Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pulečný

Historie
V písemných pramenech se obec připomíná poprvé v roce 1543 jako příslušenství hradu Frýdštejn. Hrad by součástí panství Český Dub, ke kterému Pulečný patřil další téměř čtyři stovky let.

Jméno obce je nepochybně odvozeno od rybky zvané vranka obecná, latinsky Cottus gobio, někdy také pulec. V potoce, který obcí protéká, je možné vranky či pulce pozorovat i dnes.

V obci se zachovalo několik staveb, které můžeme zařadit mezi architektonicky významné památky - socha sv. Jana Nepomuckého, kříž u bývalé zemědělské usedlosti nebo pieta v Klíčnově.

Současnost

V současné době je Pulečný sídlem samosprávy i pro osady Klíčnov a Kopaninu.

Obec se rozkládá na 600 ha půdy, 5 km jižně od okresního města Jablonce nad Nisou v nadmořské výšce 450 - 650 m. Terén je středně členitý a svažuje se v údolíčku od jihovýchodu k severozápadu. Okolní terén přímo vybízí k lyžování dětí a začátečníků pro mírné svahy.

Osadami Klíčnov a Kopanina sousedí s CHKO Český ráj a tvoří tak téměř severní vstupní bránu do této oblasti přes údolí Frýdštejna. Východním směrem sousedí s obcí Dalešice, západním směrem leží 1 km vzdálený Rychnov u Jablonce nad Nisou, ke kterému obec od 60. let až do roku 1992 patřila.
Spojení s okresním městem je zajištěno spoji MHD č. 1 až do Janova a Bedřichova, známých lyžařských středisek Jizerských hor.

Obcí prochází značená turistická stezka, která vede kolem nejvýše položeného bodu obce v osadě Kopanina nedaleko restaurace Myslivecká chata a Kopaninské rozhledny - 675 m n. m. Z tohoto bodu je vidět daleko do okolí krajiny. Vidíme panorama Krkonoš, Českého ráje, Trosky a na západě pak v krajině dominující Ještěd.

Kromě restaurace Myslivecká chata, která je známým výletním místem, je v obci hostinec U dubu, jehož sál je využíván k pravidelnému cvičení, k výstavám, tanečním zábavám a jiným účelům.
Na několika ha půdy tu hospodaří ZD, které se v současnosti zabývá hlavně pastevectvím. Soukromí podnikatelé se zde zabývají výrobou svítidel a lustrů, odznaků a medailí, uměleckým kovářstvím a výrobou foukaných skleněných ozdob.

Obec, která byla určena k dožití a likvidaci, získala 18. června 1998 obecní znak a vlajku a v říjnu téhož roku byl zastupitelstvem obce odsouhlasen nový územní plán, který počítá do budoucna s výstavbou rodinných domů. V současnosti žije v obci 240 stálých obyvatel, o víkendu se tento počet rozrůstá o zdejší zahrádkáře, chataře a chalupáře.

Klidná a zalesněná poloha a blízkost okresního města předurčuje obec k tomu, že je vyhledávána zájemci o příjemné a klidné bydlení uprostřed zeleně.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://pulecny.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA