Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Stebno

Historie
Obec, založená při Srbské cestě kolem roku 1000, zmíněná s kostelem v roce 1352. Po roce 1360 zde byl při panském dvoře připomínán církevní patron Zdeněk Syrso z Dubic. Do roku 1405 náležela bratřím Rydkéři a Erhardovi se Sulevic, od roku 1542 bratřím z Miliny v Dolních Trmicích, až do počátku 17. století. Ves vypálila v roce 1757 pruská vojska, opět vyhořela v letech 1801, 1832 a 1833. V roce 850 k ní patřila část Milbohov, v letech 1961-73 Podlešín a Suchá a od roku 1973 Chvalov. Farnost Stebno (fara byla zřízena v r.1850).

Poloha
Náš kraj leží v chráněné krajinné oblasti Českého středohoří, které můžeme dále členit na středohoří ústecké. Důležitým významem pro obec je jméno nerozlučně spjaté s historíí českého národa a také kraje, v němž se Stebno a jeho další části nachází - kraje Přemysla Oráče.
V současné době má Stebno 5 místních částí: Stebno, Chvalov, Milbohov, Podlešín a Suché a 410 stále žijících obyvatel.

Turistické zajímavosti


Zámek Trmice
Zámek Trmice byl postaven v letech 1856 až 1863 hrabětem Nostitzem v novogotickém tudorovském slohu. Zpracování projektu bylo zadáno vídeňskému architektu Forstellovi. V roce 1919 zámek koupil ústecký továrník Wolfrum, který jej později prodal městu Ústí nad Labem. To do něj ve stejném roce umístilo městské muzeum. Bohaté muzejní expozice byly veřejnosti přístupné až do roku 1964, kdy vzhledem k havarijnímu stavu zámku došlo k jeho uzavření.

V souvislosti s plánovanou výstavbou dálnice byl zámek určen k demolici - z tohoto záměru vsak sešlo a prostory zámku sloužily dál jako depozitáře muzea. V roce l994 byly muzejní depozitáře vystěhovány do nových prostor a zámek byl nově zrekonstruován.

V současné době zámek slouží jako veřejně přístupné reprezentační kulturní centrum. Je zde zřízena obřadní a koncertní síň, městská knihovna, v několika sálech je instalována stalá expozice z historie regionálního průmyslu a nyní také muzeum modelové železnice s unikátními modely.

Pomník Přemysla oráče
V údolí řeky Bíliny nedaleko Trmic se nalézá staroslavná ves Stadice. Z ní byl dle legendy povolán na český trůn kněžnou Libuší Přemysl Oráč. Tato pověst se dočkala četných uměleckých zpracování. Ve Stadicích nám ji připomene především pomník z roku 1841. Ten zde nechali postavit Nosticové architektem F. Staumannem. Desky s reliéfy jsou dílem sochaře Josefa Maxe. Pomník stojí na Královském poli, které je od roku 1962 národní kulturní památkou. Rozměry Královského pole byly ve středověku základem české polní míry.

Ve Stadicích nám starobylou pověst připomene Přemyslův statek s pamětní deskou nebo Královský pramen. K pověsti patří i Přemyslova líska, jejíž oříšky byli stadičtí povinni odevzdávat na panovnický stůl.

Vyhlídková restaurace Větruše
Shlédneme odtud velikou část labského údolí oběma směry, hrad Střekov a "jezero" nad zdymadly, Ústeckou bránu pod městem a za ní Svádov a Kozí vrch. Přímo na východ pak amfiteatrálně položený Střekov, nad ním malebnou skupinu hor s Vysokým Ostrým, dále vlevo Sokolí hřeben, Bukovou, Dobětickou výšinu s Erbenovou vyhlídkou, Holoměř, Střížovickou horu a za nimi hradbu Krušných hor s nakléřovickým kostelíkem na hřebenu.

Milešovka - královna Českého středohoří
Milešovka (německy Milleschauer, Donnersberg) je nejvyšší hora Českého středohoří, vrchol je 836,5 metrů nad mořem. Jméno získala podle nedalekého Milešova (2 km). Je to národní přírodní rezervace (51,3 hektarů od roku 1951), z vrcholu je kruhový rozhled do dalekého okolí. Je to místo s nejdrsnějším podnebím v Čechách. Milešovka je považována za největrnější horu Česka, bezvětří je tu jen sedm dní v roce.

Na příkrých stráních roste především dub, občas buk, javor nebo smrk. Na sutích rozpadávající se skály lze najít celou řadu vzácných chráněných rostlin. Významnou lokalitou jsou Výří skály, asi 30 metrů vysoká skalní stěna bez lesnatého porostu. Kvete zde lilie zlatohlavá, kosatec bezlistý, plicník lékařský. Dále se tu vyskytuje kapradinka skalní a medvědice léčivá.

Na vrcholu Milešovky vznikla ve 20. letech 19. století jedna z prvních horských restaurací v Čechách. V roce 1905 byla na vrcholu zřízena meteorologická stanice a 19 metrů vysoká rozhledna. Dnes je na vrcholu umístěno pracoviště meteorologů a je zde také významný telekomunikační bod.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.mesta.obce.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA