Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chvaletice

Historie

Chvaletice v 19. století
Na začátku 19. století patřilo zemědělství v českých zemích k nejzaostalejším v Evropě, a protože stále ještě bylo hlavním zdrojem obživy, bylo určujícím faktorem životní úrovně.

Zavedený trojpolní systém rozděloval půdu na tři části (hony) - úhor, ozim a jař. Oralo se dřevěným pluhem, který měl dole plaz a na ten se nasazovala radlice. Orba byla mělká, také se málo hnojilo. Stéblo vyrostlo slabé a klas malý. Ještě ve čtyřicátých letech minulého století se sklidilo z hektaru oseté půdy 5 - 10 centů pšenice a 3,5 - 7 centů žita.

Obilí se buď žalo srpem nebo sekalo travní kosou. Len a konopí se trhalo. Za sekáčem šla posběračka a kladla posečené obilí na hrstě. Nakladačka je pak skládala na rozestřená povřísla a vazačka je s pomocí roubíku vázala do snopů. Bylo-li obilí suché, sváželo se ihned do stodoly nebo do stohů. Mlátilo se až v zimě.

Strava byla většinou chudá a jednotvárná. U chudiny, podruhů a domkářů, se snídala česneková polévka s brambory, zelná polévka nebo zapražená řepa s omáčkou. V poledne byla opět polévka nebo jáhly, kroupy či hrách. Večer mrkev, vařené mléko s chlebem nebo zelná polévka. Ti nejchudší jedli třikrát denně řepu nebo mrkev. Při polních pracích býval k svačině chléb s tvarohem.

Stále se málo sázely brambory. Místo nich převládala řepa, mrkev a zelí. Chléb se pekl u sedláků ze žita, ale u chudých z vikve, čočky nebo zadiny. Krupičná nebo ječná kaše bývala jen v neděli. Zjara se nosil z luk polní salát a jedl se s mlékem.

Maso bylo na jídelníčku jen zřídka, většinou při zabíjačce. Jedinou konzervační metodou bylo nasolení a uzení. Lůj se většinou prodával řezníkovi, jen malá část se ponechávala na svíčky.

Kupodivu často se pila kořalka - bývala i k snídani s nakrájeným chlebem. Cukr se rozšířil až v druhé polovině století, do té doby se sladilo medem.

Obrat v zemědělství nastal až po zrušení roboty, také v souvislosti s rozvojem průmyslu a celkovým technickým rozvojem v druhé polovině 19. století.

Současnost
Chvaletice leží 25 km od Pardubic na rozhraní Chvaletické pahorkatiny celku Železných hor (Česko-moravská soustava) a Pardubické kotliny celku Východolabské tabule (soustava Česká tabule) v nadmořské výšce 210 až 310 m n. m. V písemných zprávách se Chvaletice objevují poprvé v roce 1393, kdy byl dvůr s tvrzí u obce majetkem Hereše z Chvaletic, roku 1407 pak Myslibora. K 1. lednu 1975 se stala součástí Chvaletic obec Telčice (Telčice byly od roku 1720 osada Chvaletic, od roku 1953 samostatná obec).

Zbytek původní obce (podstatná část obce musela v padesátých letech ustoupit těžbě pyritové břidlice) Chvaletice se dnes nazývá Hornickou čtvrtí, kde se nacházejí objekty hodné zájmu památkové péče, především evangelický kostel pseudorenesanční z roku 1882. Ostroh pod kostelem je potom vyhlídkovým bodem poskytujícím rozhled do polabské krajiny. Pozornost a určitý stupeň ochrany si zasluhuje potom celý areál kostela, fara i hřbitov a škola v Hornické čtvrti, realizovaná podle návrhu architekta Řepy.

Statut města získaly Chvaletice 1. ledna 1981. V současné době mají Chvaletice přibližně 3300 obyvatel. Ve městě je základní škola, mateřská škola, Střední odborné učiliště zemědělské a kulturní dům. Služby obyvatelstvu zahrnují: poštu, lékárnu, knihovnu, kino, Českou spořitelnu, GECB a. s., kadeřnictví, zdravotní středisko, penzion, benzínovou stanici, restaurační zařízení, obchody a podobně. Své místo má ve městě i TJ Energetik, FK Baník, Taneční klub a Taneční škola.

Příroda a okolí
Nejvýznačnějším přírodním fenoménem je tok řeky Labe, který je regionálním biokoridorem a základním městotvorným činitelem. Městem prochází též významný železniční koridor - trať Praha-Česká Třebová. V zastavěném území Chvaletic se nachází dostatek zeleně, byla postavena čistírna odpadních vod. Nejvýraznějším subjektem v lokalitě je elektrárna o výkonu 4 x 200 MW, postavená v druhé polovině sedmdesátých let. Dále zde působí drobní a střední podnikatelé.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.chvaletice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA