Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Břidličná

Břidličná, město 12 km jihovýchodně vzdálené od okresního města Bruntál, leží na rozhraní Nízkého a Hrubého Jeseníku, na soutoku údolím tekoucí řeky Moravice a potoka Polička.

Historie

První osada v místě dnešní Břidličné, před rokem 1950 pojmenované Frýdlant nad Moravicí, snad byla Skalka. V seznamu statků a lén biskupství olomouckého (kolem roku 1320), je toto jméno uvedeno mezi osídlenými místy sovinecké oblasti. Domněnka vychází z pořadí v seznamu zapsaných vsí a nápadného skalnatého místa na soutoku řeky Moravice a potoka Polička.

V Zemských deskách olomouckých je zápis o vkladu majetku sovineckého panství novému majiteli Janu Pňovskému ze Sovince (1492). V zápise je vedle jiných osad uvedeno i městečko Frýdlant. Jde o první přímou písemnou zmínku, letopočet se bere za základ vzniku městečka.

Za Uherských válek městečko zaniklo, v zemských deskách je zápis o prodeji mj. pusté tvrze a pustého městečka Frýdlant novému majiteli sovineckého panství (1545). Za několik let je však městečko znovu osídleno (1573). Frýdlantská protestantská matrika poprvé zmiňuje školu (1576) a kostel (1577) a urbář sovineckého panství vypočítává v městečku 450 obyvatel (1609). Za Třicetileté války (1618 - 1648) městečko velmi trpí průchody dánských (1626) a švédských (1643) vojsk, dobývajících nedaleký hrad Sovinec.

Po nárůstu počtu obyvatelstva v městečku v druhé polovině 18. století dostaly události na počátku 19. století rychlý spád. V městečku se usazuje první lékař (1828), prvním starostou je zvolen Franz Dittrich (1850), započala stavba Frýdlantské přádelny lnu (1852), zemřel známý frýdlantský rodák, mineralog Albín Heinrich (1864), je zřízen poštovní úřad (1873), založen hasičský sbor (1873) a městečkem projíždí první vlak (1878) na nově vystavěné železniční trati Valšov-Rýmařov. Jsou otevřeny čedičové lomy (1908), zřízen nový vodovodní řád (1911) a do městečka je zavedeno elektrické osvětlení (1920). V roce 1930, kdy ve Frýdlantu žilo dle sčítání 1 654 obyvatel, kupuje objekty zkrachovalé Frýdlantské přádelny lnu firma Franke & Scholz z Rýmařova a přebudovává je v následujících letech na válcovnu hliníkových plechů a fólií.

Dne 9. října 1938 je Frýdlant obsazen německým vojskem a připojen k Třetí říši. Po osvobození dne 7. května 1945 je postupně odsunuto německé obyvatelstvo a z vnitrozemí přichází první dosídlenci. Firma Franke & Scholz, roku 1945 znárodněná a následující rok přejmenovaná na n. p., Moravské válcovny kovů, je v roce 1949 přejmenována na Kovohutě, n. p.

Dne 5. května 1950 je Frýdlant nad Moravicí přejmenován na Břidličnou. Břidličná i Kovohutě jsou v poválečném období postupně rozšiřovány a dnes patří neodmyslitelně k sobě. Rozvoj Kovohutí si vyžaduje výstavbu nových bytů a rozvoj služeb výrazně v 60. letech.

Dne 28. září 1973 je Břidličné navrácen statut města.

Pamětihodnosti

Historické jádro Břidličné se nachází na vršku nad soutokem. Stojí zde římskokatolický farní kostel sv. Tří králů (1577) a starokatolický Pamětní kostel Josefa II. (1911). Ve středu náměstí se nachází barokní socha sv. Jana Nepomuckého (1766).

Současnost

Rozsáhlé objekty továrny Kovohutě na zpracování hliníku zabírají podstatnou část údolí řeky Moravice. Na jižním svahu nad továrnou, nad nově vzniklým centrem města, byly postupně vystavěny bytové domy. Okrajové části města vyplňuje zástavba rodinných domků.

Místními částmi Břidličné jsou 2 km jižně vzdálený Vajglov a 5 km vzdálené Albrechtice u Rýmařova.

Sportovním zařízením jako jsou hřiště, sportovní hala, tělocvičny, tenisové kurty, fitcentrum, sportovní a myslivecká střelnice, lyžařský vlek a lyžařské tratě dominuje krytý plavecký bazén.

Centrem kulturního dění v Břidličné je Společenský dům, který s restaurací a vinárnou tvoří základ restauračních zařízení ve městě.

Čerpáno z oficiálních stránek www.rymarovsko.cz/bridlicna/index.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA