Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tutleky

Obec Tutleky se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký.

Tutlekami protéká potok Štedrý (štědrá voda, která nikdy nevysychá), sbírající prameny východně od Lupenice. Vine se k Tutlekám oklikami přes Lupenici a u Častolovic pod zámkem se vlévá do řeky Kněžné.

Části obce
- Tutleky
- Dubí

Historie
Tutleky je jednou z nejstarších osad v Čechách. Připomíná se roku 1323.

Vznik názvu obce se vysvětluje dvěma verzemi. Jedna z nich se uvádí v Pověstech Rychnovska od autora Stanislava Dvořáka. V době úpadku českého jazyka procházeli prý tudy dva cizinci, kteří tu nad správnou českou mluvou poklekli. Lidé si na toto místo ukazovali, říkali -,, tu klekli “- odtud název osady Tuklekli.

Pravděpodobnější verze je, že vesnice se dříve nazývala Tukleky, druhá část jména je od slova klúčiti (mýtiti lesy).

U Tutlek je samota Hradisko, staroslovanský ostroh nad potokem Štedrým. Stávala zde veliká hlásnice, věž, ze které se v době nepřátelského vpádu dávalo znamení ohněm. Má se též za to, že na tomto místě stával hrad nebo tvrz.

Osada Dubí, která tvoří s Tutlekami jednu politickou obec, se připomíná roku 1545.

K Tutlekám patří také dvůr Kostelecká Lhotka. První zmínka se uvádí ve 14. století, kdy se nazývá ,,Lhotkou Tlukačovou“.

Nejstarší kříž je v Dubí na obecním pozemku postavený roku 1800 s tímto nápisem:
Roku 1888 byl tento kříž opraven, vsazen do zdiva a zřízena zvonička. Kolem zvoničky bylo vsazeno pět lip.

Silnice byla vystavěna v roce 1896-97. Dokud  nebyla, jezdilo se do Kostelce nad Orlicí po ,, příčnici ”, která vede od čp. 15 k soše sv. Jana nad cihelnou.

Tutlekami protéká potok Štedrý (štědrá voda, která nikdy nevysychá), sbírající prameny východně od Lupenice. Vine se k Tutlekám oklikami přes Lupenici a u Častolovic pod zámkem se vlévá do řeky Kněžné.

Základní kámen na stavbu staré školní budovy byl položen 26. května 1878 a roku 1880 byla dostavěna. Tato budova sloužila do roku 1913. V současné době, po přestavbě, slouží jako klubovna. V roce 1913 byla kolaudace nové školy, která sloužila ke svému účelu až do roku 1995, kdy byla pro nedostatek žáků uzavřena. Obecní knihovna byla založena v roce 1921,  občanům slouží dodnes a je hojně navštěvována.

V dubnu 1941 byl na rozkaz okresního úradu založen v Tutlekách hasičský sbor. Byla zakoupena motorová stříkačka a starší osobní auto.

V říjnu 1944 položili své životy tutlečtí občané, manželé Frošovi, v odboji proti fašizmu. Na jejich památku byl dne 20. října 1946 odhalen památník.

V chovu prasat se Tutleky zapsaly jako nejznámější obec v kraji, později v celé republice, i za hranicemi našeho státu. V roce 1946 - 1948 dosáhl chov prasat nejvyššího stupně a naši obec navštěvovalo velké množství chovatelů z Čech, Moravy i z ciziny. Lze říci, že chovatelská práce v Tutlekách zvýšila celkovou výrobu na hektar, plněním dodávek získala obec dobré jméno. To vše přispělo k přidělení stavby Kulturního domu ministerstvem zemědělství.

Základní kámen Kulturního domu byl položen dne 5. 4. 1946. a  slavnostně otevřen 15. června 1947. Dodnes je využíván k pořádání bálů a jiných kulturních akcí. Je zde sídlo obecního úradu, vedení místního družstva a pohostinství.

Od 1. ledna 1976 bylo provedeno připojení obce Tutleky pod správu města Kostelec nad Orlicí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.tutleky.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA