Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horní Město

Obec Horní Město se rozkládá na 3 162 ha a je nejvýše položenou obcí Rýmařovska v
nadmořské výšce 675 m. Ke dni 1. 3. 2001 měla 1 015 obyvatel, z toho 203 dětí, 630 obyvatel ve
věku 15 až 59 let a nad 60 let 185 obyvatel.

K obci Horní Město patří 4 místní části - Skály, Stříbrné Hory, Rešov a Dobřečov.

Historie

Na území obce se dříve nacházely doly na stříbro. Již v r. 1398 se zde rozkládala osada Hankštejn. Město bylo založeno jako svobodné královské horní město v r. 1580 za císaře Rudolfa H. Svědčí o tom nápis vyrytý na hřbitovním kříži v Horním Městě.

Nejstarší doklady o dolování jsou zde od r. 1402. Právě v době Ederů dolování rozkvétalo, proto císař udělil zdejším panům určité výhody a nový důlní řád. Nová ložiska byla objevena na sever od Skal - Hankštejn - to jsou nynější Stříbrné Hory, tehdy Najfung.

Kolem r. 1542 se usadilo nad Skalami 6 hornických rodin, postavilo si zde své domy a právě těmto horníkům byl udělen nový hornický řád a těchto 6 domů bylo později v r. 1580, za Rudolfa II. povýšeno na svobodné císařské horní město s názvem Bergstadt - Hangstein. Časem zůstal jen název Bergstadt - to je Horní Město.

Tím byl dán začátek vzniku Horního Města, které se začalo rozrůstat díky císařským výsadám. Původní vesnice Hankštejn začala upadat, lidé se začali věnovat zemědělství. Horní Město převzalo hornickou tradici. Dolování bylo provázeno střídavým štěstím až do poloviny minulého století. Zlaté žíly byly už vybrány a zůstaly jen barevné kovy.

V r. 1955 se znovu projevil zájem o obnovu dolování a prováděl se zde průzkum až do r. 1969. Brzy se však ukázalo, že těžba je nákladná, a tak poslední vozík vyfáral 30. 9. 1970.

Dominantou obce je kostel sv. Marie Magdaleny z roku 1611, součástí interiéru jsou unikátní malby malíře Weintritta z r. 1690.

Místní části


Skály
Skály, dříve Hankštejn, byla stará hornická osada, která se uvádí v listinách už v r. 1398. Je tedy starší než Horní Město. Kostel, zasvěcen sv. Václavu, byl postaven v r. 1812, je pěkně klenutý a má pěknou věž a průčelí. Obraz namaloval už pro první kostel známý barokní malíř Jan Kryštof Handke (1749).

Stříbrné Hory
Stříbrné Hory, dříve Najfung, také stará hornická osada. Název jednoho pahorku Silber-Berg, tzn. Stříbrná Hora ukazuje, že se zde těžilo stříbro. Obec byla založena 1542 právě u těchto dolů. Kaple byla postavena až v letech 1769 až 1773. Kaple má hlavní oltář neogotický, je vyřezán z třešňového dřeva a vyzdoben figurkami 12 apoštolů.

Ferdinandov
Ferdinandov byla osada obce Stříbrné Hory. Osadu založil roku 1755 hrabě Ferdinand Harrach pro své kolonisty z Krušných Hor. Pracovali v Janovické manufaktuře a v lese. Bylo zde asi 12 domů, hospoda a kaple. Roku 1965 byla osada zrušena a název zmizel ze seznamu obcí.

Rešov
Farnost Rešov existovala už před rokem 1350, další písemná zmínka je v seznamu obcí rabštejnského panství z r. 1398. Rešov byl samostatnou obcí se 180 obyvateli, měl jednotřídní mateřskou školu, obchod a hostinec. Krajina se známou národní přírodní památkou „Rešovské vodopády" je hojně navštěvována turisty.

Dobřečov
Dobřečov leží na nejvyšším kopci krajiny nad Horním Městem - Špičák 777 m nad mořem. Obyvatelé se živili dolováním železné rudy, prací v lese a pastevectvím. V Dobřečově byla dvoutřídní škola, obchod, pošta a hostinec. V současné době se jedná spíše o rekreační oblast s nádhernou vyhlídkou do krajiny.

Turistické zajímavosti
Menší část místní části Stříbrné Hory spadá do CHKO Jeseníky, větší část katastrálního území obce je zahrnuta do přírodního parku Sovinecko.

Rešovské vodopády
Národní přírodní památka vzdálená 1 km od místní části Rešov. Největší vodopád v Nízkém Jeseníku. V kaňonovitém údolí se kolem vodopádů zachovaly původní jedlobučiny s kapradinami, mechová společenstva stinných skal a padlých kmenů. Území, které je chráněno od roku 1966 má celkovou rozlohu 71,6 ha.

Skalské rašeliniště
Přírodní rezervace se subalpinskými prvky a ojedinělými chráněnými rostlinami.

Památky

Kostel sv. Marie Magdaleny v Horním Městě

Filiální kostel svatého Václava ve Skalách

Kaple ve Stříbrných Horách
Byla postavena až v letech 1769 až 1773. Kaple má hlavní oltář neogotický, je vyřezán z třešňového dřeva v roce 1897 místním tkalcem Klestilem. Je vyzdoben figurkami 12 apoštolů.

Kostel sv. Kateřiny v Rešově

Čerpáno z oficiálního webu obce www.hornimesto.cz, na kterém najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA