Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Petrovice

Poloha
Obec Petrovice (německý název Peterswald) leží severně od Ústí nad Labem ve výšce 551 m n. m. (dolní konec obce), na pomezí okresu u státních hranic ČR a SRN. Obcí protéká potok směrem do SRN. Podél něj a podél staré poštovní silnice Nakléřov - státní hranice se rozkládá v délce 7 km. Z hlavní silnice odbočuje v horní části obce důležitá odbočka silnice na Tisou - Libouchec a další na Krásný Les, vedoucí podél státních hranic.

Nejbližší železniční stanice je v Libouchci, ale přibližně stejně daleko je zastávka v Telnici. Vzhledem k značné vzdálenosti železnice byla obec spojena již za předmnichovské republiky autobusovou linkou s Chabařovicemi a Libouchcem (linka Chabařovice-Telnice-Nakléřov-Petrovice- Libouchec), za okupace pak další autobusovou linkou s Drážďanami.

Historie
Pošta bývala vždy v místě. V minulosti byla petrovická pošta důležitou stanicí na staré poštovní cestě Praha-Drážďany. Tato poštovní linka fungovala pravidelně od roku 1625, nejprve jako pěší, od roku 1652 jako jízdní a konečně od roku 1752 jako povozová. Od roku 1827 jezdila přes Petrovice pravidelně 2x týdně (mimo normální) ještě rychlá pošta. Pro poštovní účely držel poštmistr 36 koní. V obci bylo mimo to ještě několik soukromých povozníků, kteří chovali rovněž 30 až 40 koní.

Fara a škola byly rovněž v místě (škola jedna z nejstarších v okrese, založená v roce 1577). Před rokem 1848 patřila obec k panství Krásný Les, jehož posledním feudálním vlastníkem byl obchodník a továrník Antonín Balle. Od roku 1849 do roku 1855 byly Petrovice součástí soudního okresu Chabařovice a politického okresu Ústí nad Labem.

V létech 1855 až 1868 patřily pod smíšený okresní úřad Chabařovice a od roku 1868 do roku 1938 opět k soudnímu okresu Chabařovice a politickému okresu Ústí nad Labem. V době předmnichovské republiky se Petrovice snažily odtrhnout se od okresní soudní a politické správy v Ústí nad Labem a vytvořit vlastní soudní a politický okres, který by spravoval horské obce v Krušných horách. Tato snaha vyšla naprázdno. Co do velikosti a počtu obyvatelstva byly Petrovice dlouho největší obcí okresu Ústí nad Labem.

Ve starších dobách, vzhledem ke své poloze na vysoce frekventované cestě, často utrpěly válečnými událostmi, obzvláště za Třicetileté a Sedmileté války. V roce 1654 zde stálo 91 domů, avšak z toho jich bylo 28 pustých. Nebývalý vzrůst zaznamenala obec v dalších sto letech. V roce 1787 měla již 287 domů. V roce 1833 zde stálo 375 domů a žilo 2242 obyvatel. Petrovice, což je pozoruhodné, byly tehdy větší než samo Ústí nad Labe,, které mělo jenom 321 domů a 1 759 obyvatel. Obec rostla až do roku 1945, kdy měla 521 domů a obyvatel 2 429.

Obyvatelstvo bylo vesměs německé národnosti. Za předmnichovské republiky se zde objevilo několik českých rodin. Sloužili zde čeští četníci a příslušníci finanční stráže, kteří konali službu na hranicích a na místní celní stanici. Jejich pobyt zde byl vesměs jenom přechodný. Domácí obyvatelstvo pracovalo částečně v zemědělství a zabývalo se též výnosným chovem dobytka. Značná část občanů však nalézala obživu v průmyslu jak domácím, tak i v továrnách. Poměr osob zaměstnaných v zemědělství a průmyslu byl v roce 1945 asi 1:3. V Petrovicích se snad již v roce 1720 "po domácku" a v manufakturách vyráběly přezky a spony. Kromě toho zde domácím způsobem pracovalo mnoho tkalců. Tato drobná výroba se zde udržela i když v pozdější době vyrostla továrna na malé kovové zboží a obzvláště úspěšná výroba kovových knoflíků (i pro export).

Politická situace zde bývala vždy velmi složitá. Vedle pokrokových tendencí dělnictva se zde uplatňovaly i nacionální a později nacistické živly. Měly stálou podporu za blízkými hranicemi, a tak si lidé s pokrokovým smýšlením museli dávat pozor. Místní nacisté byli velmi drzí a aktivní. Obec byla okupanty obsazena již 3. října 1938 za jásotu většiny místních obyvatel.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obecpetrovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA