Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Volevčice

Kolem poloviny 13. století, v procesu kolonizace, vznikla v katastru Volevčic jihozápadně od dnešní obce středověká osada, k níž chybějí prameny písemné povahy. Sídliště, doložené archeologicky, leželo na břehu potoka, vytékajícího z blízkého bažinatého údolí, které bylo součástí srpinských močálů. Slabý spád potoka, malé relativní převýšení osídlené plochy a vzestupy vodní hladiny v bažinách vedly k zániku osady, jíž překryla asi 70 cm silná vrstva bahna.

Historie
První písemná zmínka o Volevčicích pochází až z roku 1333. Tehdy vlastnili ves jako dědictví po otci tři bratři: Luthold, Ratzko a Ahna. Z uvedeného vyplývá, že obec byla založena již před tímto datem, ale dosud chybějí důkazy, že by navazovala bezprostředně na zaniklou bezejmennou osadu z poloviny 13. století.

Na jaře 1333 koupil Volevčice se všemi majetky, poli, loukami a pastvinami, jakož i právy Konrád, opat¨kláštera v Oseku. V držení oseckého kláštera byly Volevčice i na konci první čtvrtiny 15. století, jak je patrné z konceptu listiny uložené v drážďanském archívu. V roce 1425 platila obec prostřednictvím správce Heinricha von Maltitz saskému vévodovi ročně čtyři kopy míšeňských grošů jako dávku za ochranu.

V druhé polovině 15. století došlo k rozsáhlejšímu zastavování a prodeji klášterních statků. Dělo se tak zejména za opata Balthasara (1563-1579), kdy změnily majitele Volevčice a některé další državy kláštera na Mostecku. V roce 1613 již patřily Volevčice spolu s Bečovem a Zaječicemi k panství Viléma z Lobkovic. V letech 1628 - 1634, za téhož majitele, jsou zmiňovány v dobových pramenech "při statku Bilinském."

Krátce po třicetileté válce, někdy v letech 1650-1656, náležely k panství Bečov, jež vlastnila Anna Marie ze Šternberka, vdova po Oldřichovi Adamovi z Lobkovic a poručnice svého brzy zemřelého syna Františka Ferdinanda. Anna Marie se vdala roku 1652 podruhé a to za Jana hraběte z Rottalu. Statky po Oldřichovi Adamovi byly značně zadlužené, a proto je byl nucen Rottal nedlouho po smrti své manželky v roce 1656 postoupit Kryštofovi Ferdinandovi z Lobkovic. Tak byly znovu připojeny i Volevčice k bílinskému panství. Třicetiletá válka, jež zapříčinila zpustošení řady obcí a rozsáhlé vylidnění Čech, se Volevčic, zdá se, tolik nedotkla. V roce 1654, nedlouho po jejím skončení, zde byly neobydleny jen dvě ze sedmnácti usedlostí.

V polovině 17. století osívali místní sedláci a chalupníci ročně 249 strychů (tj. asi 70,4 ha) polí, především pšenicí a žitem a obhospodařovali také 8,2 strychů vinic, což činilo asi 2,3 ha. V roce 1706 postihl Volevčice požár, při němž vyhořelo dvanáct statků. Ze živelné pohromy se obec vzpamatovala, neboť v polovině 18. století zde již opět hospodařilo na rustikálních pozemcích sedmnáct sedláků. Na panském robotovalo osm robotníků s dvouspřežním koňským potahem dva dny v týdnu, devět vykonávalo ruční robotu devadesát dní v roce. V obci byl šenkýř, tří nádeníci a pět podruhů. Volevčice příslušely k bečovské farnosti.

Již ve 14. století zde byl vybudován gotický kostel sv. Havla, který stál na malém návrší uprostřed hřbitova. Na jeho místě byl v roce 1840 postaven jednolodní plochostropý kostel sv. Prokopa, jenž vévodí obci dodnes.

V první polovine 19. století se na jihu Motecka začala rozvíjet těžba hnědého uhlí. Nevelké doly v okolí Třískolup, Polerad či Koporeče ale větší měrou neovlivnily život ve Volevčicích, které zůstaly i nadále zemědělskou obcí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.volevcice.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA