Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Deštné v Orlických horách

Orlické hory jsou malebným a mnohými turisty dosud překvapeně objevovaným pohořím na severovýchodě Čech. Rekreační obec Deštné v O.h. je rozložena v trojboké kotlině pod zdejší nejvyšší horou Velkou Deštnou (1115 m n. m.).

Turistický rok u nás sestává ze dvou sezón - nejvýznamnější je zimní s vrcholící návštěvností v silvestrovském týdnu, klidnějším průběhem v lednu a opět velmi vyhledávanými termíny během února a první poloviny března. Letní turistická sezóna se vyznačuje návštěvností stoupající od června a během července ke kulminačnímu období v týdnech uprostřed prázdnin.

Svůj pobyt v Deštném můžete realizovat v každé roční době. Jarní měsíce od dubna do června vyhledávají především školní skupiny pro pořádání "škol v přírodě", v posledních letech přibývají i skupiny či dvojice důchodců dávající přednost především klidnému a pohodovému pobytu. Podzimní období od závěru prázdnin je ideální zejména pro znalce horské turistiky. Sběr hub, pozorování pomalého utichání horské přírody před příchodem zimy a daleké výhledy ve dnech babího léta zanechávají ve vnímavých duších nezapomenutelné vzpomínky na dny strávené v Orlických horách.

Památky

Farní kostel sv. Marie Magdaleny
 Fara v Deštném v Orlických horách se poprvé připomíná v popise diecéze pražské z let 1344 - 1350. Starý gotický kostelík, o kterém nejsou k dispozici tařka žádné historické prameny, vyjma krátké zmínky v urbáři opočenského panství z roku 1598, vystřídal nový barokní kostel z let 1720 - 1726 z okruhu italského stavitele Alliprandiho.

Chrámová výzdoba byla pořizována postupně a mnohé bylo sem zřejmě přeneseno také ze starého dřevěného kostela. V r. 1761 byla ze sbírek mezi farníky pořízena kazatelna a v r. 1763 u varhanáře Karla Katzera v Králíkách nové varhany, rovněž z darů osadníků. Ze dvou kostelních věží, které měly původně jiný vzhled a do dnešní podoby byly přestavěny v r. 1844, zvaly věřící k bohoslužbám dva zvony, pocházející také ještě ze starého kostela, první z roku 1542, druhý z roku 1601.

Filiální kostel sv. Matouše na Jedlové
První písemná zmínka o kostelíku v Jedlové (německy Tanndorf) pochází z roku 1636. To byl ještě kostel dřevěný. Zděné stavby se Jedlová dočkala v roce 1741 pod patronací bosých karmelitánů. Osud chrámu byl více než pohnutý. Konfiskace chrámového stříbra, nebo velký požár v roce 1833, o kterém farní pamětní kniha v Deštném vypráví:"Již od časných ranních hodin bylo tak dusné vedro, že i všichni ptáci mlčeli. Vše jako by spělo vstříc katastrofě. Ve vůkolí se rozhostilo mrtvé ticho a nad celými horami stála černá hrozivá bouřková mračna. Ta ve dvě hodiny odpoledne vyvolala strašlivou bouři. Kroupy a prudký lijavec bičovaly zemi a hromobití se valilo rána za ranou.

Poslední, nejstrašlivější úder blesku zasáhl kostelní věž a zapálil ji. Na první zvolání sem přispěchali farnící, ale pro nedostatek vody a že chyběla i stříkačka, nemohl být dům Páně vyrván plamenům. I přes největší snahu o záchranu kostela shořelo všechno až na holé zdi. Na první ohlášení ohně přispěchal stařičký pětašedesátiletý pan farář Ignác Polz a za asistence dvou ministrantů a v doprovodu c.k. finanční stráže z Deštného odnesl v rukách Nejsvětější svátost do farního kostela..." A ani léta minulá kostelu příliš nepřála, po odsunu německého obyvatelstva se přestala provádět údržba. Naštěstí byla nedávno provedena kompletní rekonstrukce střechy chramové lodi i věže a kostelíku svítá nová naděje.

Poutní kaple blahoslavené Panny Marie v Dříši
Kaplička blahoslavenné Panny Marie byla vybudována a slavnostně vysvěcena v roce 1809 jako ochrana pro desku s mariánským obrazem, který již předtím visel na vysokém smrku nad vyvěrajícím pramenem. Kaple získávala z milodarů poutníků potřebné finance, takže byl zaplaceny nejen všechny výdaje, které vznikly se stavbou, ale v průběhu času se z tohoto kapitálu financovaly i opravy a potřebné věci pro celou deštenskou farnost. Pověsti o přehnaném bohatsví kaple byly zřejmě příčinou jejího vyloupení v roce 1840.

Svatyně za celou dobu své existence prodělala řadu stavebních úprav. Tak například v roce 1870, na svátek sv. Marie Magdalény, byla při Mariánské kapli slavnostně vysvěcena křížová cesta, v roce 1878 byly zakoupeny varhany a v roce 1894 dostala kaple dlážděnou podlahu.

Historie a významné osobnosti Deštného

Alois Beer (1833 - 1897), kronikář, písmák a naivní malíř
Tento písmák z Dobrušky mnohokráte zavítal i do okolí Deštného, kde jako podomní obchodník prodával nejrůznější drobnosti a zároveň z těchto cest zhotovoval nákresy a zápisky. Pojd'me se spolu s ním vrátit o více než sto let v čase, do dob, kdy ještě hořel oheň v pecích sklárny v Zákoutí, do dob, kdy otěže habsburské monarchie neotřesitelně svíral císař František Josef a 20. století se zdálo být nedosažitelně daleko.

Jeroným Eustach Brinke, básník a kronikář z Jedlové (1800 - 1880)
Jeroným Brinke, starosta Jedlové v letech 1850 - 1864, se do historie zapsal především více než sty básní, které složil převážně po smrti své ženy v roce 1853 a ve kterých líčil nesnadný život tkalců v Orlických horách. Další, stejně důležitý počin, bylo vedení kroniky Jedlové v letech 1816-1879.

Jaromír Maisner a jeho kronika mlýnů v Orlických horách
"Brinkamlejn" v Deštném, Opuštěný mlýn na Jedlové, Rozmánkův mlýn na Jedlové...... Namátkou vybraná jména starých mlýnů, dnes většinou už zaniklých. Naštěstí po nich zbyla alespoň vzpomínka v podobě kroniky mlýnů v Orlických horách Jaromíra Maisnera z roku 1962. V té zpracoval slovem i obrazem všech 53 bývalých mlýnů na Zlatém potoce i jeho přítocích i mlýny na Bělé až po Antoniino údolí. Krátký výběr z této knihy si můžete přečíst v následujícím článku.

Zajímavosti

O počasí a živelních pohromách v Deštném v O.h. a jeho okolí v průběhu 19. století
Krupobití, průtrže mračen, předčasný sníh, sucho - rozmary počasí se stávaly vždy vděčným námětem kronikářů, i když to byly, stejně jako dnes, jevy jistě nevítané, zvláště v horských oblastech, kde byl život těžký i bez těchto pohrom. Nahlédnutím do starých kronik zjistíme, že současné výkyvy počasí nejsou ničím mimořádným.

Hrůzy požárů
I když zůstalo Deštné ušetřeno neštěstí hromadných požárů, které ještě v 19. století dokázaly proměnit dříve kvetoucí města i vesnice v prach a popel, jako kupř. v roce 1844 Dušníky v Kladsku, 1845 Nebeskou Rybnou, 1847 Solnici, 1861 Olešnici v Orl.horách, 1866 Křovice a Dobrušku, 1884 Chábory a další, přece i Deštné dostatečně poznalo hrůzy požárů.

Zapomenuté tragédie
Zdánlivě poklidný život v tiché horské odloučenosti přinášel však s sebou také řadu lidských tragédií. Dřívější horalé bývali povětšinou samotě sice uvyklí, ale mnohé labilnější povahy nedokázaly tíhu osamění unést. A protože v pravý čas chyběla přátelská ruka i dobré slovo, družily se k tragédiím, které přinášel tvrdý běžný život i poměrně časté sebevraždy, u tehdejších zbožných obyvatel tak překvapivé. Dochovalé staré kroniky Deštného a Jedlové nás od roku 1816 do roku 1935 celkem informují o 21 případech různých tragických úmrtí.

Z farní kroniky
Obzvláště cenným historickým dokumentem pro Deštné a okolí je místní farní kronika, která se začala vést od roku 1838. Následující článek zachycuje pohnuté události v Deštném v rozmezí let 1938 - 1945, tak jak je viděl a zapsal P. Josef Volf, jenž byl zdejším farářem od roku 1941.

Kterak mohla být v Deštném železniční stanice
Po dobudování hlavních tratí podorlicka - trat' Hradec Králové - Lichkov s pokračováním do pruského Mezilesí byla uvedena do provozu v roce 1874, trat' Choceň - Meziměstí - Broumov zahájila provoz v roce 1875 - nastal čas budování lokálek. Postupně zaváděné zákony z let 1880 a 1882 o vedlejších tratích umožnily vznik místních drah i ve východních Čechách. Jako první vznikla dráha Častolovice - Rychnov nad Kněžnou - Solnice budovaná od roku 1892 a otevřená 26. 10. 1893. Později přibyly lokálky Dolní Lipka - Štíty (1899), Doudleby - Rokytnice (1906) a Opočno - Dobruška (1908). Zároveň vznikalo množství nikdy nerealizovaných projektů, ve kterých se počítalo proniknutím železné dráhy dále do nitra Orlických hor.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.destne.info, na kterých najdete další informace.

 

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA