Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Frýdštejn

Historie
Doba vzniku hradu se zdá být bezpečně ohraničena desetiletími kolem poloviny 14. století. Přesnější časové zařazení naráží na to, že nemáme přímé údaje o zakladatelích hradu.

Podoba jména Friedstein se jménem hradu Frýdland (Friedland) v severních Čechách, kde sídlil rod Biberšteinů, kteří drželi i Frýdštejn v roce 1376, by mohla nahrávat domněnce, že oni byli stavebníky Frýdštejna. Leč doložit to nelze.

Neodporoval by tornu však názor naší přední znalkyně hradní problematiky Dobroslavy Menclové, která ve svém díle České hrady str 333-334 ve svém pojednání o Frýdštejně píše:" Celý hrad se totiž skládá ze starší části horní s obytnými budovami a velkou okrouhlou věží a z části jižní o něco mladší, v níž bývala studniční věž a hospodářské budovy ohrazené zpočátku jen dřevem a teprve později opevněné kamennou zdi s hradebními ochozy.

Menclová pak uzavírá:„Většina historiků se proto domnívá, že hrad vznikl teprve v druhé polovině 14. století. Stavební typ, i když zde jako u všech skalních hradů deformovaný, i ostroluký portál věže nasvědčují však tomu, že byl postaven dřív, snad už v první polovině 14. stol. Znamená to tedy, že se na budování hradu podílelo postupně více stavebníků třeba včetně již zmíněných Biberštejnů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-frydstejn.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA