Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jankovice

V podhůří Hostýnských vrchů, v dohledu malebného Hostýna, se po obou březích říčky Rusavy rozkládá obec s poetickým názvem Jankovice.

Katastr obce je velmi malebný. Samotná obec je rozložena kolem říčky Rusavy a terén je mírně členitý. Do Rusavy se vlévá potok Dědinka (Zhrta) a také Slavkovka, která však tekla do mlýnské strouhy. Pokud vystoupíme na některé z vyvýšených míst nad obcí, otevře se nám pěkný pohled na vesnici rozloženou v mírném dolíku. Náves má nepravidelný tvar, kolem ní jsou postavena selská stavení.

K obci patří dvůr Lipiny, který byl založen na místě bývalé obory. O malebnosti obce a jejího okolí svědčí i názvy mnohých tratí např. Pasička, Boří, Březí, Hrabina, pole - U akátí, Baraňák, Žlíbek či Záhřebí, louky - Meziříka, Kančica, Chmelékovská, Červinka, Šimáček a další.

Historie
Jméno obci dal její zakladatel Jeník z Dobrotic, a to kolem r. 1360. K tomuto období se váže i první písemná zmínka o této obci z r. 1365, kdy jsou v Zemských deskách olomouckých uvedeny Jeníkovice a píší se tak až do r. 1718, kdy je uvedeno jméno Jankovice.

Po Jeníkovi z Dobrotic se novými majiteli vsi stali páni bystřického panství - např. páni z Kunštátu, z Cimburka, z Rottalu, aby později - v r. 1763 - byla obec připojena k holešovskému panství. K zajímavostem patří pověst o tom, že první obyvatelé Jankovic se přistěhovali ze vsi Malíkovy, která díky tomu zpustla a zanikla.

Svým historickým vývojem se nelišily Jankovice od okolních vsí - obyvatelé prožívali své radosti i strasti, doléhaly na ně těžce robotní povinnosti, sužovala je válčící vojska táhnoucí krajem a za nimi "kráčející" nemoci. Obec vždy patřila k menším, čistě českým obcím kraje. V materiálech z druhé poloviny 18. století se uvádí, že v obci žili - mlynář, 10 rolníků, 2 čtvrtníci, 6 podsedníků a 4 podruzi.

Všichni měli své stálé robotní povinnosti - jak robotu pěší tak koňmo - a také byli nuceni odvádět řadu daní. Robota i daně a jejich velikost byly přesně dány a poddaní byli nuceni je dodržovat. Úlevy měl jedině fojt. V Jankovicích bylo dědičné fojtství, spojené s výčepem piva. Fojt měl v obci výlučné postavení - každý týden svolával obyvatele na tzv. hromadu, kde měl hlavní slovo - rozděloval práci, vybíral poplatky od poddaných a odváděl je vrchnosti. K jeho pravomocím patřilo i ukládat tresty a pokuty. V r. 1780 žilo v obci 24 usedlíků s rodinami. K nejstarším jankovickým rodinám patřily: Navrátilovi, Kolaříkovi, Daďovi, Křížkovi, Hlinští, Stiborovi, Matelovi a Fuksovi.

K ozdobám obce i jejího katastru bezesporu patří barokní sousoší sv. Anny, pozoruhodným byl jistě i dřevěný kříž, zachycující výjevy z Kristova života, umístěný v části Souhrady. Na konci r. 1927 bylo nutné tento kříž uřezat, neboť byl značně poškozen a hrozilo jeho zřícení. Byly zde nalezeny také archeologické nálezy, dokládající osídlení místa již v období eneolitu (lid se šňůrovou keramikou) či z doby laténské. Náhodně byl při orání nalezen i kamenný mlat, který byl však zaslán v době svého nálezu, na počátku 20. století, do muzea v Brně.

Turistické zajímavosti

Sousoší sv. Anny
Barokní sousoší sv. Anny tvoří v krajině významnou dominantu. Na čelním místě podstavce je umístěna deska z bílého mramoru s nápisem "Postaveno nákladem p. Jana Thomaštíka z Holešova L.P. 1742". Autorem tohoto 6 metrů vysokého sousoší z pískovce je zřejmě olomoucký sochař O. Zohner. Do seznamu státních nemovitých památek je zapsáno od r. 1964 pod č. 5989 a v tom roce bylo i opraveno. Další restaurování díla provedl ak. sochař Hořínek v r. 1997 a okolí sousoší bylo upraveno v následujícím roce. Nachází se na hranici katastru obcí Jankovice a Chomýž a je ve vlastnictví obce Jankovice.

V těsné blízkosti prochází cykloturistická trasa č. 5033.

Zvonice
Zvonice se nachází ve středu obce. Původně bývala dřevěná, která však v r. 1848 shořela. Zděná zvonice byla postavena v r. 1854. Smutný osud měly zvony v ní zavěšené, neboť byly v obou světových válkách zabrány (r. 1917, 1942). Objekt zvonice prošel i řadou oprav, při jedné z nich v r. 1923 byly objeveny i uložené písemnosti, které se však do dnešních dnů nedochovaly.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://jankovice.hyperlinx.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA