Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Synkov-Slemeno

Obec Synkov-Slemeno se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký.

Části obce
- Jedlina
- Slemeno
- Synkov

Historie
První historické záznamy o obou tehdy samostatných obcích se datují k roku 1367, kdy první zpráva zmiňující Slemeno mluví o Chotěboři Slemenském, kaplanu při kapli sv. Václava v Kostelci nad Orlicí, jenž umírá roku 1371. Název obce je odvozen od umístění obce pod slemenem (hřebenem) návrší, které ji chránilo před severním větrem.

K roku 1848 náleží obec Slemeno k panství Rychnovskému a Černíkovskému a Synkov k panství Častolovickému. Od roku 1849 do r. 1960 je Slemeno samostatnou obcí, od roku 1960 – 1972 je částí obce Synkov.

Od r. 1972 - 1991 je částí města Rychnov nad Kněžnou. Synkov je od r. 1849 - 1972 obcí samostatnou a od r. 1972 – 1991 je taktéž částí města Rychnov nad Kněžnou. Obec Slemeno od. r. 1868 náleží k okresu Rychnov nad Kněžnou, zatímco Synkov částečně náleží k okresu Kostelec nad Orlicí a Rychnov nad Kněžnou. Od r. 1868 také náleží do okresu Rychnov nad Kněžnou.

V oblasti Podorlicka, Rychnov nad Kněžnou - Dobruška bylo poměrně silné protestanské hnutí, což mimo jiné dokazuje památné místo v kú. Slemeno zvané Českobratrská borovice. Je to místo, kde se pořádaly sněmy Českých bratří a kde se jí strukturou byly tyto obce vždy obcemi příměstského typu s převažující zemědělskou výrobou a drobnými řemesly s touto výrobou úzce souvisejícími.

V obci Slemeno vznikla v roce 1789 základní škola s tehdy pro nás neuvěřitelným počtem 80ti žáků. Tradice této školy je dnes v obci nadále udržována a nyní má obec v provozu jako příspěvkovou organizaci základní školu ve Slemeně, která integruje malotřídní základní školu s 13 ti žáky a mateřskou školu s 15ti žáky a školní jídelnu. Je nadále přáním obyvatelstva i zastupitelstva tuto školu udržet při obci a poskytnout tak místním dětem a rodičům nebývalý komfort malotřídní školy s velkou individuální péčí. Na druhý stupeň základní školy žáci dojíždějí převážně do škol v Rychnově nad Kněžnou.

Kultura a ochrana památek
V obci nejsou významné kulturní památky zapsané ve státním seznamu nemovitých kulturních památek. Z významnějších historických staveb je zde pouze škola č. p. 16 z roku 1789 a kaple sv. Josefa z roku 1858, která je navržena na ochranu a k zápisu do státního seznamu nemovitých kulturních památek.

Rekreační aktivity
V obci není žádné stálé tábořiště ani kemp. Ubytovací kapacity jsou minimální. Silnice II třídy je používána v letních měsících hojně cyklisty.

Společenské a sportovní aktivity
Kulturní komise obce pořádá v průběhu roku několik tanečních zábav, kácení máje, zájezdy pro důchodce a matky s dětmi. Na začátku školního roku je pořádán fotbalový turnaj v malé kopané pro žáky "O pohár starosty obce" spojený se sportovním a společenským odpolednem pro všechny zúčastněné. Dále je zde v činnosti ochotnický spojek Májka, který pravidelně při kácení máje představí zábavnou skeč parodující život v obci. Jako další funkční společenské sdružení je zde myslivecké sdružení Háj se sídlem v Synkově a Honební společenství sdružující majitele honiteb.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.synkov-slemeno.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA