Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Velké Hamry

Město Velké Hamry se rozkládá v půvabném okolí kolem řeky Kamenice a od jejího pravého břehu stoupá až pod kopec Muchov – 786 m n. m. v hřebenu Černostudničním.

Části obce jsou v současnosti Velké Hamry I se Svárovem, Velké Hamry II /Hamrska/ a Bohdalovice.

Historie

Pojmenování obce Hamrsko (Velké Hamry II), Dolení Hamr a Hoření Hamr pochází od železných hamrů, které zde stávaly pravděpodobně ve 13. až 14. století. Písemné doklady ani zbytky hamru se nezachovaly, jen několik místních názvů dodnes naznačuje, že se zde pracovalo s kovem.

Po další výrobní etapě v místě zůstal název „Kamenné mlýny“, kde se mlelo obilí pro celé okolí. Výhodný vodní zdroj – řeka Kamenice – i nadále napomáhal k rozmachu osídlení a podnítil v roce 1844 zahájení výstavby textilní továrny ve Svárově, proslulé později neblahou stávkou textilních dělníků.

V roce 1914 byly sloučeny osady Hoření Hamr a Dolení Hamr v jednu obec s názvem Velké Hamry. V roce 1926 byla obec povýšena na městys a v roce 1968 na město. V roce 1947 byla k Velkým Hamrům připojena osada Bohdalovice a po mnoha jednáních i Svárov, do té doby patřící Šumburku.

Nejstarší silnice, vedoucí středem Velkých Hamrů – železnobrodskotanvaldská, byla postavena v letech 1864-66, železniční trať ze Železného Brodu do Tanvaldu v letech 1870-75, pošta byla zřízena 1. února 1894, telegrafický provoz zahájen 1. 12. 1908, telefonní spojení v roce 1922. Hřbitov je ve Velkých Hamrech od roku 1897 a na Hamrskách od roku 1899. Do té doby se pohřbívalo v Držkově.

Lékař zahájil svou činnost v květnu 1922 a lékárna v říjnu 1923. Továrna na Svárově byla postavena v letech 1844-45 a provoz byl zahájen již 1. prosince 1845. V následujících letech docházelo k rozšiřování výroby a k dalším přístavbám. V době vypuknutí známé Svárovské stávky bylo v továrně již 1606 zaměstnanců.

V roce 1907 se začala stavět přádelna na Mezivodí a byla zprovozněna již v roce 1908. Katolický kostel Sv. Václava se začal stavět v roce 1914. Čtyřtřídní smíšená obecná škola byla otevřena 1. září 1898 a dalších letech postupně rozšiřována. Ve druhém školním obvod na Hamrskách bývala čtyřtřídní obecná škola, jejíž počátky sahají až do dob Marie Terezie. V současnosti je tam jednotřídka – kolem 15 žáků. 1. 12. 1938 byla pro malý počet žáků zrušena obecná jednotřídka v Bohdalovicích.

Za zmínku stojí i éra hamrovských cihelen, z nichž nejznámější byla cihelna Dohelských a Morávkova. Hlína se těžila na několika místech po pravé straně silnice a název Hliňák se používá dodnes.

Podle sčítání lidu byl počet obyvatel v roce 1910 ve 378 domech 4226 obyvatel (bez Svárova a Bohdalovic), k 1. 1. 1998 měly Velké Hamry 2678 obyvatel.

Územní i osudové změny nastaly ve městě po postupném obsazování pohraničních území německým vojskem. 24. 11. 1938 byly Velké Hamry jako šesté pásmo společně s dalšími ryze českými obcemi obsazeny a připojeny k sudetskému území Velkoněmecké říše. Došlo k velkému stěhování lidí a život poznamenala krutá světová válka.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.velkehamry.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA