Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Líšný

Obec Líšný je vesnička na březích řeky Jizery na severním okraji Českého ráje.

V naší obci žije přibližně 250 obyvatel, kteří zde prožívají bohatý společenský život, o čemž svědčí velké množství akcí, které se zde konají téměř každý víkend. Bohaté jsou sportovní aktivity od turistiky až po rozvíjející se petanque.

Líšný se nachází na severním okraji Českého ráje v Libereckém kraji. Nejbližšími sídly jsou Malá Skála a Koberovy, města, která byste mohli znát jsou Železný Brod a Turnov. Pokud ještě nevíte, budete znát Jablonec nad Nisou nebo Liberec.

Líšný se rozprostírá na obou březích řeky Jizery. Od řeky uvidíte i jeden z hlavních taháků našeho kraje - Suché skály.

Obcí prochází hlavní silniční tah na Harrachov (silnice I/10) a železniční trať z Turnova do Jaroměře (trať č. 030).

P
ohled do minula
Kdy a kým založena byla naše ves, nepodařilo se nám dosud vypátrati, rovněž, jak dostala jméno své. Vůbec jsou zprávy o ní a záznamy z minulosti velmi sporé. Je jmenována obyčejně jako součástka hradu Vranova a panství Maloskalského, jehož osudy spjaty jsou s osudy obce naší.

Líšný (Lištné, Ličtný, Lišné, Leštné, Lischney, Lischnej, Lišná) uváděn je společně s osadou téhož jména na pravém břehu Jizery, jež náleží nyní ke kat. obci Sněhovu a bývá označována jako Líšný I. díl. Až do doby přítomné měly oba Líšné společné číslování, tj. čísly 1., 2., 3., 4., 37. a 38., jež u nás nebyla, byly označeny domy v Líšném - Sněhově. Teprve v poslední době jsou čísly těmi naše novostavby doplňovány. Chybí nám dosud číslo 38.

Jméno své prý má od leštin vrbových a lískových někdy zde rostoucích. Náležel kraji Boleslavskému, panství většinou Rohozec, menšinou Malá Skála. Ve 14. století darovali páni z Valdštejna na Vranovém L. klášteru dominikánskému P. M. v Turnově. Roku 1547 zkonfiskováno Adamovi z Vartemberka.

Po smrti Karla z Valdštejna roku 1612 dědl L. syn Jindřich Ota, který r. 1615 Albrechtu Janu Smiřickému prodal, po němž díl Maloskalsým a ostatek s Rohozeckým statkem po Janovi Jiřím z Vartenberku, tak přešlo s nimi L. na Albrechta z Valdštejna, od něho 23. května 1628 na Mikuláše Defoursa (Des Foursa). Když roku 1661 zemřel, zdědil statky jeho syn Albrecht Maxmilian (+ 14. 11. 1697).

Následují jich majitelé:
Václav Matěj (1696 - 1733), Václav (1733 - 1767) a František Václav (1767 - 1802). Ten podal panství r. 1802 šlechtici Zachařovi von Romisch za 335 tisíc zl. a 300 kusů dukátů klíšného, jehož dědici pak je prodali 26. října 1866 svobodnému pánu Ludvíkovi Oppenheimerovi z Lipska za 480 tisíc zlatých. Roku 1903 koupil panství maloskalské od Oppenheimera dr. Vilém Medinger, od kteréžto doby je jeho majetkem. Hostinec "Haratismu" s příslušnými pozemky a lesy koupil tehdy Fr. Hušek za 11 tisíc zlatých.

Osada Libentiny (Libentýn) prý nejspíš po svém původním osadníku tak jmenovaná je roku 1615 od Maloskalska k Rohozci přidělená ves se 6 domy.

Historické zmínky a pověsti o naší obci
Vrátský kronikář Anton Ježek z Vrátu č. 5 ve svém pamětním dějepise ze 20. března 1846 zapsal tuto pověst:

"Begwalá Hamra Železny v Lissnym naproti wesnjcy Splzowu na lewém břehu řeky Jizery beyvála nadělany Železny Hamry, kdes až podnes kde stáwala djlna, sskwáry od železa skrze mornj ránu v české zemj genž leta 1280 za krále Waclawa 2hopropukla byla, neb w těch Hamřjch gedné nocy 9 osob neb dělnjku spalj a ráno z njch geden nažjwěc s malým synem ostal, ostatnj za tu noc wssechnj tam mornj ranoou zemřelý a ten přj zjivobytí ostaly Muž wzal swé gmenj a syna na záda wzál a z těch hamrů odessel pryč do swěta a tudy tjm morem a pak také skrze nepostacj tedlnost dustatku potřencho k paliwu dřjevj, tyto hamry do cela zpustly, nyny w teg wesnjcy gestgeden Mleyn."

N. Šimák tvrdí, že je to pouhá smyšlenka. Říd. učitel Jan Šimon z Malé Skály píše, že ves Líšný obapol řeky Jizery již z roku 1382 známá, tehdáž k dominikánskému klášteru Panny Marie v Turnově patřila, od r. 1425 k hradu Vranovu, od roku 1456 ke Skalám nad Jizerou a od roku 1615 k Rohozci.

Za dávna prý skála v Líštném proti vsi Splzovu železárna, tak zvaný hamr a na Širokém vápenná pec. Mimo to nalézal se tu rybník nade mlýnem, k němuž vedla struha vodu z Jizery od jezu tam z kamení upraveného. Stavba železné dráhy zbavila Lištné dvou domů na Širokém proti tunelu východní strany a několik domů na straně jihovýchodní. Rybník zrušen byl již dávno (1774), mlýn okolo roku 1870.

V roce 1608 byl na Labi rychtářem Pavel Vančura, krčmář a řezník, držitel panské krčmy, jediná mezi Turnovem a Železným Brodem.

K Labské rychtě náležely osady: Protivna se 2, Mukařov s 18, Bobov se 6, Vransko se 6, Sněhov s 11, Lištné s 8, Lab a Vranovej s 9, Zbiroh, hrad panský a pod ním 5 chalup, Michovka s 9, Besedice s 8, Loučky s 11, Chloudov se 2, Vrát s 8 a Prosíčko se 2 poplatníky a osadníky.

Beneš z Wartenberka, zakladatel dominikánského kláštera Turnovského, klášter ten ze zboží svého na Vranově dědinami o Záblatí, Leštném a Sněhově nadal (roku 1380). Roku 1382 přišlo zboží Vranovské k provolání a tu Zdeněk rytíř ze Štěpanic, Jindřich z Vysoké a Albrecht z Lomnice, všichni tři řečení z Waldštejna, hájí dědiny v Záblatí, Leštném a Sněhověj, tvrdíce, že je dali předkové jej klášteru dominikánské Panny Marie v Turnově.

Informace pro turisty

Obec Líšný se svou rozlohou a počtem obyvatel řadí k nejmenším obcím v okolí. Avšak právě svým okolím a přírodním prostředím se řadí k nejkrásnějším koutům tohoto kraje. Krásné panorama Suchých skal, řeka Jizera, rozhledna Kopanina, Kozákov - to jsou jenom neznámější skvosty v okolí Líšného.

Líšný se nachází na pomezí několika turistických oblastí: Českého ráje, Horního Pojizeří a Jizerských hor (ačkoliv ty jsou vzdáleny asi 30 km) a můžeme říci i západních Krkonoš. Právě vzdálenost, resp. blízkost těchto oblastí předurčuje naši obec jako centrum výletů do všech uvedených oblastí, které patří k nejnavštěvovanějším v naší republice.

Líšný najdete na turistické mapě 1 : 50 000, vydané v Edici Klubu českých turistů č. 19 - Český ráj. Z této mapy se dozvíte, že Líšným prochází dvě turistické značky - červená a zelená. Výřez z uvedené mapky Vám přiblíží, kudy kam se po turistických značkách dostanete.

Terény pro procházky nejsou náročné, zejména procházka podél Jizery je příjemná a nabídne Vám krásnou procházku k Malé Skále a zpět.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.lisny.cz/index.php?menu=top&akt=aktuality&n=a, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA