Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kostel sv. Vavřince v Hodoníně

Farní kostel sv. Vavřince v Hodoníně je podélná jednolodní stavba stojící v centru města na Masarykově náměstí. Na tomtéž místě stál už v roce 1240 gotický kostel. Starobylost a důležitost Hodonína už v dobách Velkomoravské říše však předpokládá, že tu bývala fara s kostelem už před rokem 1240.

Z původního kostela při jeho raně barokní přestavbě v roce 1687 zůstala jen věž, která však byla navýšena o jedno podlaží. Další přestavba kostela v duchu pozdně barokním proběhla v letech 1780 až 1786. Ještě později doznal kostel v roce 1853 dalších stavebních změn. Při tehdejších úpravách byla v podvěží vybudována kaple Božího hrobu a koncem 19. stol. byla obnovena sakristie, nad níž byla postavena oratoř.

K západnímu průčelí přiléhá hranolovitá věž, v jejímž zvonovém patře je zavěšen zvon věnovaný hrabětem Žampachem ulitý v roce 1640. Hlavní kostelní portál je umístěn v průčelí, boční pak v podélných zdích kostela. Před svatostánkem stojí socha sv. Šebestiána a socha sv. Jana Nepomuckého pocházející z let 1713 – 1714. Původní umístění soch bylo na jiných místech ve městě. Ke kostelu byly přemístěny až v 30. letech minulého století.

Přímo naproti kostelní věži stojí fara, která je chráněnou památkou, a patří k nejstarším zachovaným budovám v Hodoníně. Na přelomu milénia v letech 1990 až 2003 se kostel dočkal rozsáhlé rekonstrukce včetně generální opravy střechy a věže.

V bezprostřední blízkosti kostela se nachází mariánský sloup, který je poměrně vzácnou památkou z roku 1716 od sochaře Antonína Rigy. Všechny skulptury včetně sochy Panny Marie mají životní velikost.

Článek byl zobrazen 770 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA