Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Černá hora - Janské Lázně

(640 – 1245 m. n. m.)
Janské Lázně jsou významným lázeňským městem, ale také vyhlášeným střediskem zimních sportů. Najdeme je na východní straně Krkonoš, v údolí Jánského potoka pod Černou horou dosahující výšky 1299 metrů nad mořem. Lázně zde založil hrabě Jan Adolf Schwarzenberg, který byl zároveň majitelem zdejšího panství. V roce 1677 tak začaly vznikat první lázeňské budovy a opravil se u starý mlýn. V roce 1935 zde byl založen léčebný ústav poté, co lidé zjistili, že zdejší voda má léčebné účinky. Teplota vody byla 29,6 °C a svým složením a účinky připomínala proslulé prameny Warm Springs ve státě Georgia ve Spojených státech amerických. Právě zde byly úspěšně léčeny následky obrny. Zdejší příroda, klidné prostředí a čisté ovzduší však svým návštěvníkům přinese zotavení v kterémkoliv směru. Někdy stačí, když si zde přijdete jen odpočinout od stresů, starostí a shonu každodenního života. Od roku 1926 je zde v provozu visutá kabinová lanovka na vrchol Černé hory. Ten se stal křižovatkou běžeckých tratí a nedaleko se nachází také přírodní zajímavost Černohorské rašeliniště.

Milovníci zimních sportů ocení řadu kvalitních sjezdovek a vleků, které se nachází převážně na jižních a jihovýchodních svazích Černé Hory. Pár jich je také na sousední Světlé Hoře. Jejich celková délka je kolem 12 km. Lyžařský areál Černá Hora – Janské Lázně nabízí lyžařům 13 vleků různých délek, 2 lanové dráhy a novou osmimístnou kabinovou lanovku. Ta je jedinou lanovkou svého druhu v České republice. V současné době prochází dynamickým rozvojem, v rámci kategorizace lyžařských středisek České republiky se zařadil na 2. místo v České republice. Zdejší sjezdovky dosahující délky až 3 km patří mezi nejdelší v zemi a jsou pravidelně zasněžovány. Terény jsou vhodné pro všechny typy lyžařů, jelikož zde najdeme sjezdové tratě od cvičných luk až po náročné sjezdovky. Dolů z vrcholu vedou 2 červené 3 km dlouhé sjezdovky s převýšením kolem 560 metrů, což nemá v Krkonoších obdoby. Pod trasou kabinové lanovky vede náročnější modro-černá sjezdovka. Vedle hlavního areálu se nad městem Janské Lázně nachází dalších 7 kratších sjezdovek, které jsou určeny spíše méně náročným lyžařům, začátečníkům a dětem. Jsou dlouhé od 100 do 500 metrů. Jednodenní jízdenka pro dospělou osobu stojí 590 Kč a pro dítě do 10 let 360 Kč.

Také na běžkaře zde není zapomínáno, čeká tady na ně 50 km pravidelně strojově upravovaných tratí. Z několika možných tras zůstává nejvyhledávanější hřebenová cesta směrem na Pec pod Sněžkou. Trasy jsou dobře značené a poskytují krásný panoramatický výhled do okolí. Kromě toho zde najdeme i 3,5 km dlouhou Černohorskou sáňkařskou cestu. Další možnosti jak strávit volný čas mimo sjezdovku nabízí lázeňské domy. Ukrývají totiž kryté bazény, masáže, sauny ale i restaurace, kina, bary atd. Při zakoupení skipasu můžete zdarma parkovat na parkovištích, které se nacházejí od 50 do 650 metrů id lanovek a vleků. Jejich kapacita je 400 vozů. V areálu se nachází také půjčovna lyžařského vybavení, k vypůjčení jsou vám k dispozici carvingové a snowboardové komplety. Zájemci o jízdu na Černohorské sáňkařské cestě si zde mohou rovněž vypůjčit saně.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA