Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Břehy

Historie
Obec Břehy je druhou největší obcí Přeloučska. Leží 2 km od města Přelouče a 8 km od Lázní Bohdaneč v nadmořské výšce 211 m. Od okresního města Pardubic ji dělí 18 km a od krajského Hradce Králové 27 km. V obci žije přes 900 obyvatel a její katastr má rozlohu 1 136 hektarů.

Břehy jsou známy již z XI. století, kdy spolu s Přeloučí náležely ke klášteru opatovickému. Později se dostaly pod panství pardubické prostřednictvím Diviše Bořka z Miletínka (r. 1436). Ve Břehách žil od roku 1844 jeden z vynálezců ruchadla, František Veverka, který je pochován na přeloučském hřbitovu. V obci také často pobývala Ema Destinová.

Od roku 1491 patřila obec do majetku Viléma z Pernštýna. První zmínka o mostu přes Labe, spojující město Přelouč s obcí, je kolem roku 1530. Most byl původně dřevěný a obec platila ročně 8 grošů mýtného. Roku 1831-36 za vlády Ferdinanda zvaného Dobrotivý, byl zhotoven násep silnice z Přelouče do Břehů a dále do Živanic a Bohdanče. Úsek Přelouč - Břehy byl opatřen 13 dřevěnými mosty, které sloužily jako propusti v době povodní. Roku 1880 byl zbudován železný most. V letech 1921-26 byla stavěna elektrárna a zároveň železobetonový most, který slouží dodnes, a elektrárna, která je dosud v provozu, se stala spolu s mostem technickou památkou.

Za vlády Viléma z Pernštýna byl také zřízen Opatovický kanál 26 km dlouhý a 12 m široký (viz okolí), a dále bylo založeno 235 rybníků. Dva z nich se nacházejí v blízkosti obce, a to rybník Sopřečský a Černý Nadýmač.

Světové války se nevyhnuly ani obci Břehy. Zmařené životy našich spoluobčanů připomínají dodnes udržované pomníky, a to u Labe - pomník padlým z roku 1945 a v obci - památník padlým v obou světových válkách. Díky své příznivé poloze a snaze jejích obyvatel se obec dále rozvíjela a rozrůstala až do dnešní podoby.

Současnost
V současné době je v obci hlášeno k trvalému pobytu přes 956 obyvatel, z toho v produktivním věku okolo 60 %. Obec má vybudovanou velmi dobrou infrastrukturu - kanalizaci, vodovod, veřejný rozhlas a osvětlení, kabelové telefonní rozvody a je kompletně plynofikována. V novější zástavbě jsou položeny i zemní elektrorozvody. Všechny místní komunikace jsou zpevněny, většina s živičným povrchem, částečně opraveny. Celkový ráz obce je převážně vilový. Většina těchto vilových domků (tzv. Festovna - po staviteli Festovi) je z let 1934 - 38. Několik hospodářských stavení, většinou opravených, se nachází pouze ve starší části obce.

V obci je jedna prodejna potravin a smíšeného zboží v pronájmu soukromé osobě. Obec je dále vlastníkem mateřské školy s kapacitou 25 dětí a základní školy pro 1. -5. ročník. Základní škola je situována v okrajové části obce zvané Výrov a od okraje lesů ji dělí pouze školní hřiště. Můžeme tedy tvrdit, že se jedná o celoroční školu v přírodě. Prostředí okolí školy bývá v letních měsících využíváno i pro dětské letní tábory. Průměrný počet žáků je 50.

Majetkem obce je i Autokemp Buňkov, s. r. o., který byl dán do provozu v roce 1978. Leží na západním okraji stejnojmenného rybníka o rozloze 56 hektarů. Voda je v něm mírně radioaktivní s rašelinovým podložím. V činnosti je i obecní knihovna.

Činnou složkou je Sbor dobrovolných hasičů se dvěma výjezdovými družstvy. Sbor zařazen jako JPO III je nyní vybaven T 815, T 138 CAS 32, Avií A 30 K, dvěma stroji PS 12 a vlastní stroj PPS 8 - Stratílek z roku 1945. Technika je umístěna ve třech garážích, vytápěných akumulačními kamny. Součástí vybavení je soc. zařízení, včetně sprch. Dohled nad pořádkem v obci zajišťuje smluvním vztahem Městská policie Přelouč. Restaurace je přímo v areálu AC s celoročním provozem a nabídkou teplých jídel v sezóně. Dále je možnost stravování v zájezdním hostinci Na křižovatce a v Restauraci na Cikánce. Velké akvárium pro velké či malé návštěvníky se sladkovodními rybami je umístěno v restauraci Buňkov.

Naši občané, ale i návštěvníci mohou využívat služeb místních drobných podnikatelů, ať už se jedná o pneuservis, autoopravny, autodopravu, autokarosářství, klempířství, prodej drogerie a obuvi, montáž pohonu na LPG do vozidel, montáž plynových rozvodů, strojní broušení pil, stavební firmy, malířství, výrobu a montáž žaluzií, montáž, opravy a distribuci kotlů na dřevní odpad, opravy starého nábytku, prodej květin a zeleniny, prodej umělých květin a dárkového zboží, až po prodej krmiva pro domácí zvířata a exoty či umělecké kovářství. V místě je také pila. Nesmíme zapomenout ani na firmy, které se zabývají např. výrobou zdravotní techniky nebo zemědělských zařízení.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obecbrehy.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA