Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Korozluky

Několik kilometrů od Mostu, jihovýchodním směrem, se nachází malá obec Korozluky.

První zpráva o této vsi se datuje k r. 1325. Až téměř o sto let později, v roce 1408 se objevují první zmínky o zdejší tvrzi. Za povšimnutí stojí zámeček, který byl r. 1806 vystavěn právě na místě zaniklé tvrze na jižním svahu Jánského vrchu. Po 2. světové válce sloužil objekt administrativě JZD, státním statkům a ONV v Mostě. Dnes je majetkem rodiny Peroutových, kterým byl vrácen v restituci.

Nad obcí Korozluky se nachází Jánský vrch, který patří mezi národní přírodní památky a je místem výskytu 11 druhů zákonem chráněných rostlin. V přilehlé lokalitě se v 80. a 90. letech těžil porcelanit a vypálené jíly pro potřeby Severočeských hnědouhelných dolů.

Historie
První písemná zpráva o vsi Korozluky pochází z roku 1325, kdy je ve starých zápisech první zpráva o tom, že obec držel Petr z Korozluk. V roce 1408 vlastnil ves a polovinu tvrze Vchyna z Bělušic, to je také první zpráva o zdejší tvrzi. K větším majetkovým změnám došlo v roce 1410, kdy tři zdejší dvorce koupil osecký klášter, kdežto panský dvůr, tvrz a část vsi získalo bratrstvo Panny Marie a Božího těla v Mostě. V roce 1476 koupili Korozluky osečtí cisterciáni a vlastnili je až do roku 1576, kdy se ves stala součástí statku v Záluží u Mostu. V té době také mizí zprávy o korozlucké tvrzi. Přestala zřejmě sloužit jako panské sídlo a zanikla.

V roce 1806 tehdejší majitel statku, rytíř Václav Beníško z Dobroslavi dal na místě zaniklé tvrze (na jižním svahu Jánského vrchu) vybudovat dvoukřídlý jednopatrový klasicistní zámek bez výraznějších architektonických znaků. V roce 1848 byli majiteli statku a zámku v Korozlukách, Alex a Josef Fleischerové, pivovarští podnikatelé z Mostu. V letech 1887-1945 byla vlastníkem rodina Richtrových. V tomto období byla vystavěna v zámeckém parku kaple sv. Josefa. Za jejich přispění byla stavěna i škola v Sedleci. Po roce 1945 sloužil zámek různým institucím a docházelo k jeho značné devastaci. Nyní byl v restituci převeden a v současnosti je opravován. Nad obcí se nachází Jánský vrch, který patří do chráněné oblasti České středohoří, jako jeho nejzápadnější výspa s výskytem řady chráněných rostlin. V osmdesátých letech se zde těžil i porcelán pro potřeby dolů.

K obci Korozluky náleží i osada Sedlec, založená ve 13. století. První zmínka je z roku 1253. 0bec byla bohatá, vlastnila kapli a školu. Po vzniku republiky se ve zdejší lokalitě těžil kámen, křemenec. Ve válce zde byl zajatecký tábor a po roce 1948 tábor pro politické vězně. S likvidací Mostu byl Sedlec vybrán jako území pro výstavbu průmyslových a skladovacích podniku, dominantu tvoří ZNZ se sily a zrušený pivovar Most. Delší dobu zely ostatní prostory prázdnotou, až nyní se začínají opět využívat jako sklady soukromých firem. Jinak se většina obyvatel v obou obcích živila hlavně zemědělstvím, někteří prací v kamenolomu a nebo dojížděli, stejně jako dnes, do blízkého Mostu do úřadů a různých firem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.korozluky.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA