Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Skuhrov nad Bělou

Obec Skuhrov nad Bělou se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký. Skuhrov nad Bělou je opravdovou vstupní bránou do Orlických hor. Projíždíme-li po silnici ze Solnice do Deštného v Orlických horách, které je známým střediskem zimních sportů, uvědomíme si právě ve Skuhrově nad Bělou, jak se zde mění tvář krajiny.

Z poměrně otevřeného terénu vjíždíme do sevřeného údolí, v němž se vedle klikatící řeky Bělé vine silnice do nedalekých hor. Procházky i pěší túry okolím Skuhrova skýtají krásné výhledy do Podorlicka. Po modré turistické značce se dostaneme ze Skuhrova n.Běl. do Deštného v O.horách. Cestou se nám odkrývají nádherné pohledy na hřebeny Orlických hor s nejvyšší horou Velkou Deštnou (1 115 m). Zpevněné asfaltové cesty v okolí obce i podhůří Orlických hor jsou stále častěji vyhledávány i milovníky horských kol.

Části obce
- Skuhrov nad Bělou
- Brocná
- Debřece
- Hraštice
- Nová Ves
- Rybníčky
- Svinná

Historie
První historicky ověřené zprávy o Skuhrově se datují z r. 1279. V té době byl zdejší hrad sídlem Mutiny, pocházejícím z rodu pánů z Dobrušky. Obec pod ním se úspěšně rozrůstala a v průběhu 14. stol. se stala městečkem. Koncem 14. stol. byl Skuhrov dokonce městem s právem pečeti a dvou trhů ročně. Po husitských válkách připadl hrad a celé panství jako odúmrť panovníkovi. Král Ladislav Pohrobek jej daroval Zdeňkovi ze Šternberka, v r. 1455 byl podstoupen Jiřímu z Poděbrad, v r. 1495 koupil celé panství Vilém z Pernštejna. Za Benjamina z Vlkánova byl hrad již pustý.

Třicetiletá válka znamenala úpadek i pro městečko, které bylo téměř opuštěno. Nový rozmach přineslo století 18. Na řece Bělé se začalo s budováním hamrů, které zpracovávaly železnou rudu z okolních míst (Lukavice, Dobré, Nová ves). Koncem 18. století byla panem F. Wildmanem v místech bývalých hamrů zbudována železárna. Roku 1817 ji koupil František Kolovrat Liebštejnský a zcela ji přebudoval. "Růženina huť" - nazvaná podle manželky zakladatele, se stala již tehdy známou svými výrobky, např. železnými mosty v Žatci a Jaroměři.

Roku 1897 koupili od hraběnky Olgy Kolovratové tento závod bratři Eduard a Vilém Porkertovi. Podnik byl přebudován na slévárnu šedé litiny a postupně modernizován. Tak byl položen základ ke stoletému trvání továren a výrobků značky Porkert (pianové rámy, ruční kuchyňské strojky, drtící stroje na kámen atd.). Současně s rozvojem průmyslu nastal ve Skuhrově rozmach živností, řemesel, obchodu i spolkové a osvětové činnosti. Od počátku 20. století se objevuje v názvu obce označení "nad Bělou", aby se tak obec odlišila od jiných Skuhrovů, kterých je celkem v naší republice devět.

Pamětihodnosti
- Hrad Klečkov, zřícenina
- Kostel svatého Jakuba Většího
- Barokní silniční most přes Bělou
- Hospoda
- Vysoká huť Růženina

Mezi památná místa v okolí obce patří především Lipka na Hraštickém kopci (459 m), která byla podle pověsti zasazena na počest zrušení roboty v r. 1848. Její rozložitá koruna zve k posezení a rozjímání nad krajem spisovatelů Aloise Jiráska a Karla Poláčka.

Barokní kostel sv. Jakuba z let 1715-18 upoutá každého turistu již z dálky svou zářivě svítící fasádou. Uvnitř zaujme především oltářní obraz, jehož rám byl vyřezán z jednoho kusu lipového dřeva. Na přilehlém hřbitově přitahují návštěvníkovu pozornost výstavné hrobky podnikatelů Porkertů a Lerchů.

Nádherný výhled na centrum obce a panoráma Orlických hor se naskýtá z místa, kde kdysi stával hrad. U mostu přes řeku Bělou nalezneme dvě památné sochy z 1. pol. 19. století, které představují sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého.

Sportovní vyžití
V části obce, která se nazývá Debřece, se rozkládá rybník, který nabízí v létě možnosti koupání a rybolovu, v zimě je často využíván pro bruslení.

Ve sportovním areálu se nacházejí kurty na odbíjenou a tenis. Zvláště odbíjená má v obci dlouholetou tradici. Každoročně se zde pořádají pouťové turnaje se značnou účastí družstev ze širokého okolí.

V obci již léta pracuje oddíl běžeckého lyžování s názvem TJ Porkert Skuhrov n.B., kde se trenéři věnují především mládeži. Členové tohoto oddílu pořádají pravidelně závody v běhu na lyžích s názvem Orlický pohár a Orlický maraton. Každoročně koncem srpna pak organizují silniční běh na 10 km - "Běh údolím řeky Bělé". Mezi nejznámější odchovance oddílu patří především úspěšný reprezentant ČR v běhu na lyžích a účastník ZOH 1998 v Naganu Petr Michl.

V současné době obec opět navazuje na svá významná historická období a stala se součástí Euroregionu Glacensis.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.mesta.obce.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA