Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Janov nad Nisou

Historie v datech

Rok 1630
Prvním usedlíkem podle pátera Antonína Feixe byl zběhlý rekrut Johan Wolfgang Reckziegel z Jistebska, který měl své obydlí na kopci, kde se nyní nachází dům č. p. 52. Lidé mu říkali "Hans vom Berge" Jan z kopce - z toho Honsberg, později Johannesberg.

Prvními osadníky byli: 1. Johann Wolfgang Reckziegel, 2. Hubner, 3. Pilz, 4. Hüttmann, 5. Fischer, 6. Jantsch, 7. Reckziegel II. A Zenkner. Kolonizace okolí, které pokrýval hustý les, byla zřejmě velice těžkým úkolem. Vzhledem k tomu, že živobytí prvních osídlenců bylo nanejvýše nuzné, počet obyvatelstva se zvětšoval pravděpodobně velice pomalu, protože teprve o 100 let později se setkáváme s malou obcí.

Rok 1645
První písemná zmínka o Janově se objevuje v liberecké matrice.

Rok 1650
Rohozecká pamětní kniha z roku 1687 udává rok založení obce jako 1650.

Rok 1661
Arcibiskup pražský povolil založení hřbitova v Janově. Lze předpokládat, že v tuto dobu měla obec vlastního rychtáře.

Rok 1680
Uprostřed místního hřbitova byla postavena dřevěná kaple.

Rok 1701
Janov patřil k farnosti Bzí, teprve v roce 1701 byl přidělen farnosti ve Smržovce.

Rok 1728
Jako první učitel působil v obci v letech 1728- 1742 Christian Grohmann.

Rok 1734
Spolehlivé údaje o počtu obyvatelstva existují teprve od tohoto roku- obyvatelstvo celé farnosti čítá 500 duší.

Rok 1736
Kolem roku 1700 byl postaven Rýnovický kostel z kamene, tamější dřevěný kostel byl stržen a obec Janov jej koupila za 20 rýnských zlatých. První pastor se ujal svého úřadu 1. 4. 1736 a jmenoval se Phillip Fetter (Fatter?). Prvním doloženým rychtářem pře rokem 1740 je Gottfried Reckziegel. V tomto roce bylo v Janově zaznamenáno 11 úmrtí, 15 narození a 4 sňatky.

Rok 1740
Dle pamětní listiny nalezené v kopuli kostelní věže, byl v roce 1740 rychtářem Christian Reckziegel. V tomto roce bylo v Janově zaznamenáno 10 úmrtí, 9 narození a 2 sňatky.

Nyní patří pod obec Janov nad Nisou též Hraničná, Hrabětice a Loučná. V Hraničné se dosud vyrábí skleněné knoflíky. Velice kvalitní bloky žuly se těží v lomu v Hraničné. Zemědělská výroba je nepatrná. Na Velkém Semerinku zůstala jediná brusírna na lustrové ověsky, kde se pracuje dodnes.

Zajímavá místa


Kaplička v Hraničné
Od kapličky dříve vedla cesta na Dornst (Trniště). Zdi kapličky jsou postaveny z žulového kamene, překlenuté valenou klenbou vyzděnou z cihel. Střecha je krytá šindelem. Dvě malá okénka byla vyplněna ozdobnou mříží. Dnes je stavba bohužel doslova utopena v okolním terénu a chátrá.

Kostel Svatého Jana Křtitele
Jednolodní sálová stavba německého typu s jehlancovitě zastřešenou hranolovou věží, vystavěna v letech 1800 – 1811 podle plánů stavitele Würfla z Liberce. Poměrně strohé architektonické řešení stavby je v interiéru vyváženo bohatou novorenesanční výmalbou z 1883 od E. Meiningera. U kostela se nachází sousoší Svatého Jana Nepomuckého od Ignáce Martince ze Sestrňovic u Frýdštejna z r. 1831.

Kostel Svatého Josefa v Loučné
Kostel byl vystavěn v letech 1914 - 1915 z darů místních občanů podle plánů jabloneckého architekta Roberta Hemmricha. Jedná se o jednolodní kostelík s dominantní čtyřbokou věží nad vchodem na západní straně. Interiér kostela je vyzdoben v duchu historismu konce 19. a začátku 20. století, čemuž odpovídá i ornamentální šablonová výmalba. Nejhodnotnější výzdobou kostela je šest okenních vitráží v novorenesančním ornamentálním rámu.

Královka
Své jméno má podle čtyř chalup rodu Königů. V r. 1886 zde postavil německý horský spolek dřevěnou rozhlednu, kterou později nahradila 23,5 m vysoká kamenná rozhledna. V přilehlé chatě je dnes restaurace s možností ubytování.

Křížová cesta
Křížovou cestu dal postavit v roce 1878 na svém pozemku Josef Klamt. Sloupy lemovaly cestu vedoucí do Liberce. Původní obrazy umístěné na sloupech byly malované na plechu v lidovém stylu. Dnes jsou sloupy osazeny keramickými reliéfy autora R. Hüttmanna. Studánku dal vyzdít mlynář z Hraničné Ch. Hirschmann. Celé místo bylo upraveno a roku 1903 vysvěceno. Stalo se velmi oblíbeným a navštěvovali jej celé skupiny poutníků.

Památník obětem světové války
Památník se nachází v centru obce, vedle Kostela Svatého Jana Křtitele. Byl postaven v roce 1925 z prostředků, které byly získány sbírkou mezi obyvatelstvem. Významnou částkou přispěl i továrník Schorm.

Radnice
Stavba janovské radnice byla zahájena na jaře roku 1927. Stavělo se podle plánů architekta Emila Thieleho z Rýnovic. Mimo vlastní budovu projekt zahrnoval i dvě postranní křídla a dům mezi budovou č. p. 439 a východním křídlem. V radnici byl radniční sklípek i lidové lázně. Dnes budova slouží, kromě obecního úřadu, také místní knihovně.

Skalní hřib
Žulový skalní hřib se nachází nad Loučnou vlevo od cesty do Jindřichova. Na užší noze spočívá klobouk podstatně většího průměru Skalní útvary tohoto typu se formují zvětráváním.

Trniště
Vyhlídková skála nedaleko dnešního Hotelu Murano (dříve Hašlerova chata). Vyhlídková plošina je dnes obklopena vysokými stromy. Je opatřena zábradlím a dříve bývala ozdobena mohutným křížem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.janov-n-n.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA