Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kojice

Historie
Obec Kojice leží v nejsevernějším výběžku Železných hor vybíhajícím do "Zlatého pruhu země České" - polabské roviny. Výhodné přírodní podmínky vedly k osídlení již ve 2. století př. n. l. lidem kultury laténské. Osídlení v dávných dobách potvrdily i vykopávky na p. č. 952 a domku č. 97 a 104. S jistotou lze tvrdit, že zde bylo strážní hradiště.

Koncem 12. století, byla v Kojicích postavena tvrz a u ní kostel. Kolem vesnice procházela tzv. "Solná stezka", která byla také nazývána "Trstenická" a která sloužila obchodu.

Podle pověstí byl stavitelem tvrze, pravděpodobně pro ochranu obchodníků, Kojata. Toto jméno a název vesnice je odvozeno od slova "KOJ", což znamená, že se jedná o lid po-koj-ný.

Kostel sv. Petra a Pavla je jednolodní románská stavba postavená z  neomítnutého, pískovce, je státní památkou a v dobrém stavu.

Obec Kojice a její lid byl v průběhu století pod různými správci - panovníky - starosty a měla téměř vždy charakter zemědělský.

V průběhu tohoto století došlo tak jako v ostatních místech republiky k významným změnám. Zemědělství již není hlavní obživou, tj. asi jen pro 5 % (ve firmě Agros a Helot); někteří občané mají malé živnosti (pekárna - firma PEKO, autokarosářství, malířství skla, výroba polštářků, ze stavebních věcí pak provádění protlaků a stavební izolace, doprava osob autobusem); ale většina však dojíždí za prací do sousedních obcí: Chvaletic, Týnce nad Labem., Přelouče, Kolína či Pardubic. Většina domů byla přestavěna tak, aby sloužila k  bydlení a ne k zemědělské činnosti.

Současnost
Obec má v současné době 444 obyvatel a 171 čísel popisných. Je napojená na železniční a autobusovou dopravu. Většina prostranství je pěkně upravená, v obci je zaveden vodovod a je plynofikována. Z obchodní sítě je v obci obchod s potravinami, obchod s různým převážně drogistickým zbožím a pohostinské občerstvení.

Po stránce kulturní a zájmové činnosti má bohatou minulost i současnost. V minulém desetiletí se např. zúčastnilo soutěže vesnických souborů ve Vysokém nad Jizerou s hrou Naši furianti. Ze spolkové činnosti má tradici i dobrou současnou činnost: TJ SOKOL - oddíl kopané, Sbor dobrovolných hasičů, Myslivecké sdružení a je zde dobře rozvinutá práce s mládeží v oddílu Turisti.

Turistické zajímavosti
Výlet do obce, která leží na výběžku Železných hor a na rozhraní tří okresů (pardubického, kolínského a kutnohorského) stojí za uskutečnění nejen pro historický kostel, upravené veřejné prostranství včetně parku, ale i pro krásný pohled na Labe z její severozápadní části a proto, že z jižní strany nad obcí je výhled severním směrem kdy za pěkného počasí jsou vidět i Krkonoše. V obci si můžete zakoupit i pohled s místními dominantami. Mimo místních zajímavostí lze návštěvu obce spojit i s výletem po polních cestách do sousedních obcí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.kojice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA