Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Josefův Důl

Přírodní zajímavosti

Kamenice
Nejvýznamnější přítok Jizery v Jizerských horách, délka 36 km. Pstruhová voda.

Jedlová
Horská říčka protékající přírodní rezervací Jedlový důl s kamenitým řečištěm a spoustou peřejí a vodopádů, největší 12 m (3 stupně po 4 m).

Potoky - Jedlový, Červený, Šumivý

Přehrady
Vodní nádrž - Josefův Důl - stavba v r. 1976 - 82. Největší v Jizerských horách. Dvě sypané hráze, čelní (délka 720 m, výška 43 m) a boční, zadržují 23 mil. m3 vody. Pitná voda pro Jablonec, Liberec a Českolipsko. Voda proudí štolou do úpravny v Bedřichově.

Souš - pitná voda pro Desnou, Tanvald a Jablonecko. Sypaná hráz 364 m dlouhá a 21 m vysoká.

Protržená přehrada
Sypaná hráz na Bílé Desné se v září 1916 protrhla, zaplavila obec Desnou, zahubila 62 lidí, zničila 33 domu a těžce poškodila 69 domů (pamětní kámen). Protržená hráz dosud stojí - přístup z Hujerova kouta přes Mariánskohorské boudy. V původní podzemní vyrovnávací štole chráněné zimoviště netopýrů.

Přírodní rezervace


Jedlový Důl
Vyhlášena roku 1992. Mozaika lesních porostů s původními smrky, buky a jednotlivými jedlemi s protékající horskou říčkou Jedlovou.

Malá strana
Vyhlášena r. 1993. Přechodové rašeliniště s řadou vzácných chráněných živočichů a rostlin. Na Horním Maxově u pramenů Rovného potoka.

Chráněné stromořadí - u budovy kina řada 11 dubů topolových.

Zajímavosti


Peklo
Oblasti soustředěné lidové architektury s vyhlídkou na obec a boční hráz přehrady Josefův Důl, příchod na Jizerskou magistrálu. Nejvýše položené parkoviště.

Vyhlídka
Kamenná terasa odkud údajně signalizovali ohněm středověcí strážci hranic. Pod terasou letní sídlo poustevníka, pana Zenknera, místního rodáka.

Slovanka
Železná rozhledna z r. 1887, zakoupena na Světové výstavě ve Vídni - dnes jako nová po rekonstrukci.

Tanvaldský Špičák - (831 m n. m.)
Středisko sjezdového lyžování (2 zastávky vlakem z Josefova Dolu). Na vrcholu je přístupná kamenná rozhledna z r.1909 (k výročí 60. narozenin císaře Františka Josefa I.) a turistická chata.

Jizerská magistrála
Turistická trasa po hřebenu Jizerských hor. V zimě přístupná pouze na běžkách. Od jara do podzimu cyklistická stezka. Vpravo na vrchol Jizery, Smědavu a Jizerku. Vlevo k rašeliništi Na Čihadlech, ke Štolpichu, Krásné Máří, pod Ptačí kupy a do Bedřichova.

Zadní Josefův Důl
V lese na horním toku Kamenice, pod přehradou stará trampská osada. Pouze pěšky.

Vodopády na Štolpichu - z Jizerské magistrály Štolpichem dolů.

Celodenní výlety

- z Josefova Dolu od nádraží okolo zámečku (hrabě Maxmilián Des Fours Walderode) po "Zelené cestě" na pekelskou "Hájenku" (poslední možnost občerstvení), na Jizerské magistrály vlevo, okolo Čihadel ke Štolpichu, tam občerstvení z vlastních zdrojů a koupání pro otrlé, dolů Velkým Štolpichem, po silnici do Hejnic, prohlídka města (zajímavá galerie) a kostela a vlakem přes Raspenavu, Frýdlant, Liberec a Smržovku zpět do Josefova Dolu. - z Josefova Dolu přes Hujerův kout, Mariánskohorské boudy a protrženou přehradu na Jizerku. Tam výstup na Bukovec a z Kořenova autobusem na Smržovku (po privatizaci snad znovu "zubačkou" do Tanvaldu a Smržovky), odtud "Josefínkou" zpět do Josefova Dolu.

Nejkratší výlety
Z Josefova Dolu na vodopády říčky Jedlové (Polodenní výlet MŠ).
Z Josefova Dolu přes "cikáňák" na josefodolskou přehradu (Polodenní výlet MŠ)

Výlety autem
z Josefova Dolu (při nepřízni počasí):
- zámek ve Frýdlantu
- ZOO a botanická zahrada v Liberci
- restaurace "Obří sud" nad lázněmi Libverda
- liberecké muzeum (sbírka orchestrionů)
- jablonecké muzeum skla a bižuterie.

Kultura a památky

Kostel
Postaven v letech 1862 - 65 v novogotickém slohu. Zasvěcen Proměnění Páně. Mše - neděle 17 hodin. Věž vysoká 45 m. Nově vymalován a vysvěcen v r. 1996.

Škola
1878-79 - budova u kostela. Dnes mimo provoz. 1906 - nová škola v Dolním Maxově, dnes 9 tříd ZŠ. V býv. Siegertově vile MŠ a 1. a 2. ročník ZŠ.

Zámeček
Sídlo hrabat Des Fours Walderode.

Kultura


Kino
1. širokoúhlé kino na jablonecku - 185 míst. Jako jedno z mála v malé obci dosud v provozu.

Divadlo
Za plátnem kina - 11 m hluboké divadelní jeviště.
J. K. Tyl - aktivní amatérský spolek, mnohonásobný účastník národní přehlídky ve Vysokém nad Jizerou. ¨Každé jaro se pořádá Josefodolské divadelní jaro

Největší akce
Závod horských kol NOVA AUTHOR CUP (3 000 závodníků).

Od r. 1978 vždy v květnu - oblastní přehlídka amatérského divadla: "Josefodolské divadelní jaro".

Knihovna:
V budově muzea obecní knihovna s dětským oddělením. Otevřena ve středu od 15 do 17 hodin.

Významná osobnost

Gustav Leutelt - (1860 - 1947)
Básník a spisovatel Jizerských hor. Ředitel místní školy. Jeho pomník, v parku u kostela, byl obnoven v r. 1994 z podnětu společnosti G. Leutelta v SRN.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.josefuvdul.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA