Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Barchov

Obec je situována přibližně 8 km na jihozápad od Pardubic, 2 km jižně od silnice vedoucí z Kolína do Pardubic. V obci je trvale hlášeno 160 obyvatel. Z hlediska občanské vybavenosti je zde OÚ, prodejna smíšeného zboží a restaurace. Dále je v obci provozována menší strojírenská dílna, autoopravna, tiskárna a stavebniny. Z větší části je obec zaměřena na zemědělskou výrobu, hlavně v její severovýchodní části je situováno několik hospodářských usedlostí. V oblasti společenského života zde působí Sbor dobrovolných hasičů a kulturní komise OÚ, zabezpečující kulturní a společenský život v obci. V rámci rozvoje infrastruktury je v obci vybudována telekomunikační síť, plynovod a vodovod.

Historie

Barchov a osada Veselí mají přirozenou hranici tvořenou mlýnským náhonem, který od Jezbořic odtéká z potoka Podolky. První historická písemná zpráva pochází z roku 1228 v souvislosti s darováním Veselí (Vysoké) opatovickému klášteru. Další písemné zprávy jsou z konce 15. století, kdy je připomínán mlynář v Barchově.

Osada Veselí, také zvané Vysoké, bývala tvrzí a poplužním dvorem, jehož dědiny byly v 18. století zákupně prodány a v osadu dominikální přetvořeny. Z nejstarších majitelů tvrze, která stála již v 15. století, je znám Vaněk Mezek z Veselí (1425), Markvart (1456) a rod Albrechta z Lipan na přelomu 16. a 17. století. V polovině 17. století bylo na pardubickém panství uvedeno 11 dvorců, mezi nimiž se uvádí i Vysoko-Veselský dvůr. Roku 1674 byl při dvoře vystavěn ovčín a bývalá tvrz byla upravena na obydlí pro správce statku. Dvůr byl rozprodán na konci 18. století a proměněn v dominikální osadu. Od poloviny 19. století bylo přízemí tvrze upraveno na krčmu. Po vichřici roku 1929, která zničila původní střechu, dostala tvrz novou betonovou rovnou střechu a tvrz tak ztratila svůj charakteristický vzhled. Dvůr byl upraven v náves osady Veselí.

Další zajímavostí obce byla obecní váha, pořízena na počátku minulého století na vlastní náklady obce. Dále se v obci nachází socha svatého Jána (1862), zvonička z roku 1868 a u ní kříž, obecní knihovna z roku 1909 a památník padlých místních občanů v 1. světové válce z roku 1921. Život v Barchově a Veselí byl si velmi podobný a na první pohled tvoří obě obce jednu osadu. Dnes je Veselí přímo součástí obce Barchov.

Současnost
V současnosti je Barchov samostatnou obcí, řízenou obecním úřadem s voleným starostou. V oblasti společenského života působí v obci Sbor dobrovolných hasičů a kulturní komise Obecního úřadu, zabezpečující kulturní a společenský život v obci. V rámci rozvoje infrastruktury je v obci vybudována telekomunikační síť, plynovod a probíhá i stavba vodovodu. Vodovod je už v části obce zaveden a v letošním roce by měla být dokončena výstavba vodovodu v celé obci. V obci chybí kanalizace, ale probíhají  už jednání o vyřešení tohoto problému.

V budoucnu je plánovaná i bytová výstavba, ale jen na pozemcích soukromých vlastníků, neboť obec nemá pozemky vhodné na zástavbu. Z hlediska občanské vybavenosti je zde prodejna smíšeného zboží a restaurace. Dále jsou v obci provozovány menší strojírenské dílny, autoopravna, tiskárna a stavebniny. Z větší části je obec zaměřena na zemědělskou výrobu, hlavně v její severovýchodní části je  situováno několik hospodářských usedlostí. Budova Obecního úřadu, bývalá škola, dnes slouží také jako společenské centrum obce (sál, obecní knihovna). Zámečnictví Štěpánek existuje v obci od roku 2000. V současné době dochází k rekonstrukci autoservisu Vondrák.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obecbarchov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA