Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bělušice

Historie
Obec Bělušice
V dochovaných pramenech se tato vesnice objevuje poprvé v roku 1231. Obec Bělušice se rozprostírá na severovýchodním úpatí vrchu Bělouše (399 m n. m), jednoho ze zdejších výrazných kopců. Podle něj získala i své jméno. Vznikla v okolí pozoruhodné zemanské tvrze, která byla vyhlášena původní chráněnou památkou. Část se pravděpodobně zachovala v obytném domě statku. K areálu patří také zajímavý objekt Salla terreny, který byl v nedávné době zrekonstruován. Nedaleko obce v jihozápadním cípu Českého středohoří, zasahuje do katastru Bělušic přírodní rezervace Milá, která byla vyhlášena pro uchování stepního a lesostepního charakteru této lokality.

Bělušice - (tvrz)
13 km jižně od Mostu. Ves Bělušice se v pramenech vyskytuje poprvé v r. 1231, kdy ji držel Vít z Bělušic.V r. 1240 je zde doložen Boleslav z Bělušic. Jejich potomci tu sídlili i ve 14. století (v r. 1377 Jindřich a Bozděch z Bělušic, v r. 1404 Jan z Bělušic).

Zdejší tvrz je poprvé doložena v r. 1408 jako majetek vladyky Vchyny, o němž je zmínka ještě v r. 1421. V r. 1465 držel ves Jiří z Truzenic.

Bělušice byly později střediskem většího statku, jenž vlastnil v r. 1523 Jan Charvát z Berštejna (Barštejna, Baerenštejna). V r.1566 získali Bělušice páni z Bílé, ale už v r. 1570 se vrátily opět do držení Charvátů. Neztratil je ani Jan Charvát při Konfiskacích po bitvě na Bílé hoře, protože byl v r. 1623 ze spoluviny na českém stavovském povstání v letech 1618 - 1620 osvobozen. Po něm držela Bělušice Alžběta Charvátová, provdaná Chotková. Majetkem Chotků zůstal statek do první pozemkové reformy v r. 1925.

Osudy zdejší tvrze nejsou podrobněji známy. J. G. Sommer (1833) uvádí, že v r. 1815 byly zbourány zbytky "zámku".Zřejmě však nešlo o destrukci celého objektu někdejší tvrze a při přestavbách hospodářského dvora za Chotků v 19. století bylo využito některých částí dřívější středověké budovy.

Do roku 1948 byl statek v majetku rodiny Baňků. Později patřil hospodářský dvůr Státnímu statku do roku 1990, kdy byl v restituci vrácen rodině Baňků.Obytná část je obdélníková patrová budova s valbovou střechou, k níž přiléhají hospodářská stavení. Je zpevněna opěrnými pilíři, sahajícími skoro o poloviny její výšky.

Pro turisty
Obec Bělušice s osadami Odolice a Bedřichův Světev se nachází v chráněné krajinné oblasti Českého středohoří .Geologický podklad vytváří mladovulkanické vyvřeliny, jejichž výlevy povrchní i podpovrchové byly odkryty erozní a denudační činnostní vody, větru, teploty vzduchu i činností člověka.

České středohoří získalo krajinný reliéf, jehož obdobu ve střední Evropě nenajdeme. Pro pestrou mozaiku rostlinných a živočišných společenstev vytvořily podmínky zejména tito činitelé:
•  výšková členitost (nadm. výška od 122 m do 836 m),
•  vysoký roční průměr teplot
•  nízké roční srážky

Vyskytují se zde rostliny skal a sutí (lomikámen vždyživý), vegetace travnatých a křovinatých formací (bělozářka liliovitá, koniklec luční, sněženka podsněžník), listnaté a smíšené lesy (kde nalezneme kupř. lilii zlatohlavou a brčál menší).

Zajímavou lokalitou je státní rezervace Milá v okr. Most, nad obcemi Bělušice a Odolice v okr. Most. Milá tvoří jeden z nejnápadnějších vrcholů v Českém středohoří. Nalézá se zde velké množství teplomilných společenstvech - oblast teplobytné květeny (Pannonicum) hlaváček jarní, koniklec luční, tařice skalní, modřenec chocholatý, lilie zlatohlavá apod. Tuto oblast charakterizuje mírné, suché a teplé podnebí, nadmořská výška 300 - 400 metrů a zásaditý geologický podklad.

Turisticky lze státní rezervaci Milou navštívit jak pěšky, tak na kolech či automobilem po značené turistické trase z obce Bělušice. Trasu je možné prodloužit zpět přes obec Bělušice
•  socha Sv. Jana Nepomuckého - pískovec z roku 1725
•  salla terrena - kolem roku 1700
•  tvrz - hospodářský objekt a sýpka - již v roce 1408

Bedřichův světec
•  areál kostela Sv. Jakuba - pozdně románský 1232 -30 dochovaná loď
•  gotická přestavba poslední čtvrtina 13. stol. Dochovaný portál, sakristie, presbytář
•  přístavba věže z konce 15. či počátek 16. stol.
•  renesanční předsíň
•  socha sv. Jana Nepomuckého - opuka z roku 1774

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.belusice.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA