Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Most

Památky

Hrad Hněvín
Mostecký hrad byl postaven na Zámecké hoře (Hněvínu). Archeologický průzkum prokázal pozůstatky hradeb již v 9. století, ale kamenný hrad postavili zřejmě Hrabišicové, majitelé Mostu, ve 12. století. Václav I. vytvořil z Mostu město královské a z hradu sídlo župana.

Ve 13. století byl hrad Václavem II. zastaven Braniborům, v době sporů Václava IV. se šlechtou připadl hrad Míšeňským. Teprve v roce 1406 získal Václav hrad zpět. V roce 1459 se dostal hrad do rukou Jiřího z Poděbrad na základě chebské mírové smlouvy. Syn Jiřího z Poděbrad Jindřich prodal v roce 1480 hrad Benešovi z Veitmile a v roce 1482 se konal v Mostě slavný sjezd saských knížat s králem Vladislavem. Zde došlo k narovnání vztahů Čechů a Sasů na mnohá léta.

Za vlády Rudolfa II. pobývali na jeho příkaz na mosteckém hradě alchymisté Angličan Eduard Kelley a Řek Marek Mamugny. Rudolf přikázal měšťanům, aby o ně dobře pečovali, přičemž náročnost obou dobrodruhů způsobila městu značné výdaje. V roce 1595 prodal Rudolf II. hrad městu Most.
Z poměrně klidného držení hradu a jeho statků se Mostečtí těšili až do třicetileté války. V roce 1646 jej lstí Švédové dobyli a na Mostecké uvalili veliké pokuty a poplatky. Rok a půl císařské vojsko hrad obléhalo, ale ten zůstal v rukou Švédů. Ti ho drželi i po uzavření vestfálského míru. Vinu za své neštěstí kladli Mostečtí hradu, který svým významem vždy nepřítele přitahoval.

Císař Ferdinand III. proto povolil zbourání hradu, demolice začala v roce 1651. Zámecká hora zpustla, na úpatí byly vinice a zahrady. V roce 1879 byla postavena restaurace, v roce 1889 vyhlídková věž, kterou o rok později strhl vichr. V roce 1896 byl ustanoven spolek přátel Zámecké hory a začalo se se stavbou vyhlídkové věže. Ta byla dostavěna v září 1900.

Vtelno - kostel Povýšení sv. Kříže
První zmínka o této vsi spadá do roku 1287. V roce 1629 se Vtelno stalo majetkem cisterciáckého kláštera v Oseku. Vtelno mělo statut farní obce. První písemná zmínka k farnímu kostelu Povýšení svatého Kříže se vztahuje k roku 1377, první farář je doložen k roku 1384. Původní kostel stál zřejmě ve farské zahradě, ale roku 1710 vyhořel i s farou.
Nový vtelenský kostel nechal vybudovat opat P. Jeroným Besnecker. Je dílem italského stavitele působícího na Litoměřicku, Octavia Broggia, který jej postavil v letech 1736 až 1738. Zároveň s kostelem byl vybudován i hřbitov. Vyhořelá fara byla obnovena v letech 1711 až 1713 také podle plánů O. Broggia. Budova fary je obdélná jednopatrová, má valbovou střechu s volskými oky a středový rizalit s portálem v přízemí. Fasáda je hladká, omítaná, s mezipatrovou a hlavní římsou. Budova má osm okenních os. V přízemí i v patře jsou okna pravoúhlá, s nadokenní římsou, která je ve střídavém rytmu zalomena a segmentována. Mělký středový rizalit je o dvou osách a má v přízemí portál zaklenutý stlačeným obloukem, lemovaným pilastry, které nesou rozeklanou supraportu. V patře rizalitu je umístěna dvojice obdélných oken s uchy a kapkami, nad nimiž se vyklenuje obloukovitě hlavní římsa, která je ve středu završena kuželkou.

Barokní statek
Vtelno náleželo k typickým zemědělským vsím, jejíž zemědělský charakter se nezměnil ani během 2. poloviny 19. století. Vedle klášterního velkostatku zde na počátku 20. století působilo 7 velkých hospodářství. Přes různé zásahy do stavebního členění obce si dodnes uchovala řadu typických zemědělských usedlostí, charakteristických pro jižní část Mostecka. Přístupnou památkou je objekt barokního statku č. p. 32, který byl vyhlášen kulturní památkou. Existence statku, který prošel několika přestavbami, sahá do 90. let 16. století a tvoří ho tyto objekty – obytné stavení, malá sýpka, brána, velká sýpka, stodola, kovárna a zděná kolna.

Lapidárium
Z obcí kolem Mostu si pouze Vtelno uchovalo částečně původní vzhled, proto se stalo památkovou zónou, kde byly v lapidáriu zachráněné památky z Mostu a jeho okolí.
Lapidárium vzniklo koncem 70. a počátkem 80. let. Vytvořil se nový areál, v němž dominuje kostel, jehož autorem je litoměřický stavitel Octavio Broggio. V letech 1711 až 1738 vytvořil dílo, které patří mezi významné architektonické památky. Nyní jeho okolí doplňují plastiky sv. Floriána z Chanova a Kopist, smírčí kříže z Libkovic a podstavec pod sousoší z Konobrže.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.mumost.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA