Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chabařovice

Historie
Chabařovice, město mezi Ústím nad Labem a Teplicemi, nacházející se na hranicích tzv. starého sídelního území na soutoku Ždírnického a Podhorského potoka, vzniklo v krajině s lehce zvlněným terénem pod východním pohořím Krušných hor.

Přestože začátek víceméně stálého osídlení katastru spadá do 11. století, kdy na tomto území vyrůstá osada, písemné dokumenty zachycují existenci této lokality až poměrně pozdě. Roku 1352 se v seznamu farních kostelů pražské arcidiecéze, pořízeného pro potřeby evidence výše platby tzv. papežského desátku, objevuje také ves Kagrnitz, tehdy jako poddanská ves panství Rýzmberg. Název Chabařovice se ustálil až koncem 15. století. Tato doba je spojována především s nedalekou bitvou husitů se saskými vojsky Na Běhání. O sto let později, v roce 1520, jsou již v písemnostech Chabařovice zmiňovány jako městečko s městskými právy vaření piva, výroby sladu atd. Městem byly Chabařovice potvrzeny Ferdinandem I. v září 1549, kdy bylo městu uděleno právo užívání městského znaku - lva na skále mezi dvěma branami a dále právo pečetit listiny zeleným voskem.

Hospodářský růst města zarazila třicetiletá válka. Obrovské materiální škody postihly Chabařovice po napolenské bitvě u sousedního Chlumce v roce 1813. Přes všechny tyto neblahé události od roku 1830 křivka hospodářského rozvoje města již bez větších výchylek stoupá. Podstatnou zásluhu má na tom těžba uhlí, které bylo v této lokalitě poprvé objeveno v roce 1774. V Chabařovicích se roku 1882 například uskutečnila první masová stávka v Čechách. Ještě před 1. světovou válkou si chabařovičtí Čechové vymohli českou školu, a ta zůstala s krásnobřezenskou do roku 1918 jedinou na Ústecku. Za první republiky žily v Chabařovicích asi z jedné třetiny Češi.

V průběhu poválečných let a především v posledním dvacetiletí mělo kdysi poddanské a později i okresní město historii uzavřenou. Podle plánu bývalého režimu měl být rok 1997 posledním rokem života města Chabařovice v návaznosti na těžbu uhlí. Až v roce 1991 byly vládním rozhodnutím s konečnou platností Chabařovice zachráněny.

Turistické zajímavosti

Kostel N. P. Marie
Přímo ve městě se nachází kostel N. P. Marie se vzácným obrazem P. Brandla, znázorňující narození P. Marie.

Kaple sv. Jana Křtitele s poustevnou, která je nyní pronajata Pravoslavné církvi.

Budova staré radnice se zvonicí z roku 1609
Nově rekonstruovaná v roce 1994, se stala sídlem muzea se vzpomínkami na obce, které musely ustoupit důlní těžbě. Stará šatlava, připojená k radnici, po rekonstrukci od roku 1997 slouží jako městská knihovna a též městské informační středisko.

Pomník bitvy husitů Na Běhání
V roce 2000 byl slavnostně, též po rekonstrukci, zprovozněn známý pomník bitvy husitů Na Běhání, která se odehrála v roce 1426.

V blízkosti města se nachází řada pomníků, přpomínajících napoleonská tažení v bitvě u Chlumce a Přestanova 1813.

Mezi Chabařovicemi a Trmicemi se v blízkých Stadicích nachází pomník Přemysla Oráče.

Okolní krajina města láká k výletům do Tiských stěn, do sporovního areálu Zadní Telnice, ale i k výletům lanovkou na Komáří vížku a odtud po hřebenech Krušných hor do Adolfova nebo na Cínovec.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.chabarovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA