Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horní Jelení

Poloha
Okolní hluboké lesy vtiskly obci podtext klidu, ticha a pohody. Je výhodným výchozím centrem pro putování a výlety do okolí. Leží na východním okraji okresu Pardubice, na rozhraní mezi Orlickým podhůřím a Polabskou nížinou.

Historie a památky
Nejstarší období obce je spojováno s loveckým hrádkem, který zde stával již v dobách předhusitských. Později kolem něho vznikala pastevní víska. To byl základ obce, která zde vznikla a nesla název Svrchní Jelení. Pro svoji polohu na kopečku a pro hojnost vysoké jelení zvěře. Teprve později vzniká východně od Svrchního - Horního Jelení druhá vesnička nazvaná Spodní - později Dolní Jelení. Obě obce vytvářely jakýsi jednotný celek, a proto historie obou obcí (a možná již i osady Rousínov) je psána stejnými slovy a neliší se od sebe.

Prvním známým držitelem jelenského panství byl král Jiří z Poděbrad. První zmínka o obcích jelenských je z roku 1495, kdy kupuje jelenské prostory velmož Vilém z Pernštejna, který v okolí založil celou řadu rybníků, z nichž se dodnes zachovaly Pětinoha, Hanzlíkovec a Pecenský.

Kolem roku 1555 bylo Horní Jelení povýšeno na městečko. Rod Pernštejnů drží majetky až do roku 1556, kdy se majitelem panství stává falckrabí na Rýně a solnohradský arcibiskup Arnošt, který v roce 1558 prodává panství Přibíku Benešovi Sekerkovi ze Sedčic. V této době byl na Jelení vystavěn pivovar s chmelnicí.

V roce 1573 kupuje jelenská panství rytíř Heřman Varlich z Bubna a na Skášově. V letech 1600 - 1602 dal na Horním Jelení postavit kostel s dřevěnou zvonicí. Po úpravách v letech 1850 - 1864 se stal významnou kulturní památkou obce. Vedle kostela byla v roce 1698 postavena dřevěná fara, která byla v roce 1823 nahrazena zděnou farou. Roku 1734 se Horní Jelení stává městysem s právem pořádat čtyři roční trhy. V roce 1865 dal hraběcí rod Bubnů na Horním Jelení vystavět jednoduchou jednopatrovou budovu zvanou zámek. Ten však nikdy nebyl trvalým sídlem hraběcího rodu. Bubnové bydleli na zámku v Doudlebách. Jelenský zámek byl centrem hospodářského řízení jelenských statků. V roce 1912 bylo Horní Jelení povýšeno na město a dostalo svůj znak. Historický titul města byl Hornímu Jelení navrácen v roce 2006. 

Poslední období rozvoje obcí
V roce 1929 byla na bývalé Vysokomýtské třídě (ulice Kolárského) otevřena nová budova školy. V roce 1948 majetky rodu Bubnů převzal stát a hospodařil na nich formou družstevní velkovýroby v jednotných zemědělských družstvech, lesní porosty byly spravovány podnikem Československé státní lesy. Hraběcí rod Bubnů dostává své majetky zpět v restituci v roce 1994. V období let 1948 - 1989 bylo vybudováno nové fotbalové hřiště, koupaliště, mateřská škola, obchodní středisko včetně obchodu na Dolním Jelení. Byla provedena přístavba a rekonstrukce základní školy, vystavěna řada rodinných a řadových domků včetně bytovek, vybudována hloubková kanalizace, čistička odpadních vod, zavedeno nové osvětlení a místní rozhlas.

Po roce 1989 byla dokončena stavba vodojemu a hloubkové kanalizace s vodovodní sítí, položeny telefonní kabely a provedena plynofikace obcí. Byla provedena přístavba a rekonstrukce školy, byly vystavěny dva nové domy s pečovatelskou službou a provedena rozsáhlá výstavba obecních domů formou dvojdomků a řadových domů. Byla provedena oprava, fary, kostela, byly opraveny modlitebny a kaplička na Dolním Jelení.

Současnost
V obci žije 1900 obyvatel. Naleznete zde mateřskou školu, základní školu, poštu, 6 restaurací, 3 obchody s potravinami, řeznictví, drogerie, papírnictví, oděvy, elektro, bazar nábytku, praktického, dětského a zubního lékaře.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.hornijeleni.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA