Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Habrovany

Základní informace

Obec Habrovany ležící u Ústí nad Labem je jedním z území, na němž byly nalezeny stopy nejstarších sídlišť v kraji pocházející ze třetího tisíciletí před naším letopočtem. Události starších dob nebyly zaznamenány nebo byly zničeny za okupace.

Ves patřívala v minulosti bezpochyby k Teplickému klášterství, protože se roku 1512 na tomto panství připojil jeden dvůr k Malhosticům. Jiří ze Šemberka, tehdejší pán obou statků, prodal později celou ves Habrovany Janovi ze Šlejnic. Ze stejné příčiny patřily Habrovany roku 1586 k Dubkovskému statku. Roku 1610 odprodal Kašpar starší Belvic z Nostic z tohoto statku tvrz a ves Habrovany Mikuláši z Hochhauzu, který je připojil ke Hliňanům. S nimi se dostaly Habrovany k Řehlovskému panství.

Zdejší škola byla založena roku 1875 náklady obcí Habrovany a Radejčín. Roku 1947 byla zřízena autobusová linka Ustí nad Labem - Trmice - Habrovany - Dubice - Stebno. Roku 1949 se začal rozvíjet ve zdejší obci Sokol. Místní JZD bylo ustanoveno v roce 1950. V této době měly Habrovany i vlastní hasičský sbor.

Byly také nalezeny kosti mamuta u Koštova a na Lánech u Řehlovic bylo odkryto pravěké sídliště. V 80. letech bylo vystaveno 15 nových domů a místní bytovka. Roku 1990 byl vybudován kabelový TV rozvod a také místní hostinec.

Roku 1991 došlo k osamostatnění obce, neboť obec Řehlovice, pod kterou Habrovany do té doby patřily, nedávala naší obci téměř žádné peníze z rozpočtu. Proto byl také kabelový TV rozvod vybudován až po 10 letech bojů a zásahu Prahy, po němž se již stavba nedala oddalovat. V listopadu žádala naše obec o osamostatnění, které ale Okresní úřad v Řehlovicích zamítl, neboť by prý vznikl nežádoucí klín v regionu a Habrovany jsou blízko Řehlovic. Ministerstvo vnitra však žádost schválilo a od 1. ledna je obec samostatnou. 29. února 1992 se konaly volby do nového obecního zastupitelstva. Téhož roku byl ustoupeno od plynofikace a rozhodnuto o elektrifikaci domů.

Roku 1993 došlo k modernizaci telofonní ústředny a zřízeno truhlářství u Kalů. V roce 1994 byly prodány pozemky Okresního úřadu občanům, kteří je měli v pronájmu. Roku 1996 zřídil pan Stach obchod Večerka. V tomto roce se také stále vedly spory o rybník mezi Okresním úřadem a panem Švecem, který tvrdí, že je jeho majetkem, ale ten byl vybudován Okresním úřadem v letech 1970-75 a Švecovi tam měli jen zahradu. Později v roce 1996 byla vybudována na náměstí telefonní budka. Od roku 1999 má rybník 3 vlastníky, takže se o něj nakonec, kvůli neustálým sporům, nestará nikdo a dochází k jeho devastaci.

Historie

Ves byla v letech 1341 - 83 jako součást panství Krupka. Leží na Radejčínském potoce a byla vsí dělenou, kdy část v roce 1512 patřila k panství Teplice. Král Vladislav roku 1512 potvrdil držbu teplického panství Janovi a Bernartovi z Valdštejna. V roce 1537 prodal Adam Lev z Rožmitálu majetek Šimonovi Třeštíkovi z Hyršova, tento potom postoupil celé panství Volfu z Vřesovic a na Teplicích.

Od roku 1542 potom část děleného majetku patřila k statku Malhostice. Od roku 1586 náležela první část Habrovan k Dobkovicím, které byly ve vlastnictví Kašpara staršího Belvice z Nostic, který pak svoji část prodal společně se Suchou v roce 1610 Janovi Mikulášovi z Hochhauzu, který je spojil s panstvím Hliňany. Druhá část patřila v roce 1592 Bedřichovi z Bílé, jemuž patřily Řehlovice (byl však popraven v roce 1621 v Praze a jeho část koupil v r. 1622 Mikuláš Hochhauzer z Hliňan). Někdy v této době zde vznikla i tvrz, která na konci 17. stol. zanikla.

V roce 1804 byl vrchnostenský dvůr rozdělen a vzniklo 14 nových statků. Po roce 1904 byl Pelikánův mlýn na křižovatce staré zemské silnice Hliňany-Žim převeden do správy vsi Stadice. Při mlýně stály tři domy, zvané "Ruská víska" (po bitvě v r. 1813 se zde usadili Rusové). Pod vsí stál Vančurův mlýn. V roce 1990 byla součástí obce Řehlovice a v roce 1992 získala svou samostatnost. Původně patřila ves pod farnost Žim, později pod Řehlovice.

Památka

Kaple Panny Marie - ve středu vsi je barokní čtvercová stavba z roku 1840 s půlkruhovým závěrem. Na nízké kuželové střeše je umístěna polygonální dřevěná zvonička s cibulkou a nad obloukovým vchodem je vytažena oblouková římsa se štukovým křížem. Vnitřek je sklenut valenou klenbou. Opravena byla v roce 1970.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA