska historie spjata s osídlením v okolí, na konci 14. století (od roku 1397) patřily Chleny pod choceňskou správu, od roku 1411 pak pod správu hradů Potštejn a Litice a od roku 1558 pak se staly územím Kostelce.

Kromě hraběte Kinského se zapsala do historie Chlen i urozená majitelka dvora "Johanka Sendražická z Chlen", jejíž rodová éra skončila rozprodejem jejího dvora v roce 1650.

V roce 1755 dochází k již druhé přestavbě kostela dostavěním hlavní chrámové lodi a v roce 1795 je kostel dokompletován výstavbou zvonice se 3 zvony.

Již roku 1868 zde bylo založeno divadlo a v roce 1878 pak Katolicko-hospodářsko-včelařská beseda, která se tím stala nejstarším známým spolkem. Roku 1879 byly na oslavu 25. výročí svatby císaře Františka Josefa I., vysazeny u kostela lípy a tyto lípy patří dodnes k dominantám obce. Od svého založení v roce 1880 zde existuje sbor dobrovolných hasičů.

V roce 1893 byl tolik unikátní dřevěný vodovod nahrazen vodovodem litým, kovovým, jehož zbytky jsou na některých místech obce stále v používání.

Ve stejném roce byla u bývalého rybníka na návsi poražena památná lípa, jejíž stáří bylo výrazně přes 500 let. Pravidelné spojení obce s okolními obcemi a městy existuje již od roku 1930. Za trochu kuriozní možno považovat fakt, že do Chlen v době 2. světové války nepřišlo ani německé, ani ruské vojsko.

Největší počet obyvatel měly Chleny v roce 1910 a to 510, od té doby se však jejich počet neustále snižuje až na dnešních asi 240 trvale bydlících.

Pamětihodnost
- Kostel svatého Apolináře na návsi

 

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA