Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Šelešovice

Šelešovice - středně velká obec - se nachází asi 6 km jihozápadně od města Kroměříže, někdejšího moravského okresního města. Obec leží na silnici II. třídy spojující Kroměříž a Kyjov (Koryčany). Šelešovice územně spadají do okresu Kroměříž a do Zlínského kraje. Obec je členem Mikroregionu Kroměřížsko.

Poloha obce předurčuje celkový charakter zemědělsky vyspělé obce. První písemná zpráva o Šelešovicích je z roku 1290. Šelešovice vlastnil starobylý vladycký rod Kuželů, kteří měli své příjimení podle kužele, který nosili na štítě. Z rodu Kuželů se po Šelešovicích píše Aleš Kužel ze Sulešovic (dnes Šelešovic) ze Žeravic. Ten Šelešovice získal roku 1342, a v roce 1359 koupil také ves Počenice u Morkovic. Obec pak vlastnili další z rodu Kuželů z Žeravic.

Od roku 1960 byla částí Jarohněvic. V roce 1854 zde žilo 432 obyvatel. K roku 1900 byla uváděna obhospodařovaná plocha 419 ha, pole 334 ha, lesy 42 ha a zahrady 7 ha. V obci bylo v tuto dobu 57 koní, 248 ks skotu, 161 ks vepřového dobytka. Je zde uváděna výroba cementového zboží (1848, 1939), pila (1949). V roce 1911 zde byla založena družstva: mláticí, kontrolní váhy, ovocnářské a vodní. V obci působily spolky: čtenářský (od roku 1869), hasičský (od roku 1894), hospodský (od roku 1910), agrární dorost (1911), "Sokol" (od roku 1912), "Orel" (od roku 1921) a "Domovina" (1924).

Obecná škola je uváděna od roku 1848 - expozitura, od roku 1854 samostatná, od roku 1900 jednotřídní. V současné době je výuka ve škole zrušena, děti dojíždí do Kroměříže. V roce 1933 je v obci zřízeno kino.

Dnes již Šelešovice nespadají pod Jarohněvice ani pod Kroměříž, a jsou samostatnou obcí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.selesovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA