Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žďár nad Orlicí

Obec Žďár nad Orlicí se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký. Vesnicí prochází železniční trať z Týniště nad Orlicí do Borohrádku, na západním konci vesnice je železniční zastávka.

Mikroregion Poorlicko
Svazek obcí Poorlicko byl založen a zaregistrován 29. 6. 1993 Okresním úřadem v Rychnově nad Kněžnou. Svazek má 9 členských obcí (Albrechtice nad Orlicí, Bolehošť, Borohrádek, Čermná nad Orlicí, Horní Jelení, Lípa nad Orlicí, Nová Ves, Týniště nad Orlicí, Žďár nad Orlicí) s počtem obyvatel cca 13 500. obcích, má schválen Strategický plán rozvoje a obnovy obcí mikroregionu „Poorlicko“ a „Studii odpadového hospodářství“. Na území svazku jsou vybudovány ve spolupráci s KČT Praha značené cyklotrasy.

Části obce
- Žďár nad Orlicí
- Chotiv
- Světlá

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1342.

Naučná stezka
Poorlická naučná stezka je věnována krajině a přírodě v okolí řeky Orlice v oblasti mezi Týništěm nad Orlicí a Štěnkovem. Stezka je vedena jako uzavřená smyčka na trase Štěpánovsko – Kánského most – Petrovičky – Bojek – Štěnkov – Hradečnice – Suté břehy – Kopaniny – Štěpánovsko. Celková délka naučné stezky je 15,3 km. Stezka je vedena částečně po místních komunikacích s asfaltovým povrchem, z velké části po upravených polních a lesních cestách a v oblasti mezi Petrovicemi a Štěnkovem po neupravené polní pěšině.

Projetí stezky na kole nevyžaduje žádné zvláštní technické vybavení ani fyzickou a technickou zdatnost. Na naučné stezce je umístěno celkem 10 tématických panelů, věnovaných přírodnímu prostředí kolem řeky Orlice a nejbližšímu okolí. Témata věnovaná řece Orlici (tabule č. 2 – 6) jsou zpracována tak, aby podala základní informaci o významu říčního toku a údolní nivy v krajině, o jejich hlavních funkcích a o tom, jakým způsobem tyto krajinné ekosystémy člověk ovlivňuje a spoluutváří.     Témata o krajině v okolí Orlice (tabule č. 7 – 11) jsou věnována popisu lesních biotopů a jejich obyvatel na přilehlých říčních terasách, jejich významu a způsobu využívání a historickému vývoji v oblasti s místním názvem Suté Břehy.

Cyklotrasa
V roce 2001 byl zpracován první projekt pro označení cyklistických tras v mikroreginu Poorlicko. Bylo vyprojektováno celkem 9 tras propojujících jednotlivá města, obce a zajímavá místa našeho regionu. Tyto cyklotrasy se staly součástí cyklistických tras v královéhradeckém kraji a navazují na trasy sousedních regionů.

V roce 2002-3 byly trasy doplněny o mobiliář. Jedná se o dřevěné altány vybavené lavicemi a stolem.  Altány jsou v současné době umístěny čtyři a to na Sutých Břehách (4158), Nové Vsi (4152), v lese nad novoveským rybníkem  (4161) a v Horním Jelení (4158). V roce 2003 byly trasy doplněny a upraveny dle požadavků jednotlivých obcí. Byla prodloužena trasa 4161 od Žďárského rybníku do Poběžovic. Propojena trasa 4158 od Sutých břehů na Novou Ves k chatové osadě u novoveského rybníku. Část trasy 4236 se stala součástí celoregionální trasy 181 z Hradce Králové do Chocně.V dnešní době mají cyklotrasy v mikroregionu Poorlicko celkovou délku 90 km a svým profilem jsou velice vhodné pro cykloturistiku všech výkonostních tříd. Svým malým výškovým převýšením jsou zvlášť vhodné pro rodiny s malými dětmi.

Popis jednotlivých cyklotras s výběrem významných krajinných lokalit:
Trasa 4158 (délka 27 km) - začíná v Bělči nad Orlicí, dále pokračuje přes Suté Břehy, Kopaniny, Albrechtice nad Orlicí, Novou Ves, rozcestí Žďárský rybník, Stříšku, Borohrádek, Vodní tůň do obce Horní Jelení.

Zajímavosti na trase:
mezi Bělčí n. O. a Kopaninami – Bojek (slepá ramena řeky Orlice se zachovalým geomorfologickým vývojem meandrujícícho koryta).Kopaniny - U Kánského mostu - dobře dostupné místo na koupání v řece. Albrechtice n. O. - informační panel se značením cyklotras,oprava jízdních kol, koupání v řece Orlici v prostoru albrechtického splavu.Nová Ves - Novoveský rybník - lokalita vhodná ke koupáníŽďár n. O. - Žďárský rybník - lokalita vhodná ke koupáníBorohrádek - informační panel s vyznačením cyklotras, oprava jízdních kol. Památný strom, říční niva se zbytky uměle odstavených říčních ramen - přírodní památka.

Trasa 4159 (délka 10 km) – z týnišťského nádraží, přes Albrechtice n.O., Suté Břehy, Kopaniny, konec této trasy je v Petrovicích na nádraží.

Zajímavosti na trase:
Týniště n.O. – koupaliště, památný strom, oprava jízdních kol.U Petrovic – louky – nerekultivovaná polokulturní luka v nivě Orlice. Botanická lokalita.

Trasa 4160 (délka 8 km) – z týnišťského nádraží, přes obec Lípa, rozcestí obce Světlá, směrem do Borohrádku.

Trasa 4161 (délka 6 km) – od žďárského rybníku, přes Žďár nad Orlicí, Světlou, obec Moravsko do Poběžovic.

Trasa 4162 (délka 8 km) – od obce Moravsko, přes obec Lípa n.O. , na rozcestí v Týništi n. O.
Zajímavosti na trase: obec Lípa n. O. – Divoká Orlice – říční niva se zbytky uměle odstavených říčních ramen.

Trasa 4163 (délka 5 km) – z obce Nová Ves, rozcestí ve Žďáru nad Orlicí, směrem do města Borohrádek.

Trasa 4164 (délka 9 km) – od Vodní tůně mezi Borohrádkem a Čermnou n.O., přes obec Čermná nad Orlicí. Trasa končí v obci Horní Jelení.

Zajímavosti na trase: jižně od silnice Borohrádek – Čermná nad Orlicí – Lužní les Kuchyňka s bohatým bylinným porostem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.poorlicko.cz/zdar, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA