Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bečov

Současnost
Obec Bečov je spádovou obcí. Má dobrou dostupnost města Mostu, Litvínova, Postoloprt i dál do lounského okresu. Je zde pět obchodů s potravinami, drogerie, stavebniny, domácí potřeby, soukromé pekařství, služby (kadeřnictví, opravna TV, video, počítače, autoopravna, výroba nábytku, sklenářství, pedikůra) a vyhovující restaurační síť, pošta a lékárna.

Je tu dobré sportovní zázemí (posilovna, kopaná, hřiště, volejbalové hřiště, střelecký klub, kynologický klub, rybářský kroužek), kulturní středisko SEVER, knihovnu vybavenou dvěma počítači s připojením na internet a kino.

Obec je zřizovatelem obecní policice a základní školy s družinou a jídelnou a mateřské školy.

V obci se nachází kostel sv. Jiljí s farou v dobrém stavu, kde pravidelně probíhají bohoslužby.

Mezi občanskou vybavenost obce a patří rozvod plynu v obci, vodovodní síť, kanalizační síť s ČOV a rozvod telefonní sítě v obci a osadách Zaječice a Milá.

Památky

Farní kostel svatého Jiljí
Mezi významné kulturní památky, které jsou dosud zachované, patří kostel. Pochází ze 16. století. Jde o farní kostel svatého Jiljí. Tento svatý je zobrazován v benediktinském hábitu s laní u nohou a je patronem žebráků a mrzáků. Ve středověku byl zařazen mezi 14 svatých pomocníků. Na jednom ze zvonů je vyryt letopočet, rok 1527. Písemnosti říkají, že kostelní zprávy shořely v roce 1738 a část se ztratila. Madona bečovská je velikým skvostem, kterým se místní kostel dlouhá léta chlubil. V současné době je toto dílo zapůjčeno Děkanskému kostelu v Mostě.

Kostel je denně zpřístupněn, místní farář vykonává bohoslužby od 16 do 17 hodin a v sobotu a v neděli se bohoslužeb zúčastňují lidé z celého okolí, přilehlých obcí, takže kostel je zcela zaplněn. Velkou tradici mají velikonoční a vánoční bohoslužby.

Ještě před několika lety se naše obec pyšnila božími muky. Na rozcestí mezi Bečovem a Břvany bylo poutní místo, jehož symbolem byla právě boží muka s pannou Marií. Avšak neopatrný zemědělec při sklizni obilí, u přilehlého pole, boží muka porazil a zničil. Nedostatek finančních prostředků již nedovolil tuto památku opravit, a tak rozcestí zdobí už jen hromada kamení.

Volba figur v návrzích znaku byla determinována třemi aspekty. Za prvé: nejstarší dějiny obce se váží k existenci románského kostela sv.Jiljí. Za druhé: věhlas obce je spojován se vzácnou gotickou dřevěnou plastikou tzv. Bečovské madony. Za třetí: Bečov je své historii nazýván městečkem v době, kdy jej vlastnili páni z Koldic.

Historie
Pro vývoj obce a její zařazení mezi významná sídla regionu, bylo důležité období těsně před husitskými válkami. Je známo, že husité obec Bečov napadli celkem dvakrát. Jedenkrát do vsi vpadli ve směru od Loun. Podruhé obec napadli od Ústí nad Labem.

V roce 1420 je Bečov  připomínán jako městečko, spravované vrchností z hradu Bílina. Podle kroniky byla obec na městečko v této době povýšena. Majitelem Bíliny byl od roku 1407 Albrecht z Koldic. Více jak 150 let hráli Koldicové důležitou roli nejen v oblasti Podkrušnohoří, ale i v celém našem státu. V knihách z Bíliny je uváděno, že Adam von Lobkovitz získal Bečov a vedlejší ves Patokryje v roce 1647. V této době Bečov vzkvétal, o čemž svědčí i zvýšený přísun obyvatelstva a jeho výstavba.

To, že Bečov byl v druhém desetiletí patnáctého století nazýván městečkem, mohlo být i odrazem nezdařeného pokusu o městskou lokaci někdy v průběhu 14. století. Později, v období, kdy Adam von Lobkovitz přestal Bečov spravovat, význam městečka opět poklesl a od roku 1492 je opět Bečov považován za ves.

Započatou úspěšnou etapu rozvoje Bečova však brzy zastavily nečekané události. V roce 1680 začal řádit mor. Bečov sice zůstal ušetřen, ale přilehlé Zaječice a okolní obce byly morem napadeny a údajně zůstal na živu jediný člověk, jak uvádějí prameny z místní kroniky.

Ze strachu před zuřícím morem se mnoho lidí odstěhovalo a nebyl zájem o bydlení ve vsi. Později se jejich obavy ukázaly jako opodstatněné, neboť mor vystřídaly nemoci jako záškrt a spála a koncem století propukla obrovská epidemie cholery. Zajímavé bylo, že na choleru zemřelo 56 bečovských obyvatel, ale na tuto epidemii nezemřeli lidé, kteří přišli na polní práce odjinud.

Bečov poskytoval, díky příznivým podmínkám k zemědělství a chovu ovcí a drůbeže, dostatek pracovních příležitostí pro obyvatele nejenom samotného Bečova, ale i pro ostatní obyvatele přilehlých obcí a měst.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.oubecov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA