Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Trmice

Současnost
Počet obyvatel města s jeho městskými částmi Koštov a Újezd se blíží 3 tisícům. Územně navazují Trmice bezprostředně na Ústí nad Labem. Město hospodaří s rozpočtem blížícím se 40 milionům Kč za rok. Město disponuje kompletní obchodní sítí, na jeho území je supermarket, základní škola, základní škola speciální a praktická, střední škola, ústav sociální péče. Městská hromadná doprava je provozována Dopravním podnikem města Ústí nad Labem. K městu přilehá úspěšně se rozvíjející průmyslová zóna poskytující zaměstnání lidem z širokého okolí, své sídlo zde má teplárna zásobující teplem město Ústí nad Labem.

Pro rozvoj města má zvláštní význam jeho poloha na dálnici D8, která se stane po propojení s Prahou významným dopravním tahem z jihu na sever Evropy.

Město iniciovalo založení svazku obcí s názvem Mikroregion Milada, jehož členy jsou vedle Trmic města Chabařovice a Chlumec, dále pak obce Přestanov, Řehlovice, Stebno, Dolní Zálezly, Habrovice, Modlany a Žalany. Mikroregion uplatňuje společnou rozvojovou strategii, jejíž součástí je mimo jiné také dlouhodobý program rozvoje turistiky a cestovního ruchu. Tento program je založen na využití rozsáhlého rekultivovaného území bývalého velkolomu Chabařovice, kde kolem napouštěného jezera postupně vznikne významná rekreační oblast Ústecka a Teplicka. Znovu se tak obnoví souvislé a pro turistiku vhodné propojení východní části Krušných hor s Českým středohořím, které bylo v historicky nedávné době rozrušeno těžebními aktivitami.
 
Turistické zajímavosti

Trmický „nový“ zámek
Byl postaven v letech 1856 až 1863 jako reprezentační sídlo Nosticů vídeňským architektem Heinrichem Ferstlem. Stavba spojuje architekturu italských renesančních paláců s vlivem anglické pozdní gotiky. V roce 1919 prodala Marie Antonie Silva Tarouca zámek ústeckému továrníku Wolfrumovi, ten jej však téhož roku společně se svou ženou Hermínou při příležitosti jejich zlaté svatby prodal za symbolickou "1 korunu" městu Ústí nad Labem. To začalo zámek využívat k muzejním účelům.

Po přestěhování muzea do nových prostor v roce 1996 prodělal zámek rozsáhlou rekonstrukci a od roku 1997 je opět přístupný veřejnosti. Nabízí se zde k prohlídce expozice historie hornictví a expozice modelové železnice. V objektu zámku sídlí městská knihovna a zámek je místem pravidelných kulturních pořadů těšících se zájmu obyvatel celé aglomerace.

Zámecký park
V místě horní tvrze byl postaven „starý“ zámek. K němu přiléhal klasický barokní symetricky řešený park. V prostoru parku byl v roce 1863 dostavěn „nový“ zámek. Jeho okolí bylo postupně přetvořeno do podoby anglického přírodního krajinářského parku. Na jeho tvarování měl rozhodující vliv dendrolog hrabě Silva Tarouca. Park společně se zámkem přešel do vlastnictví města Ústí nad Labem. V roce 1921 byly v parku provedeny rozsáhlé úpravy. Od druhé světové války zájem o park postupně upadal a ten chátral. Od roku 1991 je pravobřežní část parku znovu udržována a v roce 1993 byla jižní část parku oplocena. Park je současně s revitalizačními úpravami řeky Bíliny postupně obnovován.

Pomník Přemysla Oráče ve Stadicích
Národní kulturní památka s četnými atributy českých pověstí: Stadice jako rodiště prvního z Přemyslovců, Královské pole, Královský pramen, Volská hora. Pomník Přemysla Oráče na Královském poli byl postaven z iniciativy hraběte Alberta Nostice podle návrhu Friedricha Neumanna z Hamburku.

Barokní kaplička v Koštově
Nachází se pod tělesem dálnice. Kontrast drobného sakrálního díla minulosti s mohutnou konstrukcí dálničního tělesa současnosti je výmluvnou ilustrací konfliktu proporcí dvou historických epoch a v pozorovateli navodí různé úvahy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mesta.obce.cz/trmice, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA