Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rohenice

Obec Rohenice se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký. Obec hraničí s pozemky obcí Slavětín, Jasenná, České Meziříčí a Bohuslavice nad Metují. Do roku 1850 byla obec součástí opočenského panství. Dnes spadá pod okres Rychnov nad Kněžnou.

Obec se táhne od jihu k severu, většina domů se rozkládá podél silnice vedoucí od Českého Meziříčí k Slavětínu. Terén obce formují dva pahorky a úval mezi nimi. Starší zástavba obytných domů je orientována štítem ke komunikaci. V katastru samosprávné obce Rohenic směrem na východ se nachází osada Roheničky, která sousedí s obcemi Bohuslavice a České Meziříčí. Na okraji katastru obce se nacházejí tři lesy: Žďár, Tůří a Zbytka (dříve Chrást).

Dominantou obce je dřevěná zvonice a kostel. V kostele Sv. Jana Křtitele se nachází utrakvistický křídlový oltář z 16. století.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1356. Pověst nám praví, že obec založil kníže Rohan a v místech, kde je číslo popisné 15, stával jeho zámek - tvrz. Jméno obce mohlo také vzniknout jako staroslovanské Rohynice nebo Rochynice, ale název je možný i po knížeti Rohanovi. První údaje jsou ze 14. století. V matrikách je také uváděn německý název Rohenitz.

Osada Roheničky vznikla kolem roku 1720 a měla různé názvy: Page Rohenitz, Malé Rohenice, Roheničky. Vždy ale spadala do obce Rohenice, někdy nazývané Velké Rohenice. Dle dochovaných údajů byl v roce 1361 v obci farář Václav Dománch a 1399 Jakub z Úpice.

1525 - prodal Vojtěch z Perštejna Městec a polovinu podací v Rohenicích

1544 - jeden dvůr v Rohenicích patřil Tamchynovi z Doubravic. Od této doby znak obce jelení hlava s kostelem. Tamchyna s   manželkou pochován v Meziříčí. Po jejich smrti připadly Rohenice pod panství Opočenské.

1582 - v obci bylo 10 čísel "osedlých" a 3 chalupy

9. 11. 1620: táhl - utíkal tudy Bedřich Falcký "Zimní král" po bělohorské katastrofě.

1719 - první měření pozemků u obce

1735 - obcí táhlo ruské vojsko "přípřeže"

1763 - z Rohenic se vystěhovalo 6 osob do Pruska

8. 9.1758: byla v okolí pruská armáda

1771 - provedeno očíslování domů

10. 7. 1778 - byla vedena "malá válka" pod jménem "Srážka u Dobenína a Králové Lhoty", prakticky se krátká bitka svedla mezi Královou Lhotou, Rohenicemi a Jasennou. Srážka se udála mezi rakouskými a pruskými jednotkami. Velitelské stanoviště pruské síly bylo umístěno v lese Žďár.

1840 - druhé měření pozemků za rychtáře Touce z č. 24 (celkem bylo 600 jiter a 524 sáhů pozemků)

1853 - třetí měření pozemků a oceňování gruntů

1866 - válka mezi armádou rakouskou a pruskou, z obce padl Josef Čáp, Beneš, Kosař, Drahota (byl hlad a cholera)

Před I. světovou válkou měla obec 345,06 ha polnosti včetně luk, pastvin a zahrad. Z toho bylo 19,18 ha pozemků zádušního.

V roce 1924 - 1925 získala obec od velkostatku Josefa Bartoně louku v Tůří pro 20 rodin, asi 8,70 ha za 27 000 Kč. Později a nyní je z louky rybník. Občané obce se zabývali převážně zemědělstvím, řemeslníků bylo málo.

Pamětihodnosti
- Gotický kostel svatého Jana Křtitele
- Dřevěná zvonice postavená před rokem 1650
- Boží muka
- Socha sv. Jana Nepomuckého (na břehu dnes již zaniklého rybníku Brousek)
- Klasicistní statek z roku 1855

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.rohenice.ic.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA