Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Roštín

Historie
Vývoj a osídlení katastrálního území obce Roštína od pravěku po vrcholný středověk na podkladě archeologických pramenů. Příznivé geografické podmínky, zejména komunikační napojení na staré sídelní komory v Pomoraví, byly důležitým momentem pro vývoj pravěkého i historického osídlení.

Pozůstatky pravěkých opevnění na strategicky výhodných polohách Brda a Hradiska upoutaly pozornost zakladatelů moravské prehistorické vědy jako byli P. Fr. Přikryl, I. L. Červinka nebo J. Skutil. Dnešní archeologický obraz sledovaného území vychází z registrování v minulosti a současnosti více či méně náhodně učiněných nálezů, ale i cíleného průzkumu.

Stopy nejstaršího osídlení v podobě nálezů štípané kamenné industrie v trati „Jámy" a „Na záhonku", získané povrchovými sběry v 70. a 80. letech, ukazují na osídlení této polohy v mladém neolitu a eneolitu. Do tohoto období lze nejspíše zařadit i starší, blíže nelokalizované nálezy tzv. kamenných „palic", hlazených, broušených mlatů s oboustranným prožlabením.

V 50. letech byly v trati „Jámy" objeveny dva kostrové hroby lidu se zvoncovitými poháry z počátku starší doby bronzové.Tato příznivá poloha na mírném návrší nad místním potůčkem byla osídlena také na sklonku mladší doby bronzové, jak dokumentují nálezy zdobené mladolužické keramiky, bronzové jehly a dalších nálezů, pocházející pravděpodobně z narušených popelnicových hrobů.

Také další starší nález z blíže neurčené polohy v katastru Roštína, bronzová sekerka s tulejkou, časově odpovídá stejnému období. Zmíněné nálezy časově i kulturně korespondují se vznikem pravěkých výšinných opevnění na Brdě a Hradisku. Sondážní výzkum a sběry archeologického materiálu v průběhu 80. let prokázaly, že obě opevnění zbudoval lid slezské a slezskoplatěnické fáze lužických popelnicových polí na sklonku doby bronzové.

Rozsáhlé hradiště na kopci Brdo má elipsovitý tvar, s plochou o rozloze 4,5 ha s dobře zachovaným valem, přerušeným v jihovýchodní části původním vstupem - branou do hradiště. Neobvykle důkladné opevnění v poloze Hradisku, vzdálené asi 1 km vzdušnou čarou od Brda, je členěno na akropoli a předhradí. V extravilánu obce, na svahu nad potůčkem Olšinkou, v poloze „Dubí" byly povrchovými sběry archeologického materiálu doloženy pozůstatky keltského sídliště z doby laténské.

Doklady mladohradištního osídlení (12. až 13. století) byly zjištěny v roce 1976 při výkopu kanalizační rýhy jižně od kostela a při hloubení sklepa u domu č. p. 100.

V posledním případě, ačkoliv nálezové okolnosti nejsou úplné, se s největší pravděpodobností jednalo o narušenou odpadní jámu středověkého sídliště. Při povrchovém ohledání kanalizační rýhy vedené směrem jižním od kostela bylo také nalezeno 12 ks grošů Karla IV. a Václava IV. spolu s keramikou ze 14. a 15. století.

Skutečnost, že na území katastru obce existovala ve středověku ještě další osada, dokazuje kromě pomístního názvu „Jablonné" a stojícího zde (původně farního) kostela sv. Jakuba Většího, také výskyt středověkých keramických nálezů v poloze zvané „U Jakoubka", datovatelných do 12. – 14. století.

Zaniklá osada s jménem Jablonná (jméno je někdy odvozováno také od latinského Gabellum = celnice) snad plnila funkci strážné osady při tzv. hradské cestě, spojující raněfeudální hradská centra. Připomínkou jsou názvy sousedních tratí: „Hradská" a „Podhradská". Zánik osady byl spojen nejspíše s poklesem významu starých hradských center a tedy i hradských cest.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.rostin.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA