Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vysoké Chvojno

O obci
Lesnaté území, táhnoucí se od Hradce Králové až k Vysokému Mýtu, jistě lákalo bohatostí zvěře i množstvím stavebního materiálu kolonizátory již ve 12. a 13. století. Proto nechávali hojně mýtit lesy a na vyklučenýchmístech zakládali nové osady. Tímto způsobem patrně vznikla i obec Chvojno.

Narativní prameny hovoří o tom,že již v první polovině 12.století zde stávala tvrz, kde krátce před svou smrtí, v roce 1139, přebýval český kníže Soběslav I.. Podle rozehrané diskuse, zda se jednalo opravdu o toto místo nebo o okolí Dvora Králové nad Labem, hovoří pro Chvojno nálezy bohoslužebných románských nádob v blízkém Rokytnu a především kostel zasvěcený svatému Gotthardu, jehož kult převládal právě v době Soběslava I.

Obec Vysoké Chvojno leží na návrší v nadmořské výšce 303 m n. m., na svahu obráceném k jihu, 5 km severozápadně od města Holice. Klimaticky patří do oblasti mírně teplé, mírně vlhké, s mírnou zimou. Průměrná roční teplota se pohybuje mezi 7 až 8oC, průměrná teplota ve vegetačním období, tedy od dubna do září,je 13 až 14oC. Průměrné roční srážky se pohybují mezi 600 až 650 mm. Půda severně od Chvojna je písčitá, k jihu je jílovitá s opukovým spodkem. Ornice je slabá a poměrně málo úrodná.

Rozsáhlé a hluboké lesy obklopují vesnici ze tří stran. Původně rostly v nižších polohách okolí Chvojna černýšové dubohabřiny a ve vyšších nadmořských výškách se na chvojnovském katastru rozprostíraly kyselé bukové bučiny. Zbytky této původní vegetace se dochovaly na chráněných územích v okolí Bělečka a Vysokého Chvojna. Dnes na katastru převažují kulturní lesy s převahou borovice lesní a smrku ztepilého, velké plochy byly přeměněny v zemědělskou půdu. Tomu, kdo procházel lesy v okolí Chvojna, se vryje do podvědomí vzpomínka na šumění lesa, množství hub či na klidné rekreační místo.

Současnost
V současné době má Obec Vysoké Chvojno 192 čísel popisných a počet obyvatel je okolo 380 občanů.

V roce 2003 byli firmou Metherm Pardubice vybudovány inženýrské sítě v lokalitě u rybníka, kde byla posléze započata výstavba 11 rodinných domků.

V roce 2004 bylo provedeno odbahnění Nebeského rybníka v katastru obce Vysoké Chvojno.Akce byla provedena za podpory státního fondu ministerstva životního prostředí ČR.

V předchozích letech byla obec plynofikována. V obci je v současné době již vybudován ze sedmdesátých let vodovod po celém zastavěném území, napojený na hydroglóbus severně od obce na kraji lesa.

V poměrně velké části obce je vybudována dešťová kanalizace. Dopravní spojení v obci je řešeno hlavně komunikací třetí třídy, která obcí prochází. Obcí také prochází několik turistických a cyklistických stezek a jsou zde vedeny linky autobusové dopravy.

Vysoké Chvojno je zásobováno elektrickou energií ze třech trafostanic rozmístěných na okrajích obce.Venkovní rozvody jsou vedeny převážně na stožárech spolu s veřejným osvětlením.

V roce 2000 bylo v obci zrekonstruováno telefonní vedení a napojeno na novou telefonní ústrednu v Holicích.

Likvidace odpadů se řeší svozem odpadů z popelnic firmou Marius Pedersen na regulovanou skládku.V centru obce jsou na návsi umístěny kontejnery na sklo a plasty.

V obci působí Lesní družstvo s.r.o.Vysoké Chvojno a několik soukromých autodopravců.Je zde opravna motorových pil a autoopravna Lesní společnost Hradec Králové, a. s. Zemědělská výroba je v obci zastoupena zemědělským areálem Zemědělské, a. s., Býšť. Do obce dojíždí jednou týdně praktický lékař pro dospělé, který ordinuje v místní ordinaci.

Základní školu navštěvují děti v blízkých Holicích a mateřskou školu taktéž, neboť se nepodařilo splnit minimální počty žáků. Stávající škola je využívána zájmovými sdruženími. V budově obecního úřadu se nachází pošta, knihovna a nocležna řidičů.

Na návsi je provozován soukromý hostinec s venkovním posezením a prodejna smíšeného zboží Jednota.

Na okraji obce se nachází fotbalové a volejbalové hřiště s kabinami.

Zajímavosti
Pozornost návštěvníka okolí Chvojna upoutají nádherné mohutné buky v oplocenkách vlevo při silnici z Vysokého Chvojna směrem na Albrechtice (Týniště nad Orlicí). Jedná se o přírodní rezervaci zvanou "Buky", zbytek pralesové bukojedliny na Holické tabuli, která představuje typ lesa, jaký by se tu vyskytoval, nebýt intenzívní hospodářské činnosti člověka. Nejzachovalejší část porostu zabírá plochu okolo 5 ha. Spolu s Bohdanečským rybníkem je to nejstarší a nejznámější chráněné území okresu Pardubice.

Chráněno je od roku 1884, kdy tehdy nový majitel velkostatku Alexander Pallavicini, již v prvním roce svého působení rozpoznal hodnotu porostu, vyčlenil jej z obvyklého hospodaření a zakázal v této části lesa těžbu. Přírodní rezervací byly Buky vyhlášeny v roce 1908. Největší buk má obvod 4 metry, výšku asi 40 m a objem téměř 30 m2. Průměrné stáří nejvyššího stromového patra se odhaduje na 390 let. Početně v porostu ale převládá lípa srdčitá a smrk, místy je zde roztroušen habr, javor a bříza.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.vysokechvojno.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA