Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zásada

Historie kraje
Máme-li hovořit o historii obce Zásada, je nutno se zmínit o historii oblasti resp. kraje, v němž  Zásada leží. Tento kraj se nazývá Pojizeřím. První psané zprávy se nám dochovávají z doby značně pozdní, z éry počátku vlády Karla IV. Tedy do této doby t. j. do poloviny 14. století nemáme o našem kraji žádných psaných zpráv a rovněž zde nedochází k žádné historicky výrazné události, která by byla zaznamenána tehdejšími kronikáři a která by na sebe upoutala zájem historiků - odborníků.

Jiného historického materiálu, hlavně vykopávek, zbytků starých sídlišť apod. je v našem kraji rovněž poskrovnu, neboť pásmo, v němž se archeologické nálezy vyskytují v poněkud větší míře končí v oblasti Turnova a odtud na sever prakticky mizí. Abychom mohli alespoň částečně objasnit osídlení Pojizeří, sáhli jsme ke knize "Tisíc let na stráži", jejímiž autory jsou rodáci našeho kraje Jan Zeman a Ing. Vilém Vaníček. Jak sami autoři tohoto spisu praví, nejedná se o dílo historicky odborné, ale spíše o souhrn poznatků a historického materiálu, výsledek dlouholeté vlastivědné práce.

Turistické zajímavosti

Městys Zásada
Je svou polohou ideálních výchozím bodem pro pěší turistické či cyklistické výlety v létě i lyžařské v zimním období.

Obec Zásada se nachází na úpatí Jizerských hor pod Černostudničním hřebenem. Nadmořská výška 520 m n. m. nabízí v zimě vyžití jak lyžařům sjezdovým na zásadské uměle zasněžované a osvětlené 500 metrů dlouhé sjezdovce, tak lyžařům běžkařům na připravovaných běžeckých tratích v okolí obce. Turisté se však v Zásadě nemusí nudit ani v letním období. Okolí nabízí spoustu zajímavých míst spojených značenými pěšími i cyklistickými trasami.

Severně
Na sever od Zásady směrem do kopců vstupujeme do Jizerských hor. Černostudniční hřeben s nejvyšším vrcholem Černou Studnicí (restaurace s rozhlednou) s nadmořskou výškou 869 m n. m. a nebo vrchem Muchovem nabízí nádherný výhled do kraje. Nejbližšími městy severním směrem jsou Tanvald a Smržovka. V krásné přírodě Jizerských hor najdete spoustu nádherných přírodních úkazů a scenérií propojených turistickými i cyklistickými stezkami. Mezi největší lyžařské areály patří tanvaldský Špičák či Bedřichov.

Východně
Východně od Zásady narazíte na romantické údolí řeky Kamenice, které se táhne od Tanvaldu až po soutok s řekou Jizerou ve Spálově. I zde najdete krásnou a čistou přírodu v okolí místy divoké řeky vyhledávané i vyznavači raftingu. Můžete absolvovat turisticky nejoblíbenější Riegrovu a Palackého stezku.

Nad údolím řeky se tyčí zřícenina hradu Navarov. V nedalekém Bozkově na vás zase čekají chodby tamních dolomitových jeskyní. Kolem celého údolí řeky vede vlaková trať, která nabízí netradiční vyhlídku a vyjížďku do přírody. Dále na severovýchod se přes město Desná dostanete až do nedalekých horských center Harrachov či Rokytnice nad Jizerou, ze kterých se vám otevírají nejvyšší české hory Krkonoše.

Jižně
Jižně a jihovýchodně položené obce Jílové, Radčice a Jirkov ležící na břidlicovém podloží. V zalesněné krajině najdete několik opuštěných zatopených lomů. Svažující se kopce nás dovedou až do údolí řeky Jizery do města Železný Brod. Dále pak po proudu řeky na Malou Skálu, odkud se nám směrem k Turnovu otevírá brána do Českého ráje. Oblasti nedotčené krajiny s pískovcovými skalisky, několika hrady a zámky s překrásnými výhledy do okolí. Pěší či cyklistické výlety ve slunečných dnech vám zde nabídnou ten nejlepší relax.

Západně
Směrem na západ narazíme na okresní město Jablonec nad Nisou. To nabízí spoustu kulturního i turistického vyžití. I odtud se jednoduše dostanete do nejvyhledávanějších míst Jizerských hor. Nedaleko se nachází navíc krajské město Liberec pod vrcholem Ještěd (1012 m n. m.). Jablonec a Liberec vám nabízí komplexní vyžití v oblasti kultury, sportu, nakupování, turistiky a zábavy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zasada.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA