Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lipoltice

Tvrz v Lipolticích se připomíná roku 1257. Jméno dostala podle prvního majitele obce, Hroznaty z Lipoltic, který byl v letech 1332 až 1347 opatem Opatovického kláštera. Samostatná lipoltická farnost byla zřízena v roce 1350 a spadala pod pražské arcibiskupství. Na počátku 16. století se tvrz, která tu stála, už uvádí pustá.

Lipoltice jsou z východní strany obehnány několika rybníky –  Třešňovec, Rohlíček a Nečas, jehož hráz tvoří alej staletých dubů. Nedaleko Lipoltic je Lipoltická skála z tvrdého křemence, který vystupuje z okolních břidlic. Zelené břidlice se v okolí těžily, což dokládají pozůstatky lomu v oblasti zvané „V Dolcích“ při silnici směrem na Přelouč.

Nejstarší stavbou je farní kostel, který je zasvěcen svatému Matouši. Byl postaven někdy kolem roku 1280. Kostel původně sloužil v době ohrožení na ochranu a jako úkryt obyvatel blízkého okolí. Byl obehnán asi 2 m vysokou zdí a 2-3 m hlubokým příkopem. Některé zbytky opevnění se dochovaly dodnes.  Od středověku se také traduje, že od kostela  prý vede tajná chodba na západ do Hájkových koutů. Během století byl kostel v několika etapách přestavován a opravován.

V 18. století byla přistavěna barokní kostnice a vstupní hřbitovní brána. Celý areál byl dobudován  až roku 1849 péčí choltického hraběte Therodora z rodu Thunů. Z původní gotické svatyně se dochovalo jen malé raně gotické okénko a křížová klenba. Roku 1892 byl kostel prodloužen k východní straně. Do té doby měla chrámová loď jen po jednom oknu po obou stranách.  Kostel byl již několikrát opravován, a to roku 1909,1959 a 1966. Rozsáhlá generální oprava proběhla v letech 1989-1993, včetně výměny, již nevyhovující, střešní krytiny. Dne 14. listopadu 1993 byl kostel znovu vysvěcen královéhradeckým biskupem Karlem. V roce 2004, s pomocí příspěvků od občanů,  byl obnoven nátěr věží.

Nezastupitelné místo v obci má  základní  a mateřská škola.  Školní vyučování bylo zahájeno již v roce 1783. Jelikož obec neměla vlastní školní budovu, učilo se na několika místech. Ve třicátých letech 19. století  se zde učilo až 200 žáků. Z důvodu velkého množství žáků bylo nutné v roce 1836 přistoupit k výstavbě nové školní budovy. Vyučování v ní bylo zahájeno 1. prosince 1839 a svému účelu slouží dodnes. V průběhu existence prošla budova školy několika změnami – v roce 1927 to byla především elektrifikace, pravidelně byla prováděna  oprava fasády,  zmodernizován byl i interiér školy. Negativní vliv na školní život měly válečné konflikty. Po atentátu v Sarajevu v roce 1914, kdy začala 1. světová válka, narukovali do armády hned 3 učitelé. V únoru 1945 byla škola zabrána německými vojáky a vyučování probíhalo v hostinci. Pravidelné vyučování bylo obnoveno až koncem května. Po roce 1920 začal počet žáků klesat. V současnosti je to okolo 30 žáků. V roce 1974 byla otevřena mateřská škola pro 30 dětí.

Součástí obce Lipoltice jsou osady Pelechov  a Sovoluská Lhota, ve které je chatová oblast kolem rybníka Pelíšek. První zmínky o existenci Lhoty jsou z roku 1519, kdy držel Lipoltice a okolní vesnice Václav Žehušický z Nestajova. Pelechov měl za první republiky  vlastní samosprávu, tedy i svého starostu. Částečně patřila pod Obecní úřad Brloh. V roce 1932 se zde zavedla elektřina.

Mezi Lipolticemi a Pelechovem, v místě někdejší zemské stezky vedoucí od Čáslavi k Přelouči a dále na sever, se zachovala bývalá „formanská hospoda“. Formani - středověcí dálkoví přepravci si zde dopřávali oddechu sobě, koním i svým psům hlídačům.

V současné době mají Lipoltice 380 obyvatel i s místními částmi Sovoluská Lhota a Pelechov.  Lipoltické domácnosti jsou připojeny na kanalizační síť, která je zakončena biologickou čistírnou odpadních vod.  Domácnosti mají rovněž možnost využít k vytápění zemní plyn. V obci funguje základní a mateřská škola, dva obchody a hostinec.

Z volnočasových aktivit je možné jmenovat fotbalový klub, který se v současné době pohybuje na čelních místech ve III. třídě okresního přeboru. Dále v obci působí sbor dobrovolných hasičů s výjezdní požární jednotkou, která zasahuje v případě požárů i mimo území obce. Z dalšího sportovního vyžití je možné navštěvovat pravidelná cvičení pro děti i dospělé,  volejbal pro děti i dospělé a další členy hledá i družstvo mladých hasičů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/vismo/index.asp?id_org=8433, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA