Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lípa nad Orlicí

Obec Lípa nad Orlicí se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj KrálovéhradeckýVesnicí prochází železniční trať z Týniště nad Orlicí do Kostelce nad Orlicí, na severním konci vesnice je železniční zastávka. Obec je součástí Mikroregionu Poorlicko.

Části obce
- Lípa nad Orlicí
- Dlouhá Louka

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1396.

Mikroregion Poorlicko
Svazek obcí Poorlicko byl založen a zaregistrován 29. 6. 1993 Okresním úřadem v Rychnově nad Kněžnou. Svazek má 9 členských obcí (Albrechtice nad Orlicí, Bolehošť, Borohrádek, Čermná nad Orlicí, Horní Jelení, Lípa nad Orlicí, Nová Ves, Týniště nad Orlicí, Žďár nad Orlicí) s počtem obyvatel asi 13 500. Výměra území činí cca 14 600 ha.

Po založení svazek vyřešil problémy spojené s likvidací odpadů na svém území, založil spolu s městem Holice společnost ODEKO s. r. o., prostřednictvím které v současné době likviduje všechny druhy odpadů. Dále svazek vybudoval spojení obcí pomocí elektronické pošty, má zpracovány územní plány ve všech obcích, má schválen Strategický plán rozvoje a obnovy obcí mikroregionu „Poorlicko“ a „Studii odpadového hospodářství“. Na území svazku jsou vybudovány  ve spolupráci s KČT Praha značené cyklotrasy.

V současné době je původní svazek přetransformován podle zákona č. 128/2000 Sb. o obcích na Dobrovolný svazek obcí Poorlicko. S provedenou transformací rozšířil svazek svoji působnost na všechny činnosti, které zákon o obcích v § 50 připouští (školství, sociální služby, zdravotnictví, kultura, čistota obcí, odpadové hospodářství, vodovody a kanalizace, dopravní obslužnost, cestovní ruch atd.).  DSO Poorlicko uzavřel dne 17. 12. 2003 Smlouvu o vzájemné spolupráci se svazkem Orlice. Předmětem smlouvy je všestranná spolupráce v oblasti všeobecného regionálního rozvoje katastrálních území Dobrovolných svazků obcí Poorlicko a Orlice.

Turistika
Poorlická naučná stezka je věnována krajině a přírodě v okolí řeky Orlice v oblasti mezi Týništěm nad Orlicí a Štěnkovem. Stezka je vedena jako uzavřená smyčka na trase Štěpánovsko – Kánského most – Petrovičky – Bojek – Štěnkov – Hradečnice – Suté břehy – Kopaniny – Štěpánovsko. Celková délka naučné stezky je 15,3 km. Stezka je vedena částečně po místních komunikacích s asfaltovým povrchem, z velké části po upravených polních a lesních cestách a v oblasti mezi Petrovicemi a Štěnkovem po neupravené polní pěšině.

Projetí stezky na kole nevyžaduje žádné zvláštní technické vybavení ani fyzickou a technickou zdatnost. Na naučné stezce je umístěno celkem 10 tématických panelů, věnovaných přírodnímu prostředí kolem řeky Orlice a nejbližšímu okolí. Témata věnovaná řece Orlici (tabule č. 2 – 6) jsou zpracována tak, aby podala základní informaci o významu říčního toku a údolní nivy v krajině, o jejich hlavních funkcích a o tom, jakým způsobem tyto krajinné ekosystémy člověk ovlivňuje a spoluutváří.

Témata o krajině v okolí Orlice (tabule č. 7 – 11) jsou věnována popisu lesních biotopů a jejich obyvatel na přilehlých říčních terasách, jejich významu a způsobu využívání a historickému vývoji v oblasti s místním názvem Suté Břehy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.poorlicko.cz/lipa, na kterých najdete další informace.


 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA