Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chvalčov

Historie obce
Počátky Chvalčova, i když nejsou v pramenech doloženy, můžeme klást do druhé poloviny 13. století, do doby velké středověké kolonizace.

Rozvoj Chvalčova nastává koncem 14. století a souvisí se založením hradu Obřany a postupném doosídlování jeho okolí. První písemnou zmínku o Chvalčově nacházíme až v roce 1447, kdy Milota z Tvorkova prodal Vokovi ze Sovince zbořený hrad Obřany (pobořen za husitských válek), tvrz Bystřici s městečkem, vsi Loukov, Hořejší Mrlín, Novou Ves, Chvalčov, Lhotku, Slavkov, Bílavsko, Rychlov, Hlinsko a Jeníkovice. Tehdy již mělo obřanské panství nové centrum - městečko Bystřici s tvrzí, kterou dal vystavět právě Milota z Tvorkova.

Listinou datovanou 9. října 1461 osvobodil další majitel panství, Jiří z Landštejna městečko Bystřici a vsi Chvalčov, Lhotku a Slavkov od odúmrtí, za což musel každý usedlý platit ročně jedny plece v den sv. Václava a jednu slepici. Tato listina byla pro obyvatele velice významná, neboť doposud zemřel-li člověk bez přímých dědiců, jeho majetek připadl vrchnosti. Nyní mohl každý svůj majetek odkázat dle vlastní vůle.

K roku 1493 nacházíme v zemských deskách dva zápisy, kdy se Chvalčov uvádí pod jménem Chvaličov.

K roku 1555 je v zemských deskách zapsáno, že Burian Žabka z Limberka prodává Přemkovi z Vickova tvrz a městečko Bystřici pod Hostýnem, ves Lhotku, ves Chvaličov, ves Slavkov, ves Brusné, ves Chomýž, ves Jeníkovice, ves Dobrotice, ves Hlinsko, ves Bejlavsko, ves Rychlov, ves Blazice, ves Libosváry a dále pusté vsi Mrlínek, Novou Ves, Rácov, Jenčí, Jestřebí, Lhotu, pusté hrady Obřany, Křídlo, Chlum a pustou tvrz Chvaličov. Toto je první písemná zmínka o zdejší tvrzi.

V roce 1663 Bystřice a její okolí velice utrpěla tatarským vpádem. Je velice pravděpodobné, že i Chvalčov byl vypleněn.

Turistické zajímavosti
Malá bazilika Nanebevzetí panny Marie byla postavena v 1. polovině 17. století a její stavba trvala 27 let. Hora Svatý Hostýn na území obce Chvalčov je nejnavštěvovanějším mariánským poutním místem na Moravě. Dále je v obci kaple zasvěcená Sv. Cyrilu a Metodějovi. Z historických památek je zde zřícenina hradu Obřany a na sv. Hostýně křížová cesta navržená arch. Dušanem Jurkovičem.

Současnost
Obec má částečně vybudovanou infrastrukturu, v současné době probíhá výstavba kanalizace.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://obec-chvalcov.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA