Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ústí nad Labem

Poloha
Vzhledem k poloze města v údolí řeky Labe v oblasti Českého středohoří se na jeho území i v blízkém okolí nalézá řada přírodních zajímavostí. Samotné město se ze 40 procent nachází v CHKO České středohoří a v jeho blízkosti je další Chráněná krajinná oblast Labské pískovce a Přírodní park Východní Krušné hory.

Přírodní zajímavosti

Národní přírodní památka Vrkoč
Je nejvýznamnější přírodní zajímavostí ve městě. Vrkoč je 250 m n. m. vypreparovaná čedičová žíla s dobře vyvinutou sloupcovou odlučností horniny. Útva je podobný vlasům spleteným do copu - vrkoče. V blízkosti Vrkoče je na Podlešínském potoce 12 m vysoký vodopád - nejvyšší v Českém středohoří. (Přístup z Vaňova po turistické značce).

Rájecké skály
Navazují severozápadně na Tiské stěny u obce Rájec. Tvoří je masiv tvrdého pískovce se skalními věžemi. Severní část se nazývá Ptačí stěny, k jihu pokračují skály Rájeckým údolím.

Ostrovské skály
Severovýchodně od Tisé leží pohraniční obec Ostrov (místní součást Tisé), kterou obklopují Ostrovské skály. Stěny a věže vysoké až 20 m jsou z velmi tvrdého pískovce a jsou proto vyhledávány horolezci.

Milenci
Dva skalní obři na úbočí Vaňovského vrchu, kteří dovedli vzdorovat všem útokům přírodních sil, neboť jsou ze zvlášť pevné horniny, podobné čediči, ze vzácně se vyskytujícího monchiquitu.

Samotář
Z dálky, z úpatí Vysokého Ostrého, hledí na Milence jejich druh, 20 m vysoký skalní obr Samotář, jako by jim záviděl. Je to monchiquitový obnažený skalní peň vymodelovaný větrem, vodou, mrazem i sluncem.

Panenská skála, Josefínka
367 m vysoký strmý skalní výběžek na východním úbočí Vaňovského vrchu, opředený bájemi. Její tři skaliska jsou dle pověsti začarované dívky, které zpěvem lákaly labské plavce. Uvrhly tím na sebe hněv bohů, kteří je nechali zkamenět. Jiná pověst hovoří o skalisku s podobou sedící ženy v gotickém čepci, Josefínce, která hledí k řece a její kamenné slzy stékají do údolí. Za svého mládí omývala své nohy v Labi a  vedle sebe měla druha. Voda časem podemlela jeho základy a ledové kry dokonaly dílo zkázy. Za velkého rachotu se zřítil do koryta řeky. Obyvatelé ho nazvali Lodním vlkem. Dlouho to bývalo pro lodě zlým místem. Až vzedmutá hladina Labe po dostavbě zdymadel ho definitivně pohřbila.

Volská hora
309 m vysoký zalesněný čedičový vrch nad Stadicemi. Podle pověsti v hoře zmizel pár Přemyslových volů, když je Přemysl Oráč vypřáhl, aby se vydal za kněžnou Libuší. Od té doby z hory vytéká močůvka a ozývá se volské bučení.

Skalní útvar Kanon
Labské údolí je v úseku mezi Ústím a Děčínem sevřené okolním kopcovitým terénem. Táhlý široký hřbet mezi katastry obcí Krásné Březno a Neštěmice je zakončen ostrožnou, v dnešní době zvanou Kanon. Část skalnatého svahu, který příkře spadá k Labi, byla v novověku odtěžena a už v roce 1900 byla na Kanonu vybudována vodárna. Zdejší místo má však velmi dlouhou a zajímavou historii. Vypovídají o ní archeologickké nálezy už z mladší doby bronzové, kdy na ploše ostrožny vzniklo opevněné sídliště. Historickým výzkumem zde byla prokázána lužická a později též slovanská kultura. V 9. až 10. století se v místě dnešního Kanonu při labské cestě spojující Čechy se Saskem nacházelo strážní hradiště.

Trpasličí kameny (671 m) – pověstmi opředené skalky nedaleko Němčí (620 m), nejvýše položené obydlené osady v Českém středohoří.

Kukla (674 m) – Výrazný vrch nedaleko osady Němčí je spojován s hypotézou, podle níž název vrchu označuje keltské obřadiště

Památka

Hrad Střekov
Upravená hradní zřícenina tvoří výraznou dominantu na jihu města nad pravým břehem Labe na 100 m vysoké znělcové skále. Hrad byl založen k ochraně obchodní cesty v roce 1318. Romantický vzhled hradní zříceniny přitahoval řadu významných osobností (např. malíř Adrian Ludwig Richter, Ernst Gustav Doerel, skladatel Richard Wagner, básník Karel Hynek Mácha).

V letech 1923 až 1936 byla pod hradem, na řece Labi, postavena Masarykova zdymadla s plavební komorou a elektrárnou.
Do hradního paláce je umístěna expozice historie hradu a blízkého regionu. Z terasy od restaurace je překrásný výhled na město a do labského údolí. Po roce 1989 se hrad vrátil do vlastnictví Lobkowiczů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.usti-nl.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA