Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kostelec

Obec Kostelec u Holešova leží v malém údolí na úpatí Hostýnských vrchu, obklopena Kosteleckým a Staroveským lesem. Na jejím katastru o výměře 1520 ha žije pres 950 obyvatel. V roce 1960 byla ke Kostelci přičleněna obec Karlovice. Nářečím, zvykoslovím a někdejším krojem patří obe k hanáckému regionu.

Místo bylo osídleno již v pravěku. Při archeologických vykopávkách z 19. a počátku 20. století byly nalezeny v Kosteleckém lese mohyly s lužickou keramikou, žárové hroby s amforami, bronzová jehlice a náramky. Není však známo, kdy obec vznikla ani kdo ji založil. První písemná zpráva pochází z roku 1131z latinsky psané listin olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka. Od té doby se na Kosteleckém panství vystřídala rada pánu a šlechtických rodu. Posledními vlastníky byl až do třicátých let minulého století hraběcí rod Vrbnu z Holešova.

Od začátku 20. století nastal díky aktivním občanům obce její kulturní a společenský rozvoj. Již v roce 1904 zde byla zřízena pošta a v roce 1918 vybudován obecní vodovod. Sokolská obec si v roce 1922 postavila sokolovnu. Kulturní život se odehrával ve třech hostincích, v sokolovně a v přírodním amfiteátru se hrála ochotnická představení. V roce1936 byla v Kostelci zřízena újezdní měšťanská škola pro děti z okolních vesnic. V roce 1946 obec dostala právo zřídit expozituru měšťanské školy a byla opravena stará školní budova.

Z hlediska občanské vybavenosti se v Kostelci u Holešova postupně budovala kanalizace, opravily se místní komunikace a v roce 1977 byl dokončen obecní vodovod. V témže roce byla zahájena generální oprava a přístavba školy a tělocvičny. V roce 1987 bylo rozhodnuto o výstavbě Domu služeb. V budově je kromě Obecního úřadu také pošta, obchod, kadeřnictví, ordinace lékaře. V letech 1992 - 1994 byla obec plynofikována a dokončen Dům služeb.V části obce na Sušenech vznikla nová lokalita, kde pokračuje výstavba radových domku. V obci jsou tri prodejny potravin, prodejna průmyslového zboží a stavebnin a dvě restaurace.

Ve vsi byl roku 2000 předán do užívání "Dům seniorů a 36 byty v místní části Sušeny. V roce 2001 se započalo s demolicí starých domu na návsi, kde vznikl prostor pro nové řešení vzhledu obce. V současné době probíhá výstavba protizáplavových opatření v části obce nad Zahájím.

Aktivně se do života obce zapojují sportovci z T. J. SOKOL, členové fotbalového oddílu T. J. MORAVAN a střelci Klubu vojáku v záloze. V obci dále aktivně působí hasičské sbory z Kostelce u Holešova a Karlovic a Myslivecké sdružení " Kostelecký les".

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecni-urad.net/source/index.php?ID=6386, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA